Amébová úplavice: Příznaky, léčba, diagnostika

Stručné shrnutí

 • Symptomy: Symptomy se liší v závislosti na tom, zda člověk trpí tím, co se nazývá střevní nebo extraintestinální amebiáza a zahrnují krvavý průjem, křeče v břiše, horečku a tvorbu hnisu v játrech.
 • Léčba: k léčbě amébické úplavice jsou k dispozici specifická antibiotika.
 • Příčina: Přenos parazitů je fekálně-orální, tj. požitím cyst vylučovaných stolicí.
 • Rizikové faktory: Infekce je zvláště pravděpodobná v rozvojových zemích. Mezi rizikové faktory patří nízké hygienické standardy, ale také například análně-orální pohlavní styk.
 • Diagnostika: Kromě vyšetření krve a stolice jsou k diagnostice k dispozici další vyšetřovací metody jako ultrazvuk, MRI a CT.
 • Prognóza: Amébová úplavice je považována za zcela vyléčitelnou, pokud je správně léčena.
 • Prevence: Pravděpodobnost onemocnění amébovou úplavicí lze snížit vhodnými hygienickými opatřeními.

Co je amébová úplavice?

Amébová úplavice je způsobena prvokem „Entamoeba histolytica“. Není to jediná améba, která ovlivňuje lidi, ale je to jediná, která jim způsobuje onemocnění. Mnohem běžnější jsou améby, které ne (E. dispar, E. moshkovskii).

Entamoeba histolytica a E. dispar společně tvoří tzv. „E. histolytica/E. dispar komplex“. Odhaduje se, že asi půl miliardy lidí na celém světě nosí oba druhy současně. Z těchto jedinců je však většina infikována nepatogenním E. dispar.

Ročně onemocní amébovou úplavicí asi 50 milionů lidí, z nichž maximálně 100,000 XNUMX na následky infekce zemře.

Ne každý infikovaný člověk také onemocní amébovou úplavicí.

U více než 90 procent přenašečů parazitů se příznaky nikdy nevyvinou. Protože však stále vylučují diseminovaná stádia (cysty) stolicí, neustále infikují další lidi. Teprve když se amébám podaří opustit střevo a dostat se do krevního oběhu, způsobí život ohrožující poškození dalších orgánů.

Co je to améba?

Améba je parazit, který patří do skupiny prvoků a živí se především červenými krvinkami v lidském těle. Mnohem známějším prvokem je malárie. Amébóza je přenášena cystami améb.

Tato kulovitá přežívající stadia jsou mnohem robustnější než pohyblivá forma améb a zvyšují tak pravděpodobnost přenosu. Mimo střevo pomalu vysychají a nevyžadují potravu.

Buď se vyvinou v cysty a jsou opět vylučovány stolicí, nebo napadají střevní stěnu. Pokud jsou vylučovány a požívány jinou osobou, cyklus se uzavírá.

Pokud je střevní stěna napadena při amébové úplavici, dochází k bolestem břicha s krvavým průjmem. Ve vzácných případech se améby dostanou do krevního řečiště a jsou přenášeny do různých orgánů.

V důsledku bitvy mezi imunitním systémem a amébou se pak uvnitř orgánu tvoří hodně hnisu. Lékaři pak mluví o abscesu.

Jak se nakazíte amébovou úplavicí?

Infikovaní lidé neustále vylučují cysty. Pokud se tyto cysty dostanou do pitné vody nebo do potravin, které se konzumují syrové, mohou se další infikovat konzumací kontaminovaného jídla nebo vody.

Přenos je zvláště pravděpodobný prostřednictvím:

 • Ovoce a syrová zelenina
 • @ Voda a nápoje
 • Zmrzlina nebo šerbet
 • Salát

Obecně je pro cysty ideální vlhké tmavé prostředí. V takovém prostředí přežívají několik týdnů v pitné vodě nebo na potravě. K nakažení amébovou úplavicí stačí i krátké cesty do rizikových zemí. Ve vysoce rizikových oblastech je infikována asi polovina obyvatel.

Kde se vyskytuje amébová úplavice?

Všude tam, kde nejsou vysoké hygienické standardy, existuje riziko přenosu amebiázy. To platí zejména pro rozvojové země. Infekce je běžná ve Střední a Jižní Americe, Africe a jižní Asii, ale vyskytuje se i v západních zemích.

Jaké jsou příznaky?

Většina lidí infikovaných amébou E. histolytica nevykazuje žádné příznaky amébové úplavice. Čistá infekce bez příznaků se označuje jako zamoření.

Asi u deseti procent případů se rozvine to, co se nazývá „střevní amebiáza“, při které améby napadají a kolonizují střevní stěnu.

Pouze v jednom procentu případů se améby dostanou do krevního oběhu a kolonizují orgány, jako jsou játra. V těchto orgánech se tvoří abscesy, které omezují funkci orgánů a vedou tak v nejhorším případě ke smrti.

Pokud se paraziti přesunou ze střeva do jiných částí těla, lékaři to označují jako „extrintestinální amebiázu“.

Střevní amebiáza

Střevní amebiáza je amébická úplavice v úzkém slova smyslu. Nástup amébické úplavice je poměrně zákeřný. Jeden až několik týdnů po infekci se šestkrát až osmkrát denně objevují mukopurulentní, někdy krvavé průjmy a křeče v břiše.

Protože jiné diagnózy, jako je bakteriální průjem nebo apendicitida, jsou v západních zemích častější než amébická úplavice, je důležité informovat lékaře, pokud postižení jedinci byli nedávno na tropickém výletu.

Pokud není střevní amebiáza rozpoznána, příznaky přetrvávají. Jsou snadno zaměnitelné se zánětlivými onemocněními střev, jako je Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida. U obou onemocnění jde o chybnou reakci imunitního systému proti střevu, při které se objevují i ​​opakované průjmy a bolesti břicha.

Pokud je amébová úplavice špatně diagnostikována, hrozí další komplikace. Zánět může způsobit uzliny ve střevní stěně, které narušují průchod stolice. Pokud tomu tak je, hovoří lékaři o střevní neprůchodnosti (ileus).

Ve vzácných případech může dojít k prasknutí střeva s vážnými následky pro pacienta a jeho život. Existuje také riziko, že se améby dostanou do krevního řečiště a způsobí extraintestinální amébiázu.

Extraintestinální amebiáza

Pokud se améby dostanou do krevního oběhu, dostanou se téměř do každého orgánu. Nejčastěji migrují ze střeva do jater. K tomu dochází měsíce až roky po infekci a vyskytuje se i bez předchozích příznaků průjmu nebo pravidelné bolesti břicha.

Infekce někdy pronikne z jater do hrudníku a srdce. Přestože se améby dostanou do jater střevy, průjem se vyskytuje pouze u 30 procent pacientů s abscesem. To znamená, že i bez bolesti břicha a průjmu je možná amébová infekce.

Jak se léčí amébová úplavice?

Při léčbě amébové úplavice hraje důležitou roli, zda améby již poškodily střevní stěnu, nebo jde o asymptomatické napadení. Oba vyžadují lékařské ošetření, aby se předešlo pozdějším komplikacím a aby se co nejúčinněji omezilo šíření amébové úplavice.

Napadení bez příznaků:

Pokud byla E. histolytica zjištěna ve stolici bez příznaků amébové úplavice a bez průkazu orgánového poškození, postačí terapie antibiotikem paromomycin po dobu asi deseti dnů. Látka se do těla nevstřebá a zabíjí tak pouze améby ve střevě.

Infekce střevní stěny (střevní amebiáza):

Pokud améby infikovaly střevní stěnu, dochází většinou ke krvavému, hlenovitému průjmu. Pokud je tomu tak, amébická úplavice se kromě paromomycinu léčí metronidazolem. Lékař pomocí vyšetření vzorku stolice zkontroluje, zda byla léčba úspěšná.

Amébový absces:

U těžkých průběhů amébové infekce může být nutné pacienta před definitivní léčbou stabilizovat. Pokud je postižený těžce nemocný, musí lékař rozhodnout podle orgánu a pacienta, jak přesně postupovat, aby pacientovi zachránil život.

Amébová úplavice: příčiny a rizikové faktory

Při pohledu na všechny způsoby přenosu amébové úplavice je zřejmé, že hlavním rizikovým faktorem jsou hygienické podmínky daného regionu.

Při cestách do postižených oblastí je třeba věnovat zvláštní pozornost hygieně pitné vody a potravin. Velkou část rizika nákazy představuje vlastní chování v tropických a subtropických zemích.

Další cestou infekce je anální-orální pohlavní styk. V tomto případě cysty procházejí přímo z konečníku do úst sexuálního partnera.

Kromě toho je zde také zvýšený výskyt onemocnění:

 • malé děti
 • starší lidé
 • těhotné ženy
 • pacientů podstupujících kortizonovou terapii
 • imunokompromitovaných pacientů
 • podvyživených lidí

U těchto lidí jsou komplikace, jako je jaterní absces, často závažnější než u jiných pacientů. Včasná diagnostika a důsledná terapie mohou zabránit šíření améb.

Vyšetření a diagnostika

Prvním krokem je přímá diskuse s pacientem (anamnéza). Je třeba zmínit minulé cesty do rizikových oblastí, stejně jako akutní stížnosti. Lékař se ptá na následující otázky:

 • Byli jste nedávno v tropické zemi?
 • Máte průjem a pokud ano, jak dlouho?
 • Je váš průjem krvavý - hlenovitý?

I když cesta do zahraničí mohla být před lety, je důležité o cestě informovat svého lékaře, aby mohl stanovit předběžnou diagnózu amébové úplavice.

Detekce amébové úplavice se provádí pomocí vzorku stolice nebo tkáně ze střeva (střevní biopsie), na kterou se lékař nebo laboratorní technik podívá pod mikroskopem. Obvykle však není možné tímto způsobem odlišit maligní E. histolytica od jiných amébových druhů.

Existují však speciální metody, které detekují buď určité složky améb, tzv. amébové antigeny, nebo genetickou informaci (DNA) E. histolytica ve stolici.

K dispozici jsou také krevní testy k detekci protilátek v krvi, které imunitní systém pacienta vytvořil v případě infekce E. histolytica.

Krevní test se také stává důležitým při podezření na extraintestinální amebiázu. V případě extraintestinální amebiázy se cysty nezbytně nenacházejí ve stolici, ale pouze améby v postižených orgánech.

Pokud jsou postiženy jiné orgány než střevo, lze k zobrazení abscesu na snímku použít ultrazvuk a v případě potřeby počítačovou tomografii (CT) nebo magnetickou rezonanci (MRI).

Lékař nemusí amébovou úplavici hlásit zdravotnímu oddělení. Pokud se však případy nahromadí mezi jeho pacienty, je to velmi poddajné. Tímto způsobem se zákonodárce snaží účinně omezit případná ohniska amébové úplavice v Německu.

Amébová úplavice: průběh onemocnění a prognóza

Průběh amébové úplavice je velmi rozmanitý. Infekce E. histolytica nezpůsobí onemocnění každého. I když člověk onemocní, příznaky se pohybují od prostého průjmu až po život ohrožující jaterní absces.

V každém případě by se známá infekce měla vždy důsledně léčit, aby byla chráněna sebe i ostatní. Pokud je tomu tak, amébová úplavice je dnes považována za zcela vyléčitelné onemocnění. Asi před 100 lety byla amébová úplavice v Německu stále velkým zdravotním problémem.

Pokud se však amébová úplavice neléčí, přispívá to k šíření nemoci a může nakonec vést k nebezpečnému zamoření orgánů, které je potenciálně život ohrožující.

Tyto dva léky proti amébové úplavici jsou dobře snášeny a slibují úplné vyléčení, pokud je nemoc odhalena a léčena dostatečně včas.

Pro prevenci amébové úplavice je třeba při cestování do vysoce rizikových oblastí dodržovat následující pravidla:

 • Syrové ovoce před konzumací oloupejte.
 • Zeleninu je nejlepší vařit.
 • Nejezte syrové maso ani syrové mořské plody.
 • Nepijte vodu z kohoutku; také jej nepoužívejte k čištění zubů, aniž byste jej předtím vyvařili.
 • Chlorovaná voda také není ochranná. Pokud si nejste jisti, vždy preventivně vodu převařte.
 • Buďte opatrní s neuzavřenými lahvemi na vodu v restauracích, protože jsou často doplňovány vodou z kohoutku.
 • Vyhněte se také kostkám ledu nebo domácímu vodnímu ledu a také šerbetu.
 • Při pohlavním styku a orálním sexu používejte různé kondomy.

Dodržením těchto opatření snížíte své šance na získání amébové úplavice. Pokud máte podezření, že jste i přes všechna opatření chytili amébovou úplavici, okamžitě vyhledejte lékaře.