Adrenalin: Co znamená vaše laboratorní hodnota

Co je to adrenalin?

Adrenalin je důležitý hormon, který se tvoří v nadledvinách a ve větším množství se uvolňuje při stresu. V nebezpečných situacích může adrenalin zajistit přežití tím, že tělo nastaví na „boj“ nebo „útěk“. Adrenalinový efekt redistribuuje veškerou krev v těle: Více krve proudí do svalů pohybového aparátu a do plic a méně do trávicích orgánů. Ten inhibuje trávicí procesy.

Adrenalin způsobuje zrychlení tepu, vyšší krevní tlak, rozšířené zorničky a zvýšenou produkci potu. Cukr se uvolňuje z jater, aby byl rychleji dostupný pro svaly. Celkově je účinků adrenalinu v těle mnoho a jsou rozmanité. Všechny změny však zajišťují, že člověk je po nějakou dobu výkonnější a může tak čelit nebezpečné situaci.

Kdy se adrenalin určuje v krvi?

Koncentraci adrenalinu lze stanovit v krevní plazmě a prostřednictvím degradačního produktu (kyseliny mandlové vanilky) ve 24hodinové sběrné moči. Před a během odběru krve musí pacient 30 minut nehybně ležet. I krátké stání totiž zvyšuje adrenalin o 50 až 100 procent. Jehla by měla být zavedena do žíly asi 30 minut před vlastním odběrem krve. Tímto způsobem může zvýšená hladina adrenalinu způsobená krátkou bolestí při odběru krve opět klesnout.

Adrenalin – krevní hodnoty

v moči za 24 hodin

v krevní plazmě

Adrenalinové normální hodnoty

≤ 20 ug/den

< 50 pg/ml

Kdy je hladina adrenalinu nízká?

Příliš nízká koncentrace adrenalinu nemá žádný lékařský význam.

Kdy je hladina adrenalinu zvýšená?

Příliš mnoho adrenalinu v krvi se nachází zejména u nádoru produkujícího adrenalin (feochromocytom). Další faktory, které mohou vést k vysoké hladině adrenalinu, jsou:

  • Stres
  • Hypoglykemie (nízká hladina cukru v krvi)
  • Vysoký krevní tlak (hypertenze)
  • Alkohol
  • Káva

Zvýšený adrenalin v krvi: Co dělat?

V případě zvýšené hladiny adrenalinu lékař provede další vyšetření ke zjištění příčiny. Obvykle se koncentrace adrenalinu stanovuje několikrát, protože hladina v krvi podléhá silným výkyvům. Jakmile je příčina známa, lze zahájit vhodná protiopatření. Pokud je například zvýšená hladina adrenalinu způsobena feochromocytomem, je nutná operace k odstranění nádoru.