BCAA (rozvětvené aminokyseliny)

Úvod

BCAA je zkratka anglického výrazu: Branched-Chain Amino Acids. Aminokyseliny valin, leucin a isoleucin patří do BCAA. Patří k esenciálním aminokyselinám a nemohou si je produkovat samotné tělo.

Proto musí být užívány s jídlem. BCAA se podílejí na budování a dodávce svalů. Rovněž mají významný vliv na tvorbu různých tkání a zároveň podporují hojení ran a metabolismus.

Má smysl užívat doplňky BCAA?

BCAA se stále častěji používají jako dietní doplňky, speciálně v fitness a silový trénink, ale také v vytrvalost sportovní. To, zda je to vždy rozumné, závisí na různých faktorech. Zásoba BCAA je rozhodně rozumná, pokud strava je nedostatečná, a proto je v těle nedostatek bílkovin.

To již potvrdily různé studie. Zda je dodávka BCAA také užitečná, pokud je denně dodáváno dostatečné množství bílkovin, a tedy BCAA strava není přesvědčivě objasněno. Oznámení!

Užívání BCAA ve formě doplňky stravy není nezbytně nutné pro redukci tuku nebo nárůst svalové hmoty, protože potřebu BCAA lze obvykle dobře pokrýt pomocí bílkovin strava. Dodatečný příjem BCAA by proto neměl nahrazovat bílkoviny nebo jídlo, ale (pokud vůbec) pouze krátce pokrýt vysoký požadavek na aminokyseliny vznikající při tréninku svalů. Je třeba dbát na dostatečný přísun bílkovin z potravy.

Zásoba BCAA je rozhodně rozumná, pokud je strava nedostatečná a v těle je nedostatek bílkovin. To již potvrdily různé studie. Není jasné, zda je příjem BCAA také rozumný, je-li dostatek bílkovin, a tedy BCAA dodáván do denní stravy, přesvědčivě vyjasněno.

Oznámení! Užívání BCAA ve formě doplňky stravy není nezbytně nutné pro redukci tuku nebo nárůst svalové hmoty, protože potřebu BCAA lze obvykle dobře pokrýt dietou bohatou na bílkoviny. Dodatečný příjem BCAA by proto neměl nahrazovat bílkoviny nebo jídlo, ale (pokud vůbec) pouze krátce pokrýt vysoký požadavek na aminokyseliny vznikající při tréninku svalů. Je třeba dbát na dostatečný přísun bílkovin z potravy.

BCAA a budování svalů

BCAA se těší velké oblibě v bodybuilding scéna a dovnitř silový trénink. Výhodou BCAA pro budování svalů je, že tyto aminokyseliny mohou být absorbovány přímo do svalů, zatímco ostatní aminokyseliny musí být zpracovány v játra před. Z tohoto důvodu BCAA dodávají energii pro svalový trénink velmi rychle a dodávají svalům aminokyseliny rychle po tréninku.

Zejména aminokyseliny leucin a isoleucin jsou velmi důležité pro tvorbu svalových bílkovin. Zároveň zabraňují rozkladu svalové hmoty za vzniku glukózy. Asi 35 procent kontraktilu (schopného aktivní kontrakce) Proteinů ve svalech sestává z BCAA.

Esenciální aminokyseliny však neslouží pouze jako čistý stavební materiál pro buňky těla, ale také podporují proces budování svalů prostřednictvím jejich izolalogenního účinku. To znamená, že BCAA zlepšuje produkci anabolického hormonu inzulín nezávisle na sacharidy. Dodatečná poptávka vzniká hlavně přímo během tréninku, ztrátami aminokyselin souvisejícími se zátěží a po tréninku, protože pro procesy anabolické regenerace je zapotřebí více aminokyselin.

K rozpadu nebo ztrátě BCAA dochází velmi rychle a masivně během velké zátěže během tréninku, takže rychlé doplnění aminokyselin může mít pozitivní vliv na budování svalů. Pokud se BCCA užívá bezprostředně po tréninku, zvyšuje se tím uvolňování hormonu inzulín. Mimo jiné, inzulín transportuje cukr do svalových buněk, což odpovídá dodání energie. Vylučovaný inzulín také urychluje transport esenciálních aminokyselin do svalů. To je důvod, proč BCAA rozvíjí svůj největší účinek hned poté silový trénink.