Amalgámová výplň: Výhody a rizika

Co je to amalgámová výplň?

Amalgámové výplně (amalgámové zubní výplně) se často používají k léčbě defektů zubů. Amalgám je slitina rtuti a dalších kovů (mědi, cínu a stříbra). Jedná se o nejstarší dentální materiál. Je to však kontroverzní kvůli toxické rtuti:

Je známo, že těžký kov napadá mimo jiné nervy, což prý vede k nervozitě, poruchám spánku, depresím a dalším nemocem. Dosud se však nepodařilo prokázat, že toto riziko představují i ​​amalgámové plomby: z amalgámové plomby se v průběhu let mohou uvolňovat nepatrná množství rtuti a hromadit se v těle. Zatím však neexistuje jednoznačný důkaz, že amalgám může takto poškodit zdraví – například v podobě poškození nervů, únavy, chronických bolestí hlavy nebo zvýšeného rizika rakoviny.

Kdy se provádí amalgámová výplň?

Amalgámová výplň je vhodná zejména u rozsáhlých a těžko dostupných kazových defektů v oblasti molárů (zadních zubů). Je totiž velmi odolný a odolá vysokému žvýkacímu tlaku, kterému jsou zadní zuby vystaveny. Pro svou lesklou, stříbřitou barvu se však amalgámová výplň v oblasti řezáků nepoužívá.

Jak se vkládá amalgámová plomba?

Nejprve zubní lékař odstraní nemocnou, zkaženou zubní hmotu (obvykle pomocí vrtačky). Vzniklý otvor (dutinu) je pak nutné utěsnit výplní. K tomu se dobře hodí měkký, snadno tvarovatelný amalgám, který rychle tuhne:

Dutina se nejprve vysuší a vydezinfikuje. Hluboká buničina je navíc chráněna pomocí podvýplně (např. ze skloionomerního cementu). Zubař pak nacpe čerstvě namíchaný tvárný amalgám do kavity. Je vyvinut dostatečný tlak, aby se zajistilo, že se amalgám v zubu silně zhutní a zachová si svůj odpor. Případný přebytečný materiál se po vytvrzení vydlabe.

Poté se nanese lak na ochranu amalgámové výplně na prvních 24 hodin. Amalgám pak dosáhl své plné síly. Nyní stačí jeho povrch vyleštit do hladka.

Jaké jsou výhody amalgámové výplně?

Amalgám je velmi odolný materiál, který dobře odolává žvýkacím namáháním. Snadno se s ním pracuje a je extrémně levný. Amalgámová výplň se navíc tlakem při zavádění roztahuje, takže se uzavírají malé mezery mezi zubem a výplní.

Je amalgámová výplň škodlivá?

Kolik rtuti amalgámová plomba skutečně uvolní a kolik z ní tělo vstřebá a uloží ve tkáni, však zatím není jednoznačně objasněno. Bylo na to mnoho studií, ale jejich výsledky se různí. Odborníci předpokládají, že skutečná absorpce rtuti z amalgámové výplně se u každého člověka liší a je ovlivněna několika faktory (počet, stáří a stav amalgámových výplní, žvýkací návyky atd.).

Jak již bylo zmíněno, může být zvláště nebezpečné, pokud pacienti chtějí amalgámovou náhradu – tedy výměnu starých amalgámových výplní za výplně z jiného materiálu: při odstraňování amalgámu se může uvolňovat velké množství rtuti, která se může ukládat v těle. Proto se někdy doporučuje odstranění amalgámu.

Odstranění amalgámu

V lokální anestezii se amalgám vyvrtá ze zubu po co největších kouscích. K zamezení spolknutí se používá kofferdam – druh gumového obvazu kolem příslušného zubu, a proti vdechnutí škodlivé rtuti odsávačka. Pacient také nosí speciální brýle při odstraňování amalgámu (ochrana očí). Vzniklý otvor se vyplní dalším výplňovým materiálem (např. plastovou výplní).

Odstranění amalgámu

Amalgámové tetování a alergie na amalgám

U malého počtu pacientů bylo popsáno tzv. amalgámové tetování. To se týká zčernání ústní sliznice v důsledku přenosu amalgámu. V ojedinělých případech mají lidé také alergickou reakci na amalgámovou výplň. Toto je pak nutné odstranit.