Africká spící nemoc

Co je porod kleštěmi?

Při klešťovém porodu pomáhá lékař miminku rychle na svět pomocí kleští: ty se skládají ze dvou kovových čepelí ohnutých jako lžičky a spojených navzájem podobně jako nůžky. Jsou pečlivě umístěny kolem hlavičky dítěte, aby ji jemně vytáhly.

Dříve se k rychlému ukončení porodu v případě komplikací používaly kleště poměrně často. Dnes je pouze asi 0.5 procenta všech porodů klešťovými.

Kdy se provádí porod kleštěmi?

Pokud během vypuzovací fáze porodu hlavička vašeho miminka ještě neprošla i přes tlačení kontrakcí po dobu 15 až 20 minut, lékař přijme podpůrná opatření, aby porod posunul kupředu. Hrozí totiž, že se kvůli zpoždění naruší přívod kyslíku k vašemu miminku. Porod proto musí být rychle ukončen. Toho lze dosáhnout různými opatřeními – jedním z nich je porod kleštěmi.

Předpoklady pro porod kleštěmi

Při klešťovém porodu musí být dítě v normální cefalické poloze, což znamená, že hlavička je přední částí dítěte, která vstupuje do porodních cest jako první. Klešťový porod není možný s dítětem v poloze koncem pánevním.

Také hlavička miminka nesmí být příliš velká. A musí být „kompatibilní s kleštěmi“, protože jinak mohou kleště sklouznout nebo nebudou schopny vůbec uchopit hlavu.

Dalším požadavkem pro klešťový porod je, aby pánevní vývod rodičky nebyl příliš úzký a děložní hrdlo bylo zcela otevřené. Plodový vak musí být také otevřený.

Co se děje při porodu kleštěmi

Po porodu kleštěmi je matka důkladně vyšetřena, aby se identifikovala a pečovala o možná vaginální poranění.

Pomoc při porodu kleštěmi

Porod pomocí kleští se obvykle provádí v epidurální nebo lokální anestezii. Pokud je perineální stres větší, může být nutná epiziotomie.

K porodu hlavičky plodu může asistent poskytnout další pomoc s tím, co se nazývá Kristellerovo držení. K tomu použije obě ruce nebo předloktí na břiše ženy, aby vyvinul silný, ale odměřený tlak na fundus (horní část dělohy) směrem k zadní části hlavy dítěte. Tento tlak by ženě neměl způsobit žádnou bolest, ale může pomoci snáze vytáhnout dítě z porodních cest.

Co znamená porod kleštěmi pro vaše dítě

Po klešťovém porodu můžete zaznamenat lehké zarudnutí kůže nebo oděrky na hlavičce dítěte, způsobené tlakem kleští. Taková drobná poranění se však obvykle hojí rychle a bez sekundárního poškození.

V jednotlivých případech může dojít i ke zlomeninám lebky.

Výhody dodávky kleští

Porod kleštěmi je dobrý způsob, jak rychle ukončit stagnující porod. Jako pomůcka potřebuje lékař pouze kleště a žádné další technické pomůcky. Pro klešťový porod také není nutné napájení.