Závislý na počítačích? Já ne!

Neškodný koníček nebo závislost?

Pravděpodobně budete reagovat podrážděně na komentáře jako „Nechte krabici“ nebo „Už jste závislý. Takto postupně vznikají konflikty. Pokud se to rozvine do spirály, například proto, že chcete uniknout neustálému stresu s rodiči nebo ve škole do virtuálního světa, ocitnete se v závislosti na počítačových hrách dříve, než byste si přáli. Protože ve virtuálním světě můžete být hrdinou, to vás utvrzuje a dává vám oporu.

Jak poznat závislost

To mimochodem platí i pro sociální média – i když se zde odborníci rozcházejí v názorech, zda jde o skutečnou závislost. Pokud trávíte tolik času na Instagramu, WhatsAppu a podobně, že zanedbáváte své přátele a školu, měli byste si vždy nastavit dobrovolný časový limit na několik dní nebo omezit používání na pouhou jednu hodinu denně. Pokud to nedokážete, vyhledejte pomoc.

Závislý – a teď?

Dnes existuje celá řada služeb pro závislé na PC v institucích, jako jsou centra pomoci pro závislost nebo specializované ambulance. Prvním a nejdůležitějším krokem ze závislosti je však přiznat si, že máte problém. Neváhejte příliš dlouho – koneckonců na vás čeká skutečný život!

Pro více informací a nápovědu klikněte zde:

  • Vždy můžete zavolat na celostátní „linku důvěry a drog“: 01805 – 31 30 31