Amoxicilin: účinky, aplikace, vedlejší účinky

Jak funguje amoxicilin

Amoxicilin je antibiotikum ze třídy aminopenicilinů a má baktericidní účinek:

Amoxicilin se při perorálním podání dobře vstřebává a je stabilní v žaludeční kyselině.

Kdy se používá amoxicilin?

Amoxicilin se používá k infekcím bakterií, které jsou citlivé na antibiotikum. Mimo jiné se používá pro:

  • Infekce močového ústrojí
  • Infekce horních cest dýchacích (např. zánět vedlejších nosních dutin, zánět středního ucha, bronchitida)
  • @ infekce žlučových cest
  • @ kožní infekce

Jak se Amoxicilin používá

Amoxicilin se obvykle užívá třikrát denně (tj. v osmihodinovém rytmu), někdy však pouze dvakrát denně. Rytmus příjmu by měl být přísně dodržován, aby se optimálně bránilo bakteriím v jejich růstu.

Pokud je to možné, antibiotikum by se mělo užívat na začátku jídla, protože je pak lépe snášeno. Přesné dávkování závisí na typu a závažnosti infekce.

Aby se bakterie nestaly rezistentními vůči antibiotiku, měli by pacienti vždy přesně dodržovat množství, dávku a délku užívání předepsanou lékařem. Terapie by především neměla být bez povolení předčasně ukončena, i když se symptomy již zlepšily.

Jaké jsou vedlejší účinky amoxicilinu?

Jako typický a často se vyskytující nežádoucí účinek může antibiotikum vést k zažívacím problémům (jako jsou bolesti břicha, plynatost, průjem, ztráta chuti k jídlu), protože narušuje normální střevní flóru. V důsledku toho se také plísně mohou stále více šířit ve střevě, protože je již nedrží pod kontrolou nyní narušená střevní flóra.

Toxické vedlejší účinky v případě náhodného předávkování se u amoxicilinu neočekávají, protože má široký terapeutický rozsah, to znamená, že se stává nebezpečným až při extrémně vysokých dávkách.

V některých případech onemocnění je antibiotikum vstříknuto do prostoru mozkomíšního moku (CSF) (dutinový systém v mozku a kolem míchy, který je naplněn mozkomíšním mokem = CSF). Tato tzv. intratekální aplikace může způsobit neurologické potíže.

Kontraindikace

Amixicilin se nesmí užívat při přecitlivělosti na léčivou látku nebo známé alergii na penicilin.

Interakce

Konzumace mléka je při užívání amoxicilinu na rozdíl od jiných antibiotik (tetracykliny a fluorochinolony) bez problémů možná.

Současné užívání alopurinolu (léky na dnu) může zvýšit riziko kožních nežádoucích účinků.

Věkové omezení

U závažných infekcí lze amoxicilin podávat bez ohledu na věk. Dávkování se pak volí individuálně v závislosti na tělesné hmotnosti a věku.

Těhotenství a kojení

Neexistují žádné důkazy o zvýšeném riziku malformací v důsledku amoxicilinu. Je tedy jedním z antibiotik volby v těhotenství.

Jak získat léky s amoxicilinem

Antibiotikum amoxicilin vyžaduje předpis v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Seženete ho na předpis v lékárnách.

Od kdy je znám amoxicilin?

Fleming nazval tento obranný prostředek penicilin a houbu Penicillium notatum. Amoxicilin je derivát penicilinu. Na trh byl uveden v roce 1972, schválen ve Švýcarsku v roce 1977 a v Německu v roce 1981.