Pravidlo ABCDE: Sledování rakoviny kůže

Co je to pravidlo ABCDE?

Pravidlo ABCDE je jednoduchý nástroj k odhalení potenciálně zhoubných a nebezpečných znamének (rakovina kůže!). S ním jsou kožní změny sledovány pomocí jednoduchých parametrů. Následující kritéria platí pro nezávislou kontrolu mateřských znamének, pigmentových skvrn a také dalších kožních změn, jako jsou šupinaté, suché skvrny:

A = asymetrie

B = Hranice

C = barva

D = Průměr

E = Nadmořská výška

A = Asymetrie

B = Hranice

Hranice neškodných znamének a pigmentových skvrn jsou ostře ohraničené a hladké. Pokud se naopak okraje zdají vymyté, zubaté, nerovné a/nebo drsné, je naléhavě doporučeno vyšetření dermatologem.

C = Barva

D = Průměr

Pokud je průměr kožní změny větší než tři až pět milimetrů nebo pokud je tvar polokulovitý, měli byste se rychle poradit s dermatologem.

E = Nadmořská výška

Elevace znamená, jak vysoko vyčnívá krtek nebo jiná kožní změna nad úroveň okolní kůže. Pokud je výška větší než jeden milimetr, může to znamenat rakovinu kůže.

Další změny

Pokud si všimnete, že se krtek, kterého máte dlouhou dobu, mění, možná se zvětšuje nebo mění svůj tvar nebo barvu, je to také signál alarmu. Totéž platí, pokud je na tomto místě pocit svědění nebo pokud místo krvácí. V takových případech byste měli rozhodně navštívit lékaře a nechat si podezřelou kožní skvrnu vyšetřit.

Proč byste měli vyšetřovat kůži podle pravidla ABCDE?

Vyplatí se proto pokožce věnovat určitou pozornost a pravidelně ji kontrolovat pomocí pravidla ABCDE. Od 35 let má každý pojištěnec také nárok na bezplatné vyšetření rakoviny kůže u lékaře každé dva roky.

Jak často by se měla kůže vyšetřovat podle pravidla ABCDE?

Jak lékař vyšetří kůži?

Odběr vzorku kožní tkáně nepředstavuje větší riziko než „normální“ poranění kůže.

Pravidlo ABCDE – stejně jednoduché jako ABC

Pokud se budete držet jednoduchých zásad pravidla ABCDE, pak jste udělali velký krok z hlediska prevence rakoviny kůže. Navíc využijte preventivních prohlídek u lékaře, který vám kůži také vyšetří podle pravidla ABCDE.