Rovnátka pro dospělé: Kdy je to užitečné?

Rovnátka pro dospělé: co je možné

Rovnátka pro dospělé mohou korigovat nesprávné postavení zubů a v menší míře i anomálie čelisti. Léčba je však závislá na věku a trvá déle, pokud je léčba rovnátky zahájena ve věku 30 let nebo starší, než pokud je léčba rovnátky zahájena ve věku 20 let. Je to proto, že zuby se vlivem rovnátek téměř nepohybují na růst, ale spíše tlakem, který způsobuje kostní resorpci a tvorbu kosti. Dospělí všech věkových kategorií však mohou mít prospěch z rovnátek tím, že si narovnají zuby bez nutnosti rozsáhlého chirurgického zákroku.

Rovnátka pro dospělé: důvody pro léčbu

Rovnátka pro dospělé obvykle slouží ke zlepšení estetiky chrupu a harmonizaci obličeje, zejména korekcí předních řezáků. Chybné zuby mohou být důsledkem vynechání léčby v dětství nebo se mohou objevit pouze v průběhu času. Příklady

  • erupce zubů moudrosti
  • Předčasná ztráta zubů – jiné zuby mohou růst nebo se naklánět do mezery
  • Migrace zubů v důsledku zánětu zubního lůžka (parodontitida)
  • Migrace zubů v důsledku nesprávného zatížení, jako je skřípání zubů
  • Chybné zuby od dětství

Rovnátka pro dospělé: modely

Rovnátka pro dospělé: Co je třeba zvážit?

Vzhledem k tomu, že chrup může být již věkem oslabený, je třeba tomu přizpůsobit i léčbu. Pokud jsou zuby například oslabené zánětem dásní, zubním kazem nebo předčasným úbytkem kosti, je nutné je podepřít speciálními šrouby.

Pro prevenci zubního kazu je důležitá důsledná dentální hygiena. Bolest nebo pocit tlaku se může objevit na začátku a při přestavování léčby rovnátek při kontrolách. Mluvení, žvýkání a polykání jsou také na začátku s rovnátky neznámé. Dospělí by také měli přestat kouřit, protože to dále zvyšuje riziko ztráty kostní hmoty.