Vitamin D

K přehledu: Vitamíny

Synonyma

cholekalciferol

Výskyt a struktura

Cholekalciferol / vitamin D je prekurzorem kalcitriol. Je syntetizován z cholesterolu, cholesterolu se v pokožce štěpí vystavením slunečnímu záření (tj. UV záření) a stává se tak cholekalciferolem, což je ve skutečnosti vitamin D. Aktivní forma je však kalcitriol, jehož chemický název je ve skutečnosti 1.25 - dihydroxycholekalciferol.

To znamená, že cholekalciferol, který se vyrábí z cholesterolu, je hydroxylován na dvou místech (na C1 a C25) (jsou přidány OH skupiny). To se děje v játra a ledvina. Výsledný kalcitriol je aktivní a působí jako hormon.

Přibližně 80% vitaminu D v těle si tělo vytváří samo. Zbývajících 20% by mělo být přijato s jídlem. Vitamin D3 se nachází v živočišných potravinách, jako jsou ryby, vejce a mléko.

Naproti tomu se vitamin D2 nachází hlavně v rostlinných potravinách, jako jsou houby. Vitamin D3, stejně jako vitamin D2, se v lidském těle přeměňuje na hormon kalcitriol, a proto vitamíny se také nazývají prekurzory hormonu. Rádi bychom zdůraznili, že na toto téma bylo napsáno samostatné téma o výživě v cholesterolu.

Funkce vitaminu D.

Kalcitriol hraje důležitou roli v vápník a fosfát vyvážit. K regulaci koncentrace těchto dvou látek existují tři hormonů, z nichž některé jednají opačně, aby byly připraveny na každou situaci. Zde je tedy krátká odbočka: Paratyroidní hormon je jednou z těchto tří látek.

Syntetizuje se v příštítných tělískách a uvolňuje se tam, když vápník úroveň krev kapky. Jednou v krev, zajišťuje, že se zvýšil vápník je k dispozici ve střevech i v ledvinách. To znamená, že více vápníku je absorbováno ve střevě (přijímáno z potravy) a méně vápníku je vylučováno ledvinami.

Parathormon navíc uvolňuje posílený vápník z kosti. Současně však zajišťuje - na rozdíl od toho - zvýšené vylučování fosfátu ledvinami. Proč?

Vápník a fosfát tvoří komplexy (např. V kostní látce), taková tvorba komplexů v krev by bylo mimořádně nepříznivé, aby tomu zabránilo zvýšené vylučování fosfátů. Odpůrcem parathormonu je kalcitonin. Syntetizuje se v C-buňkách štítná žláza a způsobuje snížení hladiny vápníku a fosfátu v krvi.

Na jedné straně jejich zvýšeným vylučováním ledvinami a na druhé straně opětovnou integrací obou látek do kosti. Říká se tomu mineralizace kosti. Třetí ve svazku je kalcitriol.

Pochází z ledvina, protože právě zde probíhá poslední krok jeho aktivace popsaný výše. Parathormon zvyšuje uvolňování kalcitriolu, takže oba pracují takřka ruku v ruce. Kalcitonin zajišťuje, že se ve střevě vstřebává více vápníku a fosfátů a méně vápníku a fosfátů se vylučuje ve střevě ledvina. Současně obě obnovuje zpět do kostní hmoty, což vede ke zvýšené mineralizaci. Kalcitonin spolupracuje s paratyroidním hormonem re-integrací vápníku a fosfátu, které byly odebrány z kosti, čímž působí proti dlouhodobému úbytku kostní hmoty.