Akupunktura během těhotenství: Co může dosáhnout

Těhotenství: léčba potíží

Stížnosti a nemoci typické pro těhotenství někdy vyžadují lékařské ošetření. Léky by často byly účinnou terapií, ale během těhotenství by se měly užívat pouze v případě, že je to absolutně nezbytné a přínosy převažují nad potenciálními riziky.

V mnoha případech se lze také pokusit zmírnit příznaky těhotenství alternativní terapií namísto léků. To platí i pro jednu z nejdůležitějších alternativních terapií – akupunkturu. Těhotenství, stejně jako kojení, je jednou z citlivých fází života, ve které jsou takto dobře tolerované alternativní metody stále populárnější.

Alternativní metody mají své limity. Pokud obtíže přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Akupunktura během těhotenství

Těhotenské potíže, jako je nevolnost a zvracení, bolesti související s těhotenstvím nebo bolesti zad, se často léčí jemnými jehlami. Akupunkturu využívají terapeuti také k přípravě na porod nebo během porodu, v případech nenaplněné touhy mít děti i umělého oplodnění.

V mnoha případech je stále málo vědeckých důkazů o účinnosti akupunktury. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu a i přes léčbu se nezlepšují nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Těhotenství: nevolnost a zvracení

Mnoho těhotných žen trpí nevolností, suchým dávením nebo zvracením. Nejčastěji se příznaky objevují mezi 6. a 12. týdnem těhotenství. Až 20 procent těhotných žen trpí těmito potížemi i po 20. týdnu těhotenství.

Účinnost akupunktury při léčbě nevolnosti a zvracení po operaci nebo během chemoterapie je nesporná. Pozitivní vliv akupunktury v těhotenství na nevolnost a zvracení byl naopak zatím jen tušený – vědecké studie o její účinnosti jsou vzácné. Některé studie hovoří proti přínosu akupunktury při nevolnosti a zvracení. Na druhou stranu mnoho těhotných žen uvádí pozitivní zkušenosti. Na konečný verdikt se tedy stále čeká. Přesto byste se měli poradit se zkušeným terapeutem, chcete-li použít alternativní metody v boji proti nevolnosti a zvracení – možná vám pomůže akupunktura.

Těhotenství: bolesti zad a pánve

Před a po porodu

K přípravě na porod se stále častěji používají také akupunkturní jehly. Nasazení jehel totiž prý nejen pomáhá uvolnit se a zmírnit obavy a strach před porodem: navíc se říká, že porod lze v průměru zkrátit z deseti na osm hodin, pokud byla akupunktura použita v posledních čtyřech týdnech těhotenství. „Vpichování“ také snižuje bolest při porodu. V případě epiziotomie a následné sutury hráze pomáhá s úlevou od bolesti i akupunktura.

Po porodu může slabost toku mléka způsobit problémy s kojením. Akupunktura může spustit tok mléka během jednoho až dvou sezení.

Opět není dostatek důkazů o účinnosti. Poraďte se se svým lékařem o tom, jak můžete terapii nejlépe podpořit sami.

Léčba plodnosti

Akupunktura v těhotenství: vedlejší účinky menší

Nežádoucí účinky akupunktury v těhotenství jsou většinou neškodné. Nejčastějšími nežádoucími účinky jsou mírná bolest a minimální krvácení v místě vpichu. Občas se objeví příznaky jako drobné modřiny, únava, bolest hlavy, nevolnost nebo závratě. Byly pozorovány závažnější problémy jako vysoký krevní tlak nebo preeklampsie, ale souvislost s akupunkturou zde není podezřelá.

Těhotenství: Jehly jako podpora

Často chybí vědecky smysluplné studie o účinnosti akupunktury v těhotenství. Někdy se však může hodit akupunktura jako podpora v těhotenství!