Bolest břicha: Otázky a odpovědi

Odpočinek a relaxace, teplo (nahřívací polštářek, polštář z třešňových pecek, termofor) a lehce stravitelné jídlo zmírňují bolesti břicha. Vyhýbejte se nadýmavým, kořeněným a tučným jídlům a dbejte na dostatečný pitný režim. Snažte se také vyhýbat stresu. Pokud jsou bolesti silné, přetrvávající nebo opakující se, vyhledejte lékaře.

Co byste měli jíst, když máte bolesti břicha?

Při bolestech břicha byste měli jíst lehká, snadno stravitelná jídla. Patří mezi ně banány, jablečný protlak, mrkev, cuketa, rýže, brambory a toasty. Jezte v pěti až šesti malých porcích během dne. Vyhněte se tučným, kořeněným a těžko stravitelným jídlům. Pijte hodně vody nebo neslazeného čaje. Nepříznivé jsou naopak nápoje s alkoholem, kofeinem nebo velkým množstvím oxidu uhličitého.

Jaké domácí prostředky pomáhají při bolestech břicha?

Co pomáhá proti bolení bříška dětí?

Proti bolení bříška dětí pomáhá i teplý obilný polštářek nebo termofor. Bolest může zmírnit i jemná masáž bříška kolem pupku ve směru hodinových ručiček. Mazlení a pěkný příběh často úspěšně odvádějí děti od bolení bříška. Ujistěte se, že vaše dítě dostatečně pije. Pokud tato opatření nepomohou, pokud se bolest zhorší nebo se objeví jiné příznaky, měli byste navštívit svého pediatra.

Co pomáhá proti silným bolestem břicha?

Při silných bolestech břicha byste se měli poradit s lékařem, abyste zjistili příčinu a našli vhodnou léčbu. Krátkodobě mohou úlevu poskytnout léky proti bolesti jako paracetamol, ibuprofen nebo butylskopolamin a teplo.

Co může být příčinou bolesti břicha?

Měli byste jít do práce s bolestí břicha?

Zda byste měli jít s bolestí břicha do práce, závisí na tom, jak silná bolest je a jak se celkově cítíte. Pokud je bolest silná, měli byste zůstat doma, odpočívat a poradit se s lékařem. Totéž platí, pokud máte další příznaky, jako je horečka, průjem nebo zvracení. Pokud mají jen mírné, dočasné nepohodlí a jinak se cítíte fit, můžete jít do práce. Věnujte však pozornost dalším signálům ze svého těla a ukončete pracovní den dříve, pokud se cítíte hůř.

Co rychle pomáhá proti bolestem břicha?

Co dělat, když dítě bolí bříško?

Pokud máte podezření na bolesti břicha u miminka, uklidněte ho a jemně mu masírujte břicho ve směru hodinových ručiček. Tím podpoříte trávení. Někdy také ruší příliš mnoho vzduchu, které vaše dítě spolklo při sání z láhve nebo prsu. Tady pomáhá říhání. Podpořte své dítě tak, že ho postavíte vzpřímeně k vašemu rameni a jemně ho poplácáte po zádech. Kontaktujte dětského lékaře nebo ordinaci dětského lékaře

 • Pokud se vaše dítě neuklidní, pronikavě pláče a má
 • existují další příznaky, jako je horečka, zvracení nebo průjem,
 • už nechce pít/jíst
 • vypadá viditelně bezvládně nebo bledě, popř
 • břicho je tvrdé jako prkno a dítě při dotyku ještě víc pláče.

Jak by se mělo ležet s bolestmi břicha?

Jaká možná onemocnění mám, když mě bolí břicho?

Bolest břicha se vyskytuje u různých onemocnění. Tyto zahrnují:

 • zánět žaludku
 • vředy žaludku nebo dvanáctníku
 • Podrážděný žaludek a střeva
 • Gastrointestinální infekce („žaludeční chřipka“)
 • Žlučové kameny nebo ledvinové kameny
 • Apendicitida
 • Divertikulitida (zánět výběžků střeva)
 • Chronická zánětlivá onemocnění střev (Crohnova choroba a ulcerózní kolitida)
 • Zánět jater (hepatitida) nebo slinivky břišní (pankreatitida)
 • Rakovina (např. rakovina žaludku nebo tlustého střeva) na.

Onemocnění krevního oběhu, jako je srdeční infarkt nebo boule nebo trhlina v aortě, mohou také způsobit bolesti břicha, někdy silné.

Jaké jsou různé typy bolesti břicha?

Co je spazmolytikum pro bolesti břicha?

Antispasmodické léky zmírňují bolesti břicha tím, že snižují svalové křeče v trávicím traktu. Prostředky se nazývají spasmolytika a snižují napětí svalů v trávicích orgánech (např. střevní stěna). Známými antispasmodiky jsou butylskopolamin a metamizol. Léčivé rostliny, jako je anýz nebo kmín, mohou také pomoci proti mírným symptomům podobným křečím a jsou uznávány jako bylinné léky. Uvolňovací cviky navíc uvolňují křeče v břiše a přispívají tak k úlevě.

Jak dlouho je bolest břicha normální?