Akné: Definice, příčiny a příznaky

Stručné shrnutí

 • Příčiny a rizikové faktory: Často hormonální, kromě toho stres, některé léky a kosmetické přípravky, mimo jiné.
 • Příznaky: Ztluštění kůže, černé tečky, pupínky, pustuly.
 • Diagnóza: Obvykle na základě vnějšího vzhledu.
 • Léčba: Vše důležité o terapii se dočtete v článku Léčba akné.
 • Průběh onemocnění a prognóza: Při dobré léčbě se acne vulgaris většinou rychle zhojí, v jednotlivých případech však přetrvává až do 40. roku věku a dále.

Definice: Co je to akné?

Akné je celosvětově nejčastějším onemocněním kůže. Akné se vyskytuje hlavně u dospívajících během puberty a není považováno za nakažlivé. Neexistují jednotné odpovědi na otázky: "Co je to akné?" a „Jak se akné vyvíjí?“, protože onemocnění se vyskytuje v různých formách a v důsledku různých faktorů.

Mírné akné nebo mírné formy akné lze obvykle léčit mycími a pečujícími prostředky z drogerie nebo lékárny. V případě silného nebo extrémního akné se doporučuje ošetření u dermatologa.

Téměř každý teenager je ve větší či menší míře postižen akné. Akné u dospělých (pozdní akné nebo acne tarda) je naopak vzácnější.

Acne vulgaris: Nejběžnější typ

Acne vulgaris je nejznámější formou akné a nazývá se také „běžné akné“. Spouští ho hormonální změny v období puberty (hormonální nebo hormonálně vyvolané akné). Chlapci jsou obvykle více postiženi pubertálním akné než dívky.

Zatímco někteří mají akné jen mírné, jiné trápí silné akné (například na obličeji). V závislosti na závažnosti se acne vulgaris dělí na tři podtypy:

 • Acne comedonica: Jedná se o nejmírnější formu akné a postihuje pouze obličej (čelo, nos a tváře), zřídka záda. Acne comedonica je charakterizováno černými tečkami, které se mohou při zmáčknutí zanítit.
 • Acne conglobata: Acne conglobata je nejtěžší forma akné. V tomto případě se z pupínků tvoří opravdové uzlíky, které se snadno zanítí a při hojení akné zanechávají viditelné jizvy. Tato forma akné může také způsobit cystické změny na kůži.

Jiné typy akné

Jiné formy akné se mohou vyvinout, když pokožka netoleruje určité látky obsažené v produktech péče o pleť (např. krém na obličej), léky nebo potraviny. Tyto zahrnují:

 • Kontaktní, kosmetické nebo chlorové akné
 • Léky na akné (acne medicamentosa)
 • Dopingové akné

Tyto formy akné jsou zvláštními formami alergické reakce a lze proti nim bojovat specificky vysazením látky, na kterou pokožka reaguje. K určení příčiny onemocnění jsou užitečné alergické testy v ordinaci lékaře.

Na internetu se například také setkáte s pojmy „plísňové akné“ a „plísňové akné“. Ve skutečnosti existuje kožní onemocnění podobné akné, které je způsobeno plísněmi a je často zaměňováno s akné vulgaris. Toto kožní onemocnění je však způsobeno přemnožením kvasinkových plísní (Malassezia) přirozeně se vyskytujících na kůži, a proto je lékaři označují jako Malassezia folliculitis.

Toto domnělé plísňové akné lze poznat mimo jiné podle papul a pustul, které se objevují zejména na obličeji (například na bradě nebo tvářích), na hrudi, pažích nebo zádech.

Novorozené akné

U novorozeneckého akné („baby acne“, acne neonatorum) se malé černé tečky nacházejí hlavně na tvářích. Mohou existovat již před narozením nebo se mohou vytvořit v průběhu prvních týdnů života. Terapie není nutná, protože novorozenecké akné během několika týdnů samo zmizí.

Kojenecké akné

U většiny pacientů s kojeneckým akné se akné vulgaris rozvine později v životě.

Malorka akné

Další speciální formou je tzv. Mallorca akné (Acne aestivalis). Nejde o typické akné, ale o alergii na světlo nebo o zvláštní formu slunečního ekzému (polymorfní světelná dermatóza).

U mallorského akné se drobné pustuly tvoří především na dekoltu a na pažích a nohou, velmi vzácně i na obličeji. Nepříjemným průvodním jevem této formy akné je svědění a silné zarudnutí, k tomu však dochází jen v některých případech.

Příčinou mallorského akné (např. na pažích či obličeji) je reakce slunečního nebo UV záření s kožním mazem nebo s tuky v opalovacích krémech, při které vznikají pokožce škodlivé látky. Vědci mají také podezření na genetickou predispozici. Ohroženi jsou zejména mladí lidé (častěji ženy než muži) s mastným typem pleti.

V těchto dnech je důležité vyvarovat se opětovnému vystavení slunci. Léčba rozpouštějící rohovku (keratolytická) může podpořit hojení u lidí, kteří mají predispozici k akné.

Předcházejte mallorskému akné: Navykejte svou pokožku na slunce pomalu. Vyhněte se také mastným mlékům nebo opalovacím krémům. Existují také speciální přípravky na ochranu proti slunci pro alergickou pokožku, které pomáhají předcházet mallorskému akné.

Akné inversa

Acne inversa je těžká forma akné a obvykle se vyskytuje v podpaží a intimních partiích. Více si o tom můžete přečíst v článku Acne inversa.

Co způsobuje akné?

Akné je způsobeno různými faktory.

Nejběžnější forma, acne vulgaris, je obvykle hormonální. Příčinou jsou zde mužské pohlavní hormony, zvané androgeny (hlavní představitel: testosteron). Ty jsou produkovány nejen u mužů, ale v menší míře i u žen (zejména v období puberty). Protože se však vyskytují ve větším množství u mužů, jsou kožním onemocněním více postiženi i muži.

V určitém okamžiku se kůže u vylučovacího kanálu roztrhne. Kontakt se vzdušným kyslíkem způsobí, že černá tečka zčerná. To znamená, že černé tečky jsou otevřené černé tečky.

Kožní maz v černých tečkách „přitahuje“ bakterie. Ty rozkládají kožní maz a produkují produkty štěpení, které podporují zánětlivé reakce („kvetoucí pupínek“) a stimulují tvorbu nových černých teček.

K výkyvům hormonů (a s nimi i akné) dochází nejen v období puberty, ale za určitých okolností i v těhotenství, menopauze a při vysazování antikoncepčních pilulek. Totéž platí při menstruaci, kdy se pokožka stále více mastí.

Další rizikové faktory

Hormony ale nejsou jediným faktorem zodpovědným za vznik akné. Studie také ukazují, že dědičná predispozice i silná psychická zátěž a stres podporují vznik akné.

Kromě toho tuky v kosmetických výrobcích, přísady do léků a některých potravin mohou stimulovat tvorbu kožního mazu nebo přispívat k ucpání vylučovacích cest. Mezi léky, které mohou způsobit akné, patří:

 • Anabolické steroidy
 • Adrenokortikotropin (ACTH)
 • Psychotropní drogy
 • prášky na spaní a sedativa obsahující brom
 • Neuroleptika (léky na různá duševní onemocnění)
 • Halogeny jako dezinfekční prostředky
 • antibiotika
 • vitamíny B2, B6, B12
 • některé léky na léčbu rakoviny (agonisté receptoru EGF)

Ale také užívání hormonální antikoncepce (antikoncepční pilulky) může způsobit akné, v závislosti na složení přípravku.

U některých lidí podporuje vznik akné i strava. Zde může některým pacientům s akné pomoci vytvořit si dietní plán po konzultaci se svým lékařem. Špatnou pověst v tomto ohledu mají například velmi tučná jídla a čokoláda. Mléko a mléčné výrobky jsou také podezřelé ze zhoršení akné. Tyto korelace však dosud nebyly vědecky prokázány.

V případě potřeby různé faktory, jako je vlhkost, cigaretový kouř a škrábání pupínků, příznaky zhoršují.

Jaké jsou příznaky akné?

Pokud se taková černá tečka roztrhne, dostane se k mazu vzduch, čímž černá tečka zčerná. Pokud se k akné přidají bakterie (bakterie propioni), vzniká zánět – vzniká „rozkvetlý“ pupínek.

Akné se tvoří především na obličeji, nejlépe v tzv. T-zóně, tedy na čele, bradě a hřbetu nosu. V závislosti na predispozici a typu pleti se silné akné objevuje i na tvářích. Méně často jsou postižena záda a hrudník.

V případě následujících příznaků je vhodné poradit se s dermatologem:

 • velké, bolavé pupínky
 • náhlé zhoršení vzhledu kůže
 • silný psychický stres způsobený pupínky
 • jizvy po akné

Jizvy po akné

Jak přesně jizvy po akné vznikají a jak se dají odstranit, se dočtete v článku Jizvičky po akné.

Akné: vyšetření a diagnostika

Akné lze snadno diagnostikovat na základě vnějšího vzhledu. Puchýře, černé tečky a pupínky jsou obvykle jasným příznakem.

Pokud má lékař podezření, že je přítomna infekce, může odebrat nějaký sekret z černých teček, aby jej analyzoval. To odhalí, zda je infekce způsobena bakteriemi, a pokud ano, které. Od toho se pak odvíjí léčba.

Akné: Léčba

Vše důležité o léčbě akné se dočtete v článku Léčba akné.

Tipy na péči o akné

V zásadě by čištění pleti nebo obličeje s akné nemělo být příliš agresivní. Syndety speciálně vytvořené pro nečistou a aknózní pleť umožňují jemné čištění pleti. Pro péči o obličej a pleť se doporučuje vyhýbat se mastným produktům a místo toho se doporučuje používat lehký hydratační krém na bázi oleje ve vodě, pokud máte akné.

Pokud máte akné, které chcete zakrýt make-upem, vybírejte přípravky, které jsou nekomedogenní, nebo sáhněte po antiseptických korektorech. Abyste předešli rozvoji zánětů a jizev u stávajícího akné, je vhodné si černé tečky a pupínky nevytlačovat sami.

Akné: průběh onemocnění a prognóza

Stres a psychická zátěž mohou silně ovlivnit průběh onemocnění. Akutní stresové situace tak mohou za určitých okolností vést k náhlému propuknutí akné (acne tarda) i ve vyšším věku.