Amfotericin B: Účinky, aplikace, vedlejší účinky

Jak amfotericin B působí

Antifungální činidlo amfotericin B způsobuje póry v membráně buněk hub. Minerály, jako je draslík a sodík, mohou volně procházet těmito póry a narušovat tak přísně regulovanou minerální rovnováhu buňky houby – ta zaniká.

Buněčná membrána živých organismů se skládá převážně z lipidů. Navíc se ukládají látky, které udržují membránu pohyblivou a pružnou, aby buňka mohla optimálně fungovat. Ve zvířecích (a tedy i lidských) buňkách je touto látkou cholesterol, zatímco v buňkách hub jde o chemicky podobnou sloučeninu zvanou ergosterol. Amfotericin B se specificky váže na ergosterol a vytváří póry v buněčné membráně houby.

Absorpce, degradace a vylučování

Amfotericin B se při lokálním podání na sliznici úst a při perorálním podání téměř neabsorbuje do krve.

Kdy se používá amfotericin B?

Amfotericin B je schválen pro léčbu:

  • kvasinkové infekce ústní sliznice, gastrointestinálního traktu a vaginální sliznice
  • @ závažné systémové (postihující celé tělo) plísňové infekce

Plísňové infekce vnitřních orgánů se často vyskytují u imunokompromitovaných pacientů, jako jsou pacienti infikovaní HIV nebo pacienti s dárcovským orgánem.

Léčba se provádí, dokud není infekce bezpečně vyléčena.

Světová zdravotnická organizace (WHO) také doporučuje amfotericin k léčbě některých parazitárních infekcí, jako je leishmanióza, trichomonádové a trypanozomové infekce.

Jak se Amfotericin B používá

Pro lokální ošetření dutiny ústní se čtyřikrát denně po jídle a před spaním cucá deset až sto miligramů amfotericinu B jako pastilka nebo pomazánka jako suspenze v dutině ústní.

Při intravenózní léčbě v nemocnici lze dávku pod lékařským dohledem mnohonásobně zvýšit. Délka léčby je obvykle asi dva týdny, ale někdy i déle.

Jaké jsou vedlejší účinky amfotericinu B?

Při podávání jako slizniční terapeutické činidlo se účinná látka téměř nedostává do krve, a proto je léčba obvykle dobře snášena. Nejčastějšími nežádoucími účinky jsou nevolnost, zvracení, průjem, vyrážka a svědění.

Když je amfotericin B podáván intravenózně, míra vedlejších účinků je mnohem vyšší. U více než deseti procent léčených se objeví nízké hladiny draslíku, vysoké hladiny kreatininu, ztížené dýchání, nevolnost a zvracení, změna funkce ledvin, nízký krevní tlak, zimnice a horečka.

U jednoho z deseti až sta pacientů se také může rozvinout anémie, kožní vyrážky, nízká hladina hořčíku v krvi a špatná funkce jater.

Co je třeba vzít v úvahu při užívání amfotericinu B?

Kontraindikace

Amfotericin B je kontraindikován u:

  • přecitlivělost na léčivou látku nebo na kteroukoli další složku léčiva
  • těžká dysfunkce jater a ledvin (platí pouze pro intravenózní přípravky)

lékové interakce

Při použití amfotericinu B proti plísňovým infekcím sliznice dutiny ústní nebo gastrointestinálního traktu nejsou známy žádné interakce s jinými léčivými látkami.

Během intravenózní terapie amfotericinem B však může docházet k interakcím s jinými účinnými látkami. Například dehydratační látky (diuretika, jako je hydrochlorothiazid a furosemid) a látky, které poškozují ledviny, jako jsou protirakovinné léky (např. flucytosin, cisplatina), antibiotika (jako je gentamycin) a látky potlačující imunitní systém (jako je cyklosporin) , může způsobit zvýšené poškození ledvin v kombinaci s amfotericinem B.

Věkové omezení

Amfotericin B lze také použít u kojenců a dětí. Dávkování je přizpůsobeno tělesné hmotnosti malého pacienta.

Těhotenství a kojení

O léčbě amfotericinem B během těhotenství a kojení jsou k dispozici pouze omezené údaje. Použití u těhotných a kojících žen by proto mělo být provedeno pouze po pečlivém zvážení rizika a přínosu.

Lokální nebo orální terapie podle odborníků nevyžaduje omezení kojení. Pokud je nutná systémová aplikace v období kojení, je povoleno i kojení.

Jak získat léky obsahující amfotericin B

Přípravky obsahující účinnou látku amfotericin B jsou na předpis v Německu, Rakousku a Švýcarsku ve všech lékových formách a dávkách.

Od kdy je znám amfotericin B?

Amfotericin A, který je rovněž obsažen v přípravku, nemá téměř žádný fungicidní účinek. Naproti tomu účinnou látku amfotericin B lze nyní úspěšně léčit téměř všechny plísňové infekce.