Jizvy po akné: metody odstranění, domácí prostředky

Jak lze odstranit jizvy po akné?

V závislosti na velikosti, tvaru a umístění jizev po akné na těle (například na čele, na celém obličeji nebo na zádech) lze uvažovat o různých metodách jejich odstranění. V zásadě lze jizvy po akné léčit následujícími metodami:

 • Laserová terapie (CO2 laser, Fraxel laser, Erbium:YAG laser)
 • Chirurgická korekce jizev
 • Ošetření polevou
 • Úprava broušením
 • Chemický peeling
 • Dermabraze
 • Mikrodermabraze
 • Injekce s kortizonem
 • Kolagenová injekce
 • Microneedling

Tyto způsoby léčby provádí dermatolog nebo plastický chirurg. Dermatolog nebo plastický chirurg rozhodne, která metoda je nejvhodnější pro ošetření jizev po akné v individuálním případě.

V závislosti na postupu léčba velmi velkých jizev po akné někdy vyžaduje hospitalizaci v nemocnici. V mnoha případech se však léčba provádí ambulantně. Většina těchto léčebných metod však vyžaduje několik sezení s lékařem.

Chirurgická korekce jizev, ošetření ledem a laserová terapie vyžadují rozsáhlou následnou péči. Postižené osoby mohou několik dní po léčbě chybět v pracovním i soukromém životě.

Laser proti jizvám po akné

Standardní metodou odstranění jizev po akné je funkční laserová terapie CO2 laserem nebo Erbium:YAG laserem. U CO2 laseru lékař provádí především hlubší ablace. S laserem Erbium:YAG vystřeluje malé dírky do kůže (frakční lasery). Ty se hojí zpět zdravou pojivovou tkání, která vyhlazuje a napíná pokožku.

Případně lékař odstraní přebytečnou tkáň jizvy po vrstvách laserem. Poté pomocí malé jehly nasměruje puls tepla do pokožky, což stimuluje růst normální hladké kolagenové tkáně, která nahrazuje ztvrdlou kolagenovou tkáň jizev po akné.

Celkově se léčba rozkládá na několik schůzek, protože je nezbytná předléčba a po ní.

Možným rizikem laseroterapie je nesprávná aplikace techniky. V tom případě může dojít k destrukci okolní tkáně a k silnému podráždění kůže.

Chirurgická korekce jizev

Jizvy po akné lze odstranit i pomocí operace. Chirurg nejprve odstraní přebytečnou tkáň pomocí speciální techniky řezu. Poté přiloží okraje rány těsně k sobě a sešije je k sobě. Nelze vyloučit, že po něm zůstane i jizva, i když menší.

Chirurgickou korekci jizev lékař provádí pouze v případě větších jizev po akné.

Při ošetření polevou lékař zmrazí tkáň jizvy na minus 180 stupňů Celsia tekutým dusíkem. To způsobí, že tkáň odumře a je poté odstraněna chirurgickým zákrokem.

Ošetření broušením

Brusné kúry používá ošetřující lékař na jizvy po akné s ostrými hranami i na hypertrofické jizvy po akné. V těchto případech lékař obrousí přebytečnou tkáň diamantovou frézou. Pacient k tomuto výkonu dostává celkovou anestezii.

Po ošetření často zůstávají malé hrbolky.

Chemický peeling

Při chemickém peelingu aplikuje praktik na kůži speciální látku, která způsobí, že se kůže v různých vrstvách odlupuje. Výsledkem je hladší pokožka.

Lékař často používá vysoce koncentrovanou kyselinu trichloroctovou (TCA) pro tuto formu léčby jizev po akné. Obsah kyselin se zde pohybuje mezi deseti a 100 procenty. Do obsahu kyselin 30 procent je možné provádět kyselé peelingy svépomocí; ze 30 procent ošetření provádí kosmetička nebo dermatolog a ze 40 procent pouze dermatolog.

Ošetření kyselinou je bolestivé a může způsobit podráždění a zarudnutí pokožky v závislosti na typu pokožky. Navíc ne vždy zlepšuje vzhled jizev po akné. Pouze aplikace vysoce koncentrované kyseliny vykazuje velmi dobrou úspěšnost. Pokožka je však poté většinou dlouho zarudlá.

Dermabraze

Při dermabrazi (oděru kůže) lékař pomocí jemného otřepu obrousí vrchní vrstvu kůže a také odstraní přebytečnou tkáň jizvy. Pleť vypadá hladší a jednotnější.

Dermabraze se používá především na velké, povrchové a ostré jizvy po akné. Často ji lékař provádí v celkové anestezii ve stacionárních podmínkách. Po ošetření nesmí pacienti několik měsíců vystavovat ošetřovanou oblast kůže UV záření (slunce, solárium).

Mikrodermabraze

Při mikrodermabrazi lékař střílí jemné, malé krystaly na kůži, aby odstranil svrchní vrstvu kůže. Tato metoda je poněkud šetrnější než dříve zmíněné techniky a po ošetření většinou nezanechává na obličeji žádné stopy.

Účinek je podobný jako u mechanického peelingu. V závislosti na velikosti a hloubce jizev po akné je nutných několik sezení po dobu několika týdnů. Jedno sezení trvá asi 15 až 30 minut a je většinou nebolestivé.

Při tomto postupu lékař aplikuje kortizon přímo do jizvy. To způsobí odumírání jizvy a zploštění jizvy. Tato metoda však neobnovuje tkáň, což znamená, že poněkud bělavá jizvová tkáň po ošetření na kůži stále vystupuje. Toto ošetření je vhodné zejména u hypertrofických jizev.

Kolagenová injekce

Tuto léčebnou metodu používají lékaři u atrofických jizev po akné. Zde lékař vpraví do jizvy kolagen – tím ji uměle vyplní, tkáň jizvy se nadzvedne a přizpůsobí úrovni okolní kůže.

Microneedling

Při mikrojehličkování lékař propíchne postiženou kůži mnoha jemnými jehlami. Tyto speciální jehly jsou umístěny na malém ručním válečku zvaném dermaroller.

Vzniklá mikroúrazy mají stimulační účinek na metabolismus pokožky. Předpokládá se také, že podporuje tvorbu nových krevních cév a nového kolagenu, takže kontury jizev vypadají jemnější.

V případě potřeby lékař kombinuje ošetření proti jizvičkám po akné s peelingem ovocné kyseliny.

Jaké domácí léky mohou pomoci?

K odstranění jizev po akné se v poradnách doporučují různé domácí prostředky, které mají proti jizvičkám po akné pomáhat čistě nebo například ve formě mastí či krémů.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Jak vznikají jizvy po akné?

Pokud se objeví jizvičky po akné, jde většinou o zvlášť závažné případy onemocnění – nebo byly pupínky, pustuly či černé tečky ošetřeny neodborně.

Pokud si pupínky a černé tečky sami vymačkáváte, velmi rychle se do rány dostanou bakterie, které se v obsaženém sekretu dobře množí a způsobují zánět. Normální pojivová tkáň je zničena a nahrazena nespecifickou tkání.

Tato se vzhledově liší od zbytku tkáně, je hůře prokrvená, případně ztvrdne a stáhne se dovnitř. Proto jsou jizvy po akné tak nápadné. Pokud jde o barvu, jizvy po akné jsou nejprve červené a později bílé.

To, zda se jizvičky po akné vytvoří, závisí nejen na formě akné, ale také na individuálním typu pleti a věku. U starších lidí se pokožka neregeneruje tak dobře jako v mladších letech, takže jizvy po akné jsou zde častým důsledkem onemocnění.

Různé jizvy po akné

Ne všechny jizvy po akné jsou stejné. V závislosti na místě vzniku a výrazu se rozlišuje:

Atrofické jizvy po akné

Atrofické jizvy po akné vznikají především v důsledku dlouhodobých zánětů a hnisání, jako jsou ty, které vznikají, když si člověk pupínky sám vybírá.

Lékaři podrobně rozlišují mezi různými typy atrofických jizev po akné:

 • Červovité jizvy (jizvy ve tvaru V) mají průměr menší než dva milimetry a zasahují nálevkovitě hluboko a se strmými stěnami do spodní dermis nebo dokonce do podkoží.
 • Varioliformní jizvy (jizvy ve tvaru U) připomínají jizvy po planých neštovicích. Mají průměr od 1.5 do čtyř milimetrů a jsou mělké nebo hluboké, kulaté nebo oválné a se strmými stěnami.
 • Vlnovité jizvy (jizvy ve tvaru M) jsou mělké a mají průměr čtyři až pět milimetrů. Jsou tvořeny prameny pojivové tkáně, které spojují dermis s podkožím.

Hypertrofické jizvy po akné

Tyto jizvy po akné vyčnívají z kůže a tvoří viditelná, hrubá ztluštění, protože se vytvořilo příliš mnoho nové tkáně, která ránu opravuje. Jsou bělavé nebo barvy kůže a mohou svědit nebo bolet. Hypertrofické jizvy po akné vznikají především na ramenou a dekoltu u lidí s genetickou predispozicí.

Mezi hypertrofické jizvy po akné patří také jizvy po mostě a také keloidy.

Jizvy po akné: prognóza

O tom, které terapie jsou pro vás vhodné, rozhodne váš dermatolog na základě klinického obrazu vašeho akné. Stejně tak výsledek ošetření závisí na typu pleti.

Obecně je prognóza léčby jizev po akné dobrá. V mnoha případech lékař odstraní jizvy po akné tak, že jsou sotva viditelné nebo nejsou vidět vůbec.

Obecně lze samozřejmě říci, že mělčí a menší jizvy po akné lze léčit rychleji a s lepšími výsledky než větší a hlubší jizvy po akné. V některých případech nemohou být hluboké jizvy zcela „neviditelné“ ani po několika ošetřeních.

Prevence jizev po akné

Jizvám po akné nelze vždy zabránit. V každém případě je užitečné, když si pupínky a černé tečky nevymačkáváte sami, aby nedocházelo k samopřidělovaným zánětům kůže.

V těžkých případech akné se zánětlivé procesy kůže již nemohou samokontrolovat. Proto je důležité léčit akné lékařsky co nejdříve, aby se zmírnil zánět vlasových folikulů a kůže a bylo možné včas bojovat s bakteriálními infekcemi. To pomáhá předcházet pozdějším jizvám po akné.