Alfa-Gal syndrom („alergie na maso“)

Stručné shrnutí

 • Popis: Potravinová alergie na červené maso a další produkty obsahující specifickou molekulu cukru (alfa-gal), např. mléko a mléčné výrobky.
 • Příčiny: Spuštěno kousnutím klíštěte, které předtím napadlo savce. Hlavním původcem je americký druh klíšťat, ale někdy i klíšťata evropská.
 • Diagnóza: Krevní test na protilátky proti alfa-gal, prick test.
 • Léčba: vyhýbání se potravinám obsahujícím alfa-gal, v případě potřeby léky na příznaky alergie, vyhýbání se dalšímu kousnutí klíštětem.
 • Prognóza: „Alergie na maso“ může časem slábnout, protože protilátky klesají.

Alfa-gal syndrom: Popis

Kousnutí klíštěte jako spoušť

Alergie není vyvolána přímou konzumací potravy, ale kousnutím klíštěte. Teprve poté se rozvine „alergie na maso“.

Drůbež a ryby bezproblémové

Konzumace drůbeže je naproti tomu bezproblémová, protože kuřata, kachny & spol. nepatří do třídy savců. Alfa-gal syndrom tedy není alergií na maso v pravém slova smyslu.

Postižení bez problémů snášejí i ryby.

Alfa-gal syndrom: Příčiny

Pokud pak klíště kousne člověka, molekula cukru se může dostat do lidského krevního oběhu. Tam cizorodá látka upozorní imunitní systém. Imunitní systém bude v budoucnu reagovat na alfa-gal v potravinách obrannými reakcemi.

Americký klíště jako přenašeč

Za hlavního původce je považován americký druh klíštěte: klíště „osamělá hvězda“ (Amblyomma americanum), druh pocházející převážně z jihu USA a Mexika.

Jak častý je Alpha-Gal syndrom v Evropě?

Amblyomma americanum se v Evropě nevyskytuje. Antigen alfa-gal však mohou přenášet i druhy klíšťat běžné v Evropě a vyvolat tak alergii na maso.

Ve skutečnosti byl alfa-gal zjištěn v trávicích orgánech vzorků klíštěte obecného (Ixodes ricinus). Prokázaných případů alfa-gal syndromu u lidí v Evropě je však jen několik.

Vzhledem k tomu, že klíšťata dobývají stále více regionů se změnou klimatu, počet postižených lidí se v příštích letech pravděpodobně zvýší. CDC to již pozorovalo pro USA.

Ve většině případů jsou alergie spouštěny bílkovinami. V souvislosti s alfa-gal byla totiž poprvé objevena molekula cukru, která může způsobit silné alergické reakce.

Alfa-gal syndrom: příznaky

 • Kopřivka, svědivá vyrážka
 • nevolnost, zvracení
 • pálení žáhy
 • velké bolesti břicha
 • průjem
 • kašel
 • dušnost nebo potíže s dýcháním
 • pokles krevního tlaku
 • otok rtů, hrdla, jazyka nebo očních víček
 • závratě nebo mdloby

Anafylaktický šok: V průběhu alfa-gal syndromu je možná i život ohrožující anafylaktická reakce s respirační tísní, oběhovou dysregulací a bezvědomím.

Reakce nastávají s časovým zpožděním

Důvod opožděného nástupu příznaků nebyl dosud definitivně objasněn. Zdá se však, že roli hraje pomalé uvolňování alfa-gal během trávení.

Příznaky se objevují rychleji po konzumaci vnitřností, zejména při konzumaci hovězích nebo vepřových ledvin. Zde se alergická reakce obvykle projeví do půl hodiny až celé hodiny. Častější jsou pak také závažnější reakce a anafylaktický šok.

Kromě opožděného nástupu příznaků existuje další rozdíl od mnoha jiných potravinových alergií. Týká se množství alergenu potřebného pro alergické reakce:

Při potravinových alergiích, jako je alergie na arašídy nebo na bílkovinu slepičích vajec, postačí pro alergickou reakci konzumace pouze stopového množství alergenu (bílkoviny z arašídů nebo slepičích vajec). Na druhé straně u alfa-gal syndromu je k tomu pravděpodobně zapotřebí množství alergenu v rozmezí gramů.

Existují však individuální rozdíly v množství alfa-gal, které způsobuje alergickou reakci. Závažnost této alergické reakce se také liší.

U lidí s lehkou formou syndromu se symptomy někdy objeví až po přidání dalších faktorů ovlivňujících trávení (souhrnná anafylaxe). Takovými kofaktory ovlivňujícími alergickou reakci mohou být například:

 • fyzická námaha
 • alkohol
 • horečnaté infekce

Avšak to, zda potraviny obsahující alfa-gal byly před konzumací ohřáté nebo jinak zpracované, nehraje žádnou roli, pokud jde o alergickou reakci na ně.

Alfa-gal syndrom: Diagnóza

Diagnostika alfa-gal syndromu není snadná: protože symptomy jsou obvykle opožděny několik hodin po požití alergenních potravin, souvislost často není rozpoznána.

Testy na alfa-gal syndrom

Test protilátek na alfa-gal: Pokud je podezření na syndrom alfa-gal, lze vzorek krve použít k testování, zda sérum obsahuje protilátky proti alfa-gal.

Alfa-gal syndrom: léčba

Jako u všech alergických reakcí je prvním opatřením vyhnout se spouštěčům. V případě syndromu alfa-gal se jedná o červené maso a další potraviny obsahující alfa-gal.

Drogová terapie

Neexistují žádné kauzální léky pro alfa-gal syndrom. Léky však mohou zmírnit příznaky:

 • V akutních případech mohou pomoci antialergické léky, jako je histamin.

Hyposenzibilizace, jaká existuje u alergiků na pyl, neexistuje. Zdá se však, že protilátky proti alfa-gal časem samy o sobě klesají.

Vyhněte se kousnutí klíštětem!

I když již trpíte příznaky alfa-gal, měli byste se pečlivě vyhnout dalšímu kousnutí klíštětem. Nové kousnutí může zesílit nebo reaktivovat alergické reakce na Alpha-Gal.

Alfa Gal syndrom: Prognóza

Mohou lidé s alfa-gal syndromem nakonec znovu jíst maso? To není nemožné. Protilátky v krvi po určité době na rozdíl od jiných alergií klesají. „Alergie na maso“ tedy může oslabit.