ACTH: Co znamená hodnota vaší laboratoře

Co je ACTH?

ACTH je produkován v hypofýze a uvolňován do krve. Hormon stimuluje buňky v nadledvinách k produkci glukokortikosteroidů (kortizon).

Hormony z hypotalamu a nadledvin regulují hladinu koncentrace ACTH. Přes den také kolísá: ráno je ACTH v krvi hodně, večer méně.

Při stresu, jako je psychická nebo fyzická zátěž, nachlazení, nemoc nebo úraz, se ACTH uvolňuje ve větším množství. Pokud je k dispozici dostatek kortizonu, tvorba ACTH je omezena. Nedostatek ACTH zase vede k nedostatku kortizonu.

Kdy se ACTH stanoví v krvi?

Lékař stanoví koncentraci ACTH, když má podezření, že kůra nadledvin pacienta již neprodukuje dostatek kortizonu. Dělá to proto, aby zkontroloval, zda nedostatek není způsoben nedostatečnou stimulací z hypofýzy.

I když má pacient příliš mnoho kortizonu v krvi (Cushingova choroba) a příčina je stále nejasná, je třeba stanovit koncentraci ACTH.

ACTH – normální hodnoty

Normální hodnoty

8 – 10 hodin

8 - 10 pm

Dospělí, děti

10 – 60 pg/ml

3 – 30 pg/ml

Hodnoty se mohou mírně lišit od ostatních referenčních hodnot.

Nejčastěji se hladiny ACTH zjišťují večer.

Kdy je hodnota ACTH snížena?

  • Dysfunkce hypofýzy
  • Nádor kůry nadledvin produkující kortizon
  • Zvětšení kůry nadledvin se zvýšenou produkcí kortizonu

Kdy je zvýšená hladina ACTH?

Zvýšené hladiny ACTH se nacházejí:

  • při hypofunkci kůry nadledvin (Addisonova choroba)
  • občas u rakoviny plic
  • občas u rakoviny slinivky
  • u nádoru hypofýzy (centrální Cushingův syndrom)

Co dělat, když je ACTH zvýšený nebo snížený?

Pokud je hladina ACTH zvýšena nebo snížena, je třeba také stanovit koncentraci kortizonu v krvi. Dále následuje tzv. dexametazonový test a stimulační test CRH. Při těchto testech se podávají hormony a měří se odpověď produkce ACTH. Tímto způsobem lze nalézt příčinu změněné koncentrace ACTH v krvi. V případě potřeby následují další vyšetření jako RTG a CT hlavy.