Alopecia Areata (Kreisrunder Haarausfall): Příčiny, terapie

Stručné shrnutí

  • Prognóza: Vlasy často dorůstají samy, ale často dochází k recidivám a kruhové vypadávání vlasů se stává chronickým.
  • Příčiny: Pravděpodobně autoimunitní reakce, při které vlastní obranné buňky těla napadají vlasové folikuly a vyvolávají zánětlivou reakci.
  • Kdy vyhledat lékaře: Při zvýšeném vypadávání vlasů s nápadně kulatými plešatými místy se doporučuje návštěva lékaře.
  • Diagnóza: anamnéza, vyšetření pokožky hlavy (např. dermatoskopem) a v případě potřeby i vlasových kořínků (trichogram)
  • Léčba: krémy s látkami dráždivými pro kůži (anthralin, dithranol) nebo prokrvení (minoxidil), kortizonová terapie (jako krém, injekce, tablety nebo infuze), lokální imunoterapie, fotochemická terapie (PUVA)

Co je to kruhové vypadávání vlasů?

Kruhové vypadávání vlasů (alopecia areata) je zánětlivá forma vypadávání vlasů, která obvykle začíná náhle a bez varování. Objevují se kruhové lysiny, které se šíří směrem ven od středu. Onemocnění není tak vzácné: U jednoho až dvou lidí ze 100 se během života vyvine kruhové vypadávání vlasů. Obvykle se vyskytuje u mladých dospělých, ale u dětí se někdy rozvine alopecia areata.

Závažnost se liší: zatímco u většiny pacientů se vyvinou pouze malé, omezené oblasti bez chloupků, jiní ztrácejí všechny ochlupení na hlavě (alopecia totalis) nebo dokonce veškeré ochlupení na těle (alopecia universalis). Tyto formy jsou však vzácné. Zvláštní formou je alopecia ophiasis, při které vlasy vypadávají hlavně kolem krku a spánků.

Jak postupuje kruhové vypadávání vlasů u žen a mužů?

Průběh kruhového vypadávání vlasů je nepředvídatelný. Obecně je prognóza u dětí lepší než u dospělých. V průběhu onemocnění u mužů a žen není rozdíl. Mnoho žen však více psychicky trpí svým změněným vzhledem v důsledku alopecia areata.

Kruhové vypadávání vlasů se v mnoha případech hojí nečekaně samo (spontánně). Vlasy, které znovu dorostou, jsou zpočátku velmi jemné a bezbarvé, ale později obvykle získají obvyklou tloušťku a barvu. Někdy je toto samovolné zhojení trvalé, ale v jiných případech pouze dočasné – chloupky opět vypadnou.

Celkově je alopecia ophiáza častěji chronická než jiné formy kruhového vypadávání vlasů. Navíc, čím déle je onemocnění přítomno, tím větší je pravděpodobnost chronického průběhu.

Když vlasy po ošetření znovu dorostou, jsou obvykle bez pigmentu (bílé). Postižení pak mají na hlavě skvrny bílých vlasů, které lékaři označují jako polióza. V některých případech později dojde k relapsu a vlasy opět vypadnou.

Někteří pacienti se nakonec rozhodnou nosit paruku – zvláště pokud kruhové vypadávání vlasů postihuje celou hlavu.

Jaké jsou možné příčiny?

Příčina kruhového vypadávání vlasů není dosud zcela objasněna. Lékaři mají podezření na poruchu imunitního systému, takzvanou autoimunitní reakci: v důsledku dysregulace jsou obranné buňky těla namířeny proti buňkám ve vlasových folikulech. Výsledkem je zánětlivá reakce. Samotné vlasové folikuly zůstávají neporušené, ale růst vlasů je narušen a vlasy nakonec vypadnou.

To má za následek kulaté, lysé skvrny na srsti, obvykle na hlavě. Kruhové vypadávání vlasů však někdy postihuje také vousy, obočí a další tělesné ochlupení. V nejtěžší formě postižení ztrácejí veškeré tělesné ochlupení (alopecia universalis).

Zdá se, že v kruhovém vypadávání vlasů hraje roli také genetická predispozice; někdy se vyskytuje v rodinách. V některých případech lze identifikovat psychogenní (částečné) příčiny: Občas se kruhové vypadávání vlasů rozvine při stresu, zkouškách, po nehodách nebo zármutku.

Je jisté, že kruhové vypadávání vlasů není důsledkem podvýživy (jako je nedostatek vitamínů) nebo škodlivých vlivů prostředí (ekologické toxiny).

Kdy navštívit lékaře?

Vypadávání vlasů jako takové je častým příznakem, který spouští například hormonální změny, stresové situace, ale i prostě stárnutí. Pokud si ale všimnete, že se na pokožce hlavy nebo v oblasti ochlupení těla a obličeje tvoří nápadné kulaté lysé skvrny, je vhodné vyhledat lékaře – může se jednat o kruhové vypadávání vlasů.

Správnou osobou, kterou byste měli kontaktovat, pokud máte podezření na kruhové vypadávání vlasů, je váš dermatolog nebo praktický lékař, který vydá příslušné doporučení.

co dělá doktor?

Zdá se, že v kruhovém vypadávání vlasů hraje roli také genetická predispozice; někdy se vyskytuje v rodinách. V některých případech lze identifikovat psychogenní (částečné) příčiny: Občas se kruhové vypadávání vlasů rozvine při stresu, zkouškách, po nehodách nebo zármutku.

Je jisté, že kruhové vypadávání vlasů není důsledkem podvýživy (jako je nedostatek vitamínů) nebo škodlivých vlivů prostředí (ekologické toxiny).

Kdy navštívit lékaře?

Vypadávání vlasů jako takové je častým příznakem, který spouští například hormonální změny, stresové situace, ale i prostě stárnutí. Pokud si ale všimnete, že se na pokožce hlavy nebo v oblasti ochlupení těla a obličeje tvoří nápadné kulaté lysé skvrny, je vhodné vyhledat lékaře – může se jednat o kruhové vypadávání vlasů.

Správnou osobou, kterou byste měli kontaktovat, pokud máte podezření na kruhové vypadávání vlasů, je váš dermatolog nebo praktický lékař, který vydá příslušné doporučení.

co dělá doktor?

Podobně funguje i Dithranol, který se také aplikuje jako mast (0.5 až dvě procenta) na postižená místa.

Dalšími kožními dráždivými látkami, které se někdy používají k léčbě kruhového vypadávání vlasů, jsou chrysarobin, kapsaicin (štiplavá látka z chilli papriček) a pepřová tinktura. Chlupy však dorostou skutečně jen v jednotlivých případech.

Minoxidil proti kruhovému vypadávání vlasů

Roztoky obsahující účinnou látku minoxidil jsou skutečně schváleny pro vnější léčbu dědičného vypadávání vlasů. Podporuje růst vlasů stimulací krevního oběhu kolem vlasových folikulů. Minoxidil se obvykle používá jako doplněk k jiným léčebným metodám (např. kortizon), protože jinak nelze u kruhového vypadávání vlasů očekávat žádný převratný úspěch.

Při léčbě alopecia areata u dětí se například často používá roztok minoxidilu v nízké dávce v kombinaci se středně silným kortizonovým preparátem.

Glukokortikoidy („kortizon“) proti kruhovému vypadávání vlasů

Kortizon se proto často vstřikuje do lysých míst kůže pomocí malých injekčních stříkaček. Lékař umístí tyto kortizonové injekce asi jeden centimetr od sebe na postižené oblasti kůže. Při injekční aplikaci postupuje opatrně a sleduje celkovou dávku aplikovaných glukokortikoidů. V opačném případě se účinná látka může dostat do krevního řečiště v odpovídajícím množství a vyvolat tak nežádoucí účinky v celém těle (systémové vedlejší účinky). K dosažení trvalého účinku je však často nutné terapii opakovat každé čtyři až šest týdnů.

Systémová kortizonová terapie – například ve formě tablet – je možností pouze u těžkých, rozsáhlých případů kruhového vypadávání vlasů. Je pravda, že u většiny pacientů to skutečně způsobí, že vlasy znovu dorostou. Kortizon je však nutné užívat dlouhodobě v dávce, která oslabuje imunitní systém a podporuje zadržování vody ve tkáni (edémy) a jako vedlejší účinky například poruchy menstruace.

Lokální imunoterapie pro kruhové vypadávání vlasů

Účinnost lokální imunoterapie s účinnou látkou diphencyprone (difenylcyklopropenon, DPCP) na kruhové vypadávání vlasů je vědecky prokázána. Tato metoda se však používá pouze u větších lysin.

Nejprve lékař aplikuje vysokou koncentraci účinné látky na plešatá místa s cílem vyvolat zánět a senzibilizovat imunitní systém pacienta na účinnou látku. Po třech až čtyřech týdnech se DPCD aplikuje znovu v nízké dávce, která pak způsobuje alergické podráždění kůže. Aplikace se opakuje týdně, obvykle měsíce.

Odborníci předpokládají, že tento alergický zánět kůže na plešatých oblastech pokožky hlavy přitahuje určité imunitní buňky, které „vytlačují“ imunitní buňky, které napadají buňky vlasových kořínků. V příznivých případech začíná růst nových vlasů asi po třech měsících, přičemž nejprve raší bez pigmentu (bílé). O několik týdnů později se v těchto vlasech obvykle ukládají pigmenty, ale někdy nové vlasy zůstávají bílé.

Lokální imunoterapie je poměrně složitá a přináší rizika (např. nadměrné ekzémy). Patří tedy do rukou speciálně vyškolených lékařů.

PUVA proti kruhovému vypadávání vlasů

Zkratka PUVA znamená psoralen plus UV-A. Tato fotochemická léčebná metoda se používá u různých kožních onemocnění jako je lupénka a neurodermatitida a v některých případech i u kruhového vypadávání vlasů.

Lékař aplikuje fototoxický psoralen (jako je metoxalen) na postižená místa kůže. Po čtvrt hodině ozáří místo UV-A světlem. V mnoha případech to inhibuje poškození vlasových folikulů způsobené imunitními buňkami.

Lokální PUVA je u kruhového vypadávání vlasů stejně úspěšná jako lokální imunoterapie. Riziko recidivy je zde však ještě vyšší.

Zinek a vitamín D pro kruhové vypadávání vlasů

Zinkové doplňky se často doporučují pro kruhové vypadávání vlasů (nebo jiné vypadávání vlasů). Stopový prvek je mimo jiné důležitý pro silný imunitní systém a pro zdravou pokožku a vlasy. Užívání zinku však pravděpodobně pomáhá s kruhovým vypadáváním vlasů pouze v případě, že je skutečně nedostatek zinku.

Užívání vitamínu D může mít také pozitivní vliv na kruhové vypadávání vlasů. To však dosud nebylo vědecky prokázáno.

Překvapivě úspěšnou „terapeutickou metodou“ je účast ve svépomocné skupině: pacienti s kruhovým vypadáváním vlasů těží z toho, že se nemocí vypořádají s ostatními nemocnými. Zejména pro děti může být účast ve svépomocné skupině někdy úspěšnější než jakákoli protidrogová léčba.

Alternativní léčba kruhového vypadávání vlasů

Někdy pacienti s kruhovým vypadáváním vlasů používají homeopatii, Schuesslerovy soli a další alternativní léčebné metody.

Homeopaté doporučují při alopecii areata užívat například Arsenicum album, Lycopodium clavatum, Phosphorus nebo Vinca minor. Nejvhodnější Schuesslerovou solí je č. 5 Potassium phosphoricum. Na kruhové vypadávání vlasů však údajně blahodárně působí i další prostředky jako č. 11 Silicea nebo č. 21 Zincum chloratum.

Pojmy homeopatie a Schuesslerovy soli a jejich konkrétní účinnost jsou kontroverzní a nebyly studiemi jednoznačně prokázány. Alternativní lékařské metody mají také svá omezení. Měli byste se proto předem poradit se svým lékařem.