Léčba akné: Jak se léčí akné?

Jak se léčí akné?

Na otázky „Co pomáhá proti akné“ neexistují žádné obecné odpovědi? a „Co dělat s akné?“, protože pro každý typ pleti se doporučují různé formy léčby. Pokud má být akné úspěšně vyléčeno, je třeba vzít v úvahu také formu a příčiny akné a také jednotlivé stavy (např. alergie). Například acne inversa je specifická forma akné, která se vyskytuje hlavně v podpaží a v oblasti genitálií.

Více o této formě akné a její léčbě se dozvíte v článku Acne inversa.

K odstranění akné se obecně používají různé terapie. Ty lze zhruba rozdělit na vnější (lokální) léčbu akné (např. mastmi a peelingy) a celostní (systémovou) léčbu vnitřními léky na akné.

Externí léčba akné

Masti, peelingy a spol.

Pokud tedy akné přetrvává delší dobu, neustále se zhoršuje vzhled pleti nebo vás psychicky trápí akné, je vhodné léčbu akné konzultovat s dermatologem.

K zevní léčbě lékař předepíše antibiotika (např. erytromycin a klindamycin) ve formě mastí a krémů proti akné na mírné a středně těžké případy akné. Snižují počet bakterií na kůži.

Lokální léčbu akné podporují i ​​pleťové obnovující peelingy. Obvykle jsou založeny na přírodních ovocných kyselinách (ošetření ovocnými kyselinami), alfa hydroxykyselinách (AHA). Na akné se používá také kyselina salicylová nebo kyselina vitaminu A.

Je důležité, abyste po použití peelingu na akné (např. peeling s ovocnými kyselinami) nanášeli na pokožku dostatečné množství krému. Obvykle se během čtyř týdnů provede asi šest až osm aplikací. Častější používání se nedoporučuje, protože peelingy zatěžují pokožku.

Jiné metody vnější léčby akné

Lékaři nebo kosmetičtí specialisté nabízejí další formy vnější léčby akné. Patří mezi ně například napařování, ledování a kosmetické otevírání a vymačkávání (kosmetická léčba akné) pupínků či abscesů.

Studie také zkoumaly použití laserů proti akné. Taková laserová ošetření jsou však u zánětlivého akné méně účinná a jsou popisována především u takzvaných stavů po akné. Přesný mechanismus účinku těchto laserových ošetření nebyl dosud přesvědčivě objasněn. Lze si například představit, že brzdí růst mikroorganismů (jako jsou bakterie) nebo nadměrnou tvorbu mazu (v závislosti na typu laseru) a působí protizánětlivě.

Zcela novým postupem je mikrodermabraze na akné. Lékař vystřeluje jemné krystaly na kůži pod vysokým tlakem. Tím se odstraní mozoly a napne kůže.

Léčbu akné pomocí léků lékař předepíše pouze ve středně těžkých a těžkých případech. Chce to čas – výsledky nelze vidět ze dne na den. U většiny léků na akné se první známky zlepšení projeví nejdříve po šesti až osmi týdnech.

K vnitřní léčbě akné lékař obvykle používá antibiotika jako je doxycyklin (např. ve formě tablet). Ty bojují proti bakteriím, které způsobují zánět pupínků. Taková léčba se doporučuje například u zánětlivého akné, které zasahuje do větších ploch, jako jsou záda.

Dalším lékem na akné jsou deriváty kyseliny vitaminu A (retinoidy). Bojují s pupínky a černými tečkami, ale nepomáhají s bakteriálními infekcemi. Na akné lékaři často předepisují účinnou látku isotretinoin (například ve formě tablet).

V mnoha případech je akné hormonální, tj. způsobené mužskými pohlavními hormony (androgeny). Ženské pohlavní hormony a antiandrogeny proto mohou přispět ke zlepšení vzhledu pokožky. To je důvod, proč lékaři často předepisují antikoncepční pilulku (také známou jako „pilulka“) dospělým ženám jako lék na akné.

Mnišský pepř (také známý jako Vitex agnus-castus) se používá pro ženy, které mají například poruchy menstruace. O mnišském pepři se uvádí, že má stimulační účinek na tvorbu žlutého tělíska u žen, a proto pomáhá při akné a jiných kožních poruchách.

Homeopatie se využívá i při léčbě akné. Oblíbené jsou také Schuesslerovy soli, z nichž dvanáct je údajně zvláště účinných proti špatné pleti. Které homeopatické léčby a Schuesslerovy soli jsou v každém jednotlivém případě nejvhodnější, je nejlepší probrat se zkušeným terapeutem.

Kožním onemocněním podobným akné je Malassezia folliculitis, která také vede k pustulám a papulám. Toto je však onemocnění způsobené určitými kvasinkovými houbami (Malassezia).

Termín „houbové akné“ je v tomto kontextu zavádějící. Ačkoli je folikulitida Malassezia často mylně diagnostikována jako acne vulgaris, vyžaduje jinou léčbu. Na folikulitidu Malassezia lékař předepisuje některé léky, které jsou účinné proti plísňovým onemocněním (antimykotika).

Domácí prostředky na akné

Tea tree oil je přírodní esenciální olej extrahovaný z čajovníku. Působí prý antibakteriálně, tedy proti bakteriím, a při léčbě akné se aplikuje přímo na zanícená nebo zarudlá místa pokožky. Nevýhody tea tree oleje jsou, že velmi silně voní a může dráždit pokožku.

Šalvějový olej je prý účinný i proti bakteriím, které se podílejí na zánětech kůže. V rámci léčby akné můžete smíchat deset dílů olivového oleje s jedním dílem šalvějového oleje. Naneste několik kapek této směsi na vatový tampon a vetřete do zanícených oblastí. Toto opakujte několikrát denně.

Nejznámějším domácím lékem na akné je léčivý jíl. Pacienti s akné jej často používají jako doplněk stávající medikamentózní terapie. Léčivý jíl je dostupný jako hotová pasta nebo jako prášek, který se smíchá s vodou.

Nanáší se na pleť a nechá se působit až do úplného zaschnutí. To zbavuje pokožku mastnoty, kožního mazu a přebytečných kožních šupinek a stimuluje zvýšený krevní oběh.

Upozorňujeme však, že léčivý jíl pokožku značně vysušuje. Lidem s citlivou nebo přirozeně velmi suchou pletí se doporučuje po ošetření hojivým jílem namazat obličej velkým množstvím krému.

Lidé s akné často také používají k léčbě akné zinek, přesněji řečeno oxid zinečnatý. Údajně má dezinfekční účinek a dá se použít jako mast nebo ve formě tablet. Pokud léčíte akné zinkovou mastí, mějte na paměti, že má také silný vysušující účinek.

Pokud je zinek užíván ve formě tablet, existuje riziko vyvolání nadbytku zinku v těle. Zinek vytěsňuje jiné minerály a pak může mít vážné vedlejší účinky. Před užíváním zinkových tablet k léčbě akné je proto vhodné se o tom poradit se svým lékařem.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Dieta pro léčbu akné

Dieta je pro akné velmi důležitá. Vědci se domnívají, že mléčné výrobky a vysokoglykemická dieta, tedy strava se spoustou sladkých jídel, jako je čokoláda, brambůrky nebo med, zhoršují vzhled pleti. I když to není případ každého, stále nelze přesně určit, kdo má strava vliv na vzhled pleti a kdo ne.

Nedávné studie také ukázaly, že mléčné proteinové koktejly, které sportovci často pijí, aby nabrali svalovou hmotu po sportu, zhoršují vzhled pleti, pokud mají sklony k akné.

Další tipy proti akné

Pokud zaznamenáte první známky akné, vyhledejte pokud možno lékaře a prodiskutujte s ním nejvhodnější léčbu akné pro vás. Cílem včasné léčby je například vyhnout se těžké progresi, která často vede k těžkým jizvám. Pokud již jizvy po akné máte, lékař může navrhnout léčbu těchto jizev (např. mikrojehličkování).

Výskyt nebo léčbu akné mohou ovlivnit i jiné léky. Například dlouhodobá léčba kortizonem podporuje vznik akné. Měli byste proto informovat svého lékaře o všech lécích, které užíváte.

Mnoho webů doporučuje léčbu akné UV zářením pod solárií nebo formou opalování. Rozhodně byste se toho však měli zdržet: UV záření pupínky vysušuje, ale nezmizí. Z dlouhodobého hlediska také rychleji stárne pokožku a zvyšuje riziko rakoviny kůže.

Mytí

Péče

Pečujte o svůj obličej přípravky proti akné, které obsahují kyseliny (jako je kyselina salicylová nebo mléčná), které podporují léčbu proti akné. Při léčbě akné používejte hydratační krémy, opalovací krémy a kosmetiku na vodní bázi, protože mastné či mastné krémy a kosmetika ucpávají póry a podporují tak akné. Na mírnou formu akné mohou velmi pomoci volně prodejné přípravky na péči o pleť z lékárny.

Správně ošetřete pupínky

Vyhněte se vnějším vlivům

Chraňte svou pokožku před extrémním chladem a přímým slunečním zářením. Obojí může akné v dlouhodobém horizontu zhoršit a negovat již dosažené úspěchy při léčbě akné.

Cítit se dobře

U akné hraje důležitou roli i pohoda: strava se zdravými potravinami bohatými na vitamíny je stejně důležitá jako dostatečný příjem tekutin a pravidelný pohyb. Snažte se také vyhnout stresu a vzrušení. Léčba akné bude dlouhodobě úspěšná pouze tehdy, pokud se budete cítit dobře fyzicky i psychicky.