Syndrom Acromelalga: Příčiny, příznaky a léčba

V souvislosti s otravou houbami se může vyvinout Acromelalga syndrom charakterizovaný bolest a neurologické příznaky. Příčinou intoxikace je konzumace houby voňavé nálevky a houby japonské bambusové nálevky. Ve většině případů otrava nezanechává žádné trvalé poškození.

Co je Acromelalga syndrom?

Jedovaté houby jsou příčinou syndromu Acromelalga. Doposud byla otrava spojována především s houbami vonných trychtýřů. Syndrom Acromelalga odpovídá otravě houbami. V tichomořské oblasti je tento fenomén znám od počátku 20. století. V Evropě nebyl do 21. století zaznamenán žádný významný případ. Prsty, uši, prsty na nohou a nos stejně jako nohy a paže pacientů způsobují značné bolest v průběhu intoxikace. Několik jedovatých hub je nyní známo jako příčiny. Celkově se však syndrom celosvětově vyskytuje jen zřídka. První příznaky intoxikace se dostaví až po určité době latence. Dotčené osoby proto při vyšetřování příčiny ne vždy myslí přímo na houby konzumované dny před. V Evropě se syndrom Acromelalga poprvé objevil ve Francii v roce 2001. Otrava obvykle nevede k úmrtí a nezpůsobí trvalé poškození.

Příčiny

Jedovaté houby jsou příčinou syndromu Acromelalga. Doposud byla otrava spojena hlavně s houbami vonných trychtýřů a hub japonských bambusových trychtýřů. Skutečnost, že syndrom může způsobit i konzumace jiných druhů hub, však není zcela vyloučena. Látka kyselina akromelová je přítomna jak v houbě vonné trychtýře, tak v hubě trychtýře japonského. Tato kyselina je zahrnuta do názvu syndromu a hraje důležitou roli při intoxikaci. Proto všechny otravy potravinami obsahujícími kyselinu acromelovou vykazují přibližně stejné příznaky jako Acromelalga syndrom. Kyselina akromelová je vysoce účinný antagonista glutamáttj. odpůrce α-aminokyseliny jak se vyskytují v lidském organismu. Konkrétně α-aminokyseliny najdete v Proteinů. Jako neurotransmitery vykazují stimulační účinek na centrální nervový systém. Jako antagonisté α-aminokyseliny, blokují jejich účinnost v nervový systém vazbou na jejich receptory.

Příznaky, stížnosti a příznaky

U syndromu Acromelalga si pacienti stěžují na závažnost bolest v celém těle. Zejména uši a nos, stejně jako paže a nohy, obvykle vytrvale a těžce bolí. Kromě této symptomatologie bolesti se objevují různé neurologické příznaky. Protože otrava blokuje účinnost α-amino kyseliny, různé funkce v centrální nervový systém jsou inhibovány. Mezi nejdůležitější příznaky patří ochrnutí a necitlivost nebo znecitlivění rukou a nohou. Navíc, deprese a závažné únava může nastat. Někdy také dochází k otokům a dermatologickým abnormalitám. Pacienti trpí křeče a přetrvávající nespavost, obvykle způsobené hlavně bolest svalů. Teplo může zhoršit příznaky a způsobit například necitlivost nohou, která nejprve dospěje k paralýze.

Diagnóza a průběh

Příznaky syndromu Acromelalga se objevují jeden až dva dny nebo dokonce celý týden po konzumaci hub. To ztěžuje diagnostiku lékaře. Houbové zbytky ve zvratcích pacienta mu přinášejí přinejlepším počáteční podezření na otravu houbami. The zdravotní historie může toto podezření doložit. Za potvrzení diagnózy se zpravidla považuje detekce kyseliny akromelové v organismu pacienta. Tento důkaz je poskytován laboratorními testy krev. Syndrom Acromelalga je spojen s příznivou prognózou. Smrtelný výsledek nebo trvalé poškození je relativně nepravděpodobné. Jak dlouho však pacienty trápí příznaky, záleží na konkrétním případě. Otrava má tendenci být prodloužena a může vyvolat příznaky týdny nebo dokonce měsíce.

Komplikace

Pokud existuje podezření na nesprávnou konzumaci hub, měla by postižená osoba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Syndrom Acromelalga způsobuje významné komplikace v závislosti na pacientovi stav, ale nevede k smrti. Spouštěči intoxikace jsou různé jedovaté houby. Obchodníci si stěžují na silné bolesti v končetinách i v nos a uši. The kůže může bobtnat, teplo není tolerováno a silné svaly křeče a únava mor tělo. Dále se může objevit necitlivost a paralýza v pažích a nohou. Zejména u emočně nestabilních pacientů existuje deprese se může zhoršit. V nejhorším případě selže centrální nervový systém, protože funguje α-amino kyseliny je zcela blokován. Tento typ otravy houbami nezanechává žádné poškození orgánů, nicméně kvůli závažnosti klinického obrazu potřebuje postižená osoba určitou dobu zotavení. Proti Acromelalga syndromu neexistuje žádné antidotum. Jako okamžité lékařské opatření se příjem tekutin používá k pokusu o snížení množství požitého jedu, aby se tělo mohlo rychleji rozložit. Navíc, sedativa a používají se analgetika.

Kdy byste měli navštívit lékaře?

Zda navštívit lékaře pro syndrom Acromelalga obvykle závisí na závažnosti příznaků. Samotná otrava není pro lidské tělo nijak zvlášť nebezpečná a nevyžaduje zvláštní zacházení. Otrava zpravidla nezpůsobuje žádné trvalé poškození, které by bylo patrné později v životě. Pokud se však bolest nebo nepohodlí stanou pro pacienta nesnesitelnými, je nutné vyhledat lékaře. To platí zejména v případě, že syndrom Acromelalga způsobuje paralýzu v různých oblastech těla. Ty omezují pohyb pacienta a měly by být léčeny. Trvalý únava a nespavost může být také známkou Acromelalga syndromu. Pokud sval, musí být také konzultován přímo lékař křeče protože to obvykle vede k velmi silné bolesti. Pokud dojde ke ztrátě vědomí, měl by být okamžitě přivolán pohotovostní lékař. Postižená osoba obvykle může konzumovat velké množství tekutin, aby minimalizovala nepohodlí syndromu Acromelalga.

Léčba a terapie

Za normálních okolností se lékař v případě otravy pokusí vyvolat zvracení aby se zbytky toxického jídla dostaly ze systému pacienta. Tento pokus lze provést správou emetiky. Odčerpávání žaludek je také možnost. Syndrom Acromelalga vykazuje první příznaky v průměru až po několika dnech. Proto, zvracení v tomto jevu obvykle nemá průlomový terapeutický úspěch, protože určité množství toxinů již bylo adsorbováno v žaludek a střeva. Je však třeba učinit pokus, protože množství toxinu lze tedy při troše štěstí alespoň snížit. Léčebná léčba syndromu Acromelalga dosud neexistuje, protože není známo žádné antidotum. Příznaky syndromu však lze do určité míry léčit. Například pro bolest, silná analgetika, jako je Novalgin jsou podávány ve vysokých dávkách podle potřeby. Pro psychologické rozrušení může lékař dát sedativa Pokud je třeba. Ústup příznaků lze očekávat během několika týdnů. Pokud na rozdíl od očekávání neurologické příznaky syndromu neodstraní, fyzikální terapie je obvykle předepsáno.

Výhled a prognóza

Acromelalga syndrom obvykle nezpůsobuje žádné zvláštní poškození nebo komplikace. Pacient trpí stížnostmi na nervový systém, ke kterým dochází v důsledku otravy. Pacient tak může trpět necitlivostí a necitlivostí v různých oblastech těla. Dále dochází k paralýze, která může vést omezení pohybu. V některých případech také způsobují omezení a paralýza deprese a další psychologické stížnosti. Postižená osoba se cítí nemocná a unavená. Svaly bolí a v závažných případech se mohou objevit křeče. Příznaky otravy často mohou také vést k záchvatu paniky. Léčba syndromu Acromelalga obvykle není nutná a příznaky zmizí, když tělo rozloží jed. V akutních případech nebo pokud jsou příznaky život ohrožující, lze k jejich léčbě použít léky. Často obyčejné zvracení také pomáhá dostat toxin z těla. Pokud si pacient stěžuje na psychické nepohodlí, může mu lékař předepsat také vhodné léky. Očekávaná délka života se syndromem Acromelalga obvykle nesnižuje a ve většině případů se projeví pozitivní výsledek onemocnění.

Prevence

Syndromu Acromelalga lze předcházet svědomitostí ohledně konzumace hub. Jedovaté houby, jako jsou houby vonné nálevky a houby japonské bambusové nálevky, by se neměly konzumovat. Všechny ostatní jedovaté houby také nejsou vhodné ke konzumaci. Tvůrci hub by proto měli vědět buď o samotných houbách, nebo by se měli raději poradit se zkušeným tělem, než jen jíst jejich sbírání.

Následná péče

Syndrom Acromelalga lze dnes dobře léčit. Při odpovídající následné péči mohou být příznaky vyřešeny během několika dní. Pacient by se měl několik týdnů poté uklidnit a nevykonávat žádné fyzicky namáhavé činnosti. Lékař obvykle doporučí odpočinek v posteli a v případě potřeby vhodnou léčbu strava takže zbývající toxin z hub je vyplaven z organismu. Typicky, projímadlo potraviny, jako jsou zelí nebo fazole se doporučují. Kofein a alkohol je třeba se zpočátku vyhnout, protože ledvina je stále zaneprázdněn vyplavováním kyseliny acromelové. U syndromu Acromelalga musí být navíc stanovena příčina příznaků, aby se zabránilo opakování otravy. V rámci sledování lékař provede další vyšetření a také provést komplexní rozhovor s pacientem. Na základě výsledků lze určit spouštěč. Poté musí být zahájena vhodná protiopatření, tj. Likvidace původce potravy nebo vyhýbání se určitým látkám obsahujícím látky parfémované nálevky nebo japonské bambusové nálevky. Psychologický opatření obvykle nejsou nutné. V jednotlivých případech však může být užitečné propracovat se k onemocnění v kontextu trauma terapie. Zejména v případech těžkého onemocnění, kdy byl mezitím ohrožen život pacienta, by měl proběhnout alespoň rozhovor s terapeutem.

Co můžete udělat sami

V každém případě by otravu houbami měl léčit lékař, zejména proto, že syndrom Acromelalga může vést neurologické poruchy. Postižené osoby většinou netolerují teplo. Proto by měla být navštívena chladná místnost nebo by mělo být provedeno dodatečné chlazení klimatizací a dostatečné zastínění. Pokud se nevytvořily žádné dermatózy, mohou se pohody zvýšit také chladícími obklady. Pro snížení bolesti paží a nohou lékař často předepisuje mírné léky proti bolesti nebo analgetika. Lze je užívat po omezenou dobu. Protože neexistuje antidotum, léčba může být založena pouze na rychlé odstranění toxinů. Nejprve se doporučuje výrazně zvýšit příjem tekutin, aby se snížilo množství toxinu v těle. Uměle vyvolané zvracení - prostřednictvím emetický - je také lékařsky doporučeno. Dále s léčivou hlínou nebo bentonit může pomoci vázat toxiny, které již absorbuje žaludek a střeva. Ty se poté vylučují stolicí. U velmi citlivých pacientů nebo u pacientů náchylných k depresi sedativa lze také vzít. Homeopaticky, opravné prostředky nux vomica a Arsenum podporují stávající otravu. Pokud se příznaky bolesti a paralýzy zesílí ve velmi krátké době nebo pokud šok i když by měl být okamžitě konzultován pohotovostní lékař. Ve většině případů však stav lze léčit doma.