Achillova šlacha: funkce, anatomie a poruchy

Co je Achillova šlacha?

Pevná, ale nepříliš elastická šlacha spojuje svaly bérce s kostrou chodidla. Bez ní by protahování chodidla a tím chůze či chůze po prstech nebylo možné. Achillova šlacha je asi 20 až 25 centimetrů dlouhá, v nejtlustším místě až 5 centimetrů široká a až 8 milimetrů silná.

Podle řecké legendy byl Achilles svou matkou ponořen do řeky Styx, aby se stal nesmrtelným. Pata, za kterou ho držela, však zůstala zranitelná – tolik zmiňovaná Achillova pata.

Jaká je funkce Achillovy šlachy?

Achillova šlacha slouží k přenosu síly z lýtkových svalů na kostru nohy, přesněji patní kost. Při kontrakci lýtkových svalů je šlacha vytažena nahoru na patní kosti, čímž se zvedá pata a protahuje chodidlo. Uvolněním lýtkových svalů je naopak možné došlapovat celou ploskou chodidla.

Kde se nachází Achillova šlacha?

Jaké problémy může Achillova šlacha způsobit?

K ruptuře Achillovy šlachy dochází především při sportu, jako je běhání, lyžování, hraní tenisu, fotbal nebo házená. Ve většině případů je však již šlacha poškozena a tkáň degeneruje. Opakované kortizonové injekce navíc mohou poškodit šlachu natolik, že i drobná poranění mohou způsobit natržení.

Nadužívání může vést k podráždění Achillovy šlachy a dále k bolestivému zánětu (Achillodynia).