Adzuki Bean: Nesnášenlivost a alergie

Fazole adzuki (Vigna angularis) je luštěniny (Fabaceae, Leguminosae) motýl rodinná podčeleď (Faboideae). Keřovité plodiny se pěstují ve východní Asii a nejlépe se jim daří v subtropických lokalitách. Plody o velikosti hrachu se také nazývají červená sója.

Zde je to, co byste měli vědět o fazole adzuki.

Keřovité fazole adzuki se pěstuje ve východní Asii a nejlépe se jí daří v subtropických lokalitách. Plody o velikosti hrachu se také nazývají červené sójové boby. Fazole adzuki byla pěstována v Japonsku, Čína a Korea po tisíce let. Úzce souvisí s jinými fazolemi, jako je fazole mungo. V poslední době se pěstuje také v Jižní Americe, na jihu Spojených států, v některých zemích v Africe a na Novém Zélandu. V Japonsku je fazole adzuki druhou nejdůležitější luštěninou po sóji. V závislosti na intenzitě kultivace se výnosy pohybují od 4 do 30 dt / ha. Většinou jednoleté rostliny dosahují výšky 20 až 90 cm. Tmavě červená semena, velká asi jako hrášek, růst v luštěninách. Lze je odlišit od ledvina fazole, které jsou také červené, svým tvarem a typickou bílou linkou. Používají se hlavně zralá semena. Zelené lusky se čerstvé zpracovávají na zeleninu a saláty. Některé z rostlin se také používají jako zelené krmivo a hnojivo. Suché fazole adzuki mají sladkou ořechovou chuť chuť a jsou zpracovávány a používány různými způsoby: fazole jsou konzervované nebo sušené. Některé jsou mleté ​​a z mouky se vyrábějí polévky a pečivo, džemy, cukrovinky a sladké nápoje. V Japonsku se z fazolí adzuki vyrábí pasta ze sladkých fazolí (anko). Fazolové klíčky se prodávají jako aduki. Mezi oblíbené dezerty patří polévka shiruko a cukrářský yokan vyrobený z mletých fazolí adzuki, cukr a agar agar. v Čína, pasta ze sladkých fazolí je zabalena do plochého chleba nebo z ní je adzuki dort se sirupem. Luštěniny mají v asijské kuchyni mnohem vyšší postavení než v západní kuchyni. Fazole adzuki nejprve přišla na Západ jako součást makrobiotika strava. V sušené formě jsou fazole adzuki nyní k dispozici v obchodech s asijskými a organickými potravinami. Kromě toho se fazole adzuki používá jako potrava pro korely a používá se také v japonském sprchovém gelu.

Důležitost pro zdraví

Fazole adzuki jsou lépe stravitelné než evropské fazole zahradní. S obsahem bílkovin 20 až 21 procent patří mezi zeleninu s největším obsahem bílkovin a dodávají tělu vše podstatné aminokyseliny, vitamíny B1 a B2 a železo, draslík a vápník. Jejich vláknina podporuje trávení, uvolňuje střeva a pomáhá snižovat cholesterolu úrovně. Fazole adzuki jsou také věřil mít antioxidant vlastnosti. Fytoestrogen má také preventivní účinky proti karcinom prsu. Fazole adzuki má v tradiční čínská medicína (TCM). Díky svému močopudnému účinku se používá především pro ledvina a měchýř problémy, ale také pro nádory všeho druhu, pro obezita a v porodnictví. Protože v TCM je úzkost spojena s ledvina, fazole adzuki je také považována za fazoli odvahy. Dalším účinkem je odsávání tepla, proto se k léčbě používá fazole adzuki zánět. Podle TCM fazole adzuki kombinuje chladicí a vypuzovací účinky, a proto působí proti vlhkému teplu. Nakonec adzuki bean prospívá kojícím matkám, protože podporuje krev oběh a mléko výroby a brání mastitida.

Složení a nutriční hodnoty

Nutriční informace

Množství na 100 gramů

Kalorie 329

Obsah tuku 0.5 g

cholesterol 0 mg

Sodík 5 mg

Draslík 1.254 mg

Sacharidy 63 g

Dietní vláknina 13 g

Protein 20 g

Ze všech druhů fazolí má fazole adzuki nejvyšší obsah bílkovin a nejnižší obsah tuku. Kromě důležitých minerály a stopové prvky, obsahuje obzvláště vysoký koncentrace of draslík, 1,254 100 mg na 100 gramů. XNUMX gramů fazolí adzuki dále obsahuje:

  • Vitamin A 17 XNUMX IU
  • Vitamin C 0 mg
  • Vápník 66 mg
  • Železo 5 mg
  • Vitamín D 0 IU
  • Vitamín B6 0.4 mg
  • Vitamín B12 0 µg
  • Hořčík 127 mg

Nesnášenlivost a alergie

Alergické reakce na luštěniny jsou běžné, ale mohou se velmi lišit. Zatímco arašídy mohou způsobit nejzávažnější reakce i ve stopových množstvích, reakce na fazole, čočku a hrášek - a tedy i na fazole adzuki - jsou vzácné. Vyskytují se, pokud vůbec, ve slabé, klinicky irelevantní intenzitě. V této souvislosti je zajímavé poznamenat, že alergie na luštěniny se mohou vyvinout také senzibilizací na pyl, zejména na pyl trávy. Důvodem je výskyt alergenů Proteinů u různých druhů. Lidé s histamin intolerance se obecně nedoporučuje konzumovat luštěniny. V tomto případě je nutné zkontrolovat, zda fazole adzuki spouští příznaky intolerance.

Nákup a kuchyňské tipy

Fazole Adzuki jsou obvykle komerčně dostupné sušené. Skladují se na chladném a suchém místě a budou po celá léta. Je také možné vytvořit klíčky klíčením. Klíčky Adzuki musí být před konzumací asi 5 minut zbledlé, protože obsahují toxin, když jsou syrové. Fazole adzuki se většinou používají k přípravě kastrolů a dušených mas, ale také dezertů. Kvůli jejich sladkosti chuť, fazole dobře ladí s vydatnými zeleninovými pokrmy. Před vaření, jsou nasáklé studený voda po dobu 8 až 12 hodin (nejlépe přes noc). Namáčení voda se dále nepoužívá. Fazole se dají se spoustou čerstvých voda a vaříme na mírném ohni. The vaření doba je 40 minut a může být delší, pokud je voda velmi křídová. Sůl a další koření se přidávají až na konci vaření čas. Proces vaření nesmí být přerušen. Je také možné odložit celý proces vaření fazolí adzuki o den dříve a ponechat je v chladničce až do samotné přípravy příslušného pokrmu. Doporučené množství jako příloha pro dvě osoby je 100 gramů fazole adzuki.

Tipy pro přípravu

Nejjednodušší jídlo s fazolemi adzuki je směs 1: 1 s rýží známou z makrobiotiky - snadno stravitelné a posilující jídlo. Za tímto účelem se rýže a fazole adzuki vaří asi dvě hodiny na velmi nízkém ohni a teprve poté se ochucují. U zeleninových gulášů se do procesu vaření fazolí adzuki přidává příslušná zelenina v závislosti na době vaření. Koření je vždy hotové na konci. Dušená s dýně jsou populární - experimentování však není nijak omezeno. Pro sladkou pomazánku (anko) se 200 gramů fazolí adzuki vaří asi 90 minut na nejmenším plameni a 10 minut před koncem doby vaření se vaří kaštany a třtina cukr jsou přidány. Poté dochutíme pomerančovou kůrou a solíme. U sezamových kuliček se těsto připravuje z rýžové mouky a tapiokové mouky. Malé kousky jsou naplněny sladkou fazolovou pastou, stočeny do kuliček a stočeny do bílého sezamového semínka. Kuličky se pak smaží na rozpáleném oleji.