Následná péče po operaci | Ramenní náraz - cvičení

Následná péče po operaci

Od prvního pooperačního dne začíná fyzioterapie pasivním pohybem a uvolňovacími cviky k pohybu a udržování pohyblivosti ramene. V některých případech se také používá motoricky poháněná pohybová dlaha, která pasivně pohybuje operovaným ramenem. Ve většině případů je paže v době mezi ošetřeními nesena v ramenním popruhu, ve kterém je paže mírně roztažena do strany.

Tím se zabrání kloubní tobolka nelepí se a brání tomu, aby rameno ztratilo pohyblivost. Fyzioterapii lze obvykle zahájit 4–6 týdnů po operaci. Během terapie, pohybu, posilování a strečink provádí se cvičení a pacient dostane také program samostatného cvičení doma. Kromě toho, fyzikální terapie s teplem nebo masáž aplikace mohou propagovat krev oběh a zmírnit svalové napětí.

Léčba po operaci

Po operaci protizánětlivé léky proti bolesti jako ibuprofen or Diklofenak lze použít dočasně. Protizánětlivý účinek těchto léků může zmírnit přehřátí kůže a zarudnutí chirurgické oblasti. Pro silnější bolest, léky proti bolesti jako Novalgin lze také použít. Příjem opioidy jako je dihydrokodein nebo morfiny není ve většině případů nutný a nedoporučuje se kvůli silným vedlejším účinkům. Který léky proti bolesti by měly být projednány s ošetřujícím lékařem nebo rodinným lékařem.

Cvičení po operaci

Při výběru cvičení po operaci je rozhodující, jaký rozsah pohybu lékař povolil a ve které fázi hojení je pacient. 1) Řezání Umístěte se na boku postele nebo židle a držte se ho vaše neovlivněná ruka. Nakloňte druhou paži asi o 90 ° a horní část těla mírně nakloňte směrem k paži.

Poté proveďte pohyby vpřed a vzad, jako byste držel v ruce pilu. Ujistěte se, že používáte plný rozsah pohybu ramene. 2) Kruhy na ramenou Postavte se vzpřímeně v místnosti a pomocí ramen popište velké kruhy dopředu a dozadu.

Pokud je to možné bez bolest, zkuste zvětšit ramenní kruhy trochu s ohnutými lokty. 3) Cvičení na zeď Postavte se obličejem ke zdi a obě ruce položte ke zdi. Poté se oběma rukama plazte po zdi, dokud neucítíte a strečink bolest v postiženém rameni.

Držte úsek po dobu asi 30 sekund a poté nechte ruku znovu klesnout v uvolněné poloze. Toto cvičení opakujte třikrát. Další protahovací cvičení na rameno najdete zde: Protahovací cvičení na rameno