Almotriptan: Účinky a vedlejší účinky

Jak Almotriptan působí

Po požití se almotriptan dostává do mozku krví. Tam se váže na dokovací místa (5-HT1 receptory) tělu vlastního hormonu serotoninu na cévách a nervových buňkách. Aktivuje velmi specifická serotoninová dokovací místa, a je proto tzv. selektivním agonistou serotoninového receptoru.

Tímto způsobem almotriptan působí proti dvěma mechanismům, které pravděpodobně stojí za migrénou.

  • Stahuje krevní cévy, které jsou při migréně rozšířené.

Absorpce, rozklad a vylučování

Po požití přechází almotriptan rychle a ve velkém množství (až sedmdesát procent) do krve gastrointestinálním traktem. Úleva od bolesti začíná asi po 30 minutách.

Tělo vylučuje almotriptan převážně ledvinami a v menší míře stolicí. Přibližně tři až čtyři hodiny po požití byla vyloučena polovina množství účinné látky.

Nežádoucí účinky spojené s užíváním almotriptanu jsou méně časté než u některých jiných členů stejné skupiny léků.

Mezi nejčastější vedlejší účinky almotriptanu patří únava, závratě, nevolnost a zvracení. Občas jsou možné bolesti hlavy, svalů a skeletu.

Asi jedno procento pacientů má zažívací potíže: Postižení mají sucho v ústech, „nervózní žaludek“ s pálením žáhy nebo průjem.

Pokud jsou vaše příznaky velmi závažné, dušnost, zrychlený srdeční tep nebo pocení, další dávku Almotriptanu Sandoz neužívejte. Okamžitě kontaktujte lékaře pro objasnění příznaků.

Brnění nebo pocit necitlivosti na kůži jsou senzorické poruchy. Jsou to také vedlejší účinky almotriptanu, ale obvykle po krátké době vymizí samy.

Řiďte se příbalovou informací vašeho přípravku almotriptan. Pokud zaznamenáte nežádoucí účinky, je nejlepší se poradit se svým lékařem nebo lékárníkem.

Kdy se almotriptan používá?

Almotriptan léčí bolest hlavy při akutním záchvatu migrény s aurou nebo bez aury. Není určen k prevenci záchvatu migrény. Almotriptan je v současné době schválen pouze pro dospělé.

Almotriptan užívejte pouze v případě, že lékař bezpečně diagnostikoval vaši bolest hlavy jako migrénu.

Jak užívat almotriptan

Pacientům se nejlépe doporučuje užít almotriptan co nejdříve, ihned po nástupu migrénových bolestí hlavy. Účinná látka je dostupná ve formě tablet s obvyklou jednotlivou dávkou 12.5 miligramů. Pacienti polykají tablety almotriptanu nezávisle na jídle, například se sklenicí vody.

Pokud se bolest hlavy po první tabletě nezlepší, nemusí se jednat o migrénu. V takovém případě neužívejte druhou tabletu, ale vyzkoušejte jiné léky proti bolesti. Poraďte se o tom se svým lékařem nebo lékárníkem.

Kdy se almotriptan nesmí užívat?

Léky obsahující almotriptan by se neměly užívat při:

  • přecitlivělost na léčivou látku nebo na kteroukoli další složku přípravku.
  • ischemická choroba srdeční (ICHS)
  • uzávěr velkých tepen paží nebo nohou (okluzivní onemocnění periferních tepen – pAVK)
  • prodělaný infarkt myokardu
  • prodělaná mrtvice nebo krátkodobé snížení průtoku krve mozkem
  • současné užívání jiných léků k léčbě migrény (ergotaminy, deriváty ergotaminu nebo jiné triptany)
  • těžká dysfunkce jater

Almotriptan má podobnou strukturu jako sulfonamidy. Do této skupiny účinných látek patří například antibiotika na infekce močových cest (sulfamethoxazol). Pokud jsou lidé alergičtí na takové sulfonamidy, mohou být také alergičtí na almotriptan. Almotriptan pro ně proto není vhodný.

Tyto interakce se mohou objevit u almotriptanu

Potravinové doplňky nebo léky obsahující třezalku tečkovanou zvyšují pravděpodobnost nežádoucích vedlejších účinků. Informujte proto svého lékaře nebo lékárníka také o užívání rostlinných léků.

Almotriptan během těhotenství a kojení

Podle studií na zvířatech přechází almotriptan do mateřského mléka. Kojící matky by proto měly účinnou látku užívat jen výjimečně a po poradě s lékařem. Nejlepší je, když nebudou znovu kojit alespoň 24 hodin po užití léku.

Jak získat léky s almotriptanem

Almotriptan je dostupný bez lékařského předpisu v německých lékárnách v dávce 12.5 miligramů na tabletu a velikosti balení po dvou tabletách. Větší balení jsou dostupná pouze na lékařský předpis.