Anální prolaps: Příznaky a léčba

Stručné shrnutí

 • Příznaky: Anální kanál se vyboulí směrem ven (pod tlakem)
 • Léčba: Vyhněte se zácpě, nevyvíjejte nadměrný tlak při vyprazdňování, v závislosti na závažnosti se doporučuje chirurgická léčba.
 • Diagnostika: Na základě příznaků vizuální a palpační vyšetření, případně rektoskopie, RTG vyšetření.
 • Prognóza: Včasná léčba snižuje riziko komplikací a zhoršení příznaků; pacienti jsou po operaci zpravidla opět bez příznaků.
 • Prevence: vyvážená strava pro normální vyprazdňování, vyvarovat se zácpy, dostatek pohybu, včasná léčba lékařem

Co je anální výhřez?

Anální prolaps obvykle probíhá ve fázích. Zpočátku k prolapsu análního kanálu dochází pouze tehdy, když postižení silně tlačí na toaletu. Po defekaci se anální kanál opět zatáhne. V dalším průběhu již při kašli nebo velkém zvedání dochází k prolapsu řitního otvoru.

Více o rektálním prolapsu se dozvíte v našem článku Rektální prolaps.

Lékaři obvykle anální prolaps poznají na první pohled, protože z řitního otvoru vyčnívá jen několik záhybů kůže. Postižení mají často také hemoroidy. Pokud jsou přítomny výrazné hemoroidy, není v některých případech rozlišení od tkáně análního prolapsu tak snadné. Pokud však prolapsly celé slizniční výdutě, nejedná se již o anální prolaps, ale o rektální prolaps.

Nejčastěji si postižení všimnou, že je kus střeva obrácený naruby. U některých lidí je to pouze dočasné při silném tlaku, například na toaletě nebo zvedání těžkých břemen. U jiných zůstává střevo trvale obrácené naruby.

V některých případech se objevuje svědění a v některých případech dochází k inkontinenci střev. Jak výrazná je inkontinence závisí na rozsahu prolapsu. U análního prolapsu není obvykle tak výrazný jako u prolapsu rekta. Obnažená střevní sliznice navíc nepřetržitě produkuje tekutinu, takže kromě inkontinence mají pacienti pocit, že jsou neustále mokří. V některých případech dochází ke krvácení sliznice.

Jak se anální prolaps léčí?

Léčba análního prolapsu závisí na závažnosti. Pouze ve vzácných případech se jedná o lehkou formu análního prolapsu, která nevyžaduje chirurgický zákrok, alespoň zpočátku. V mnoha případech však lékař doporučí operaci, zvláště pokud je přítomna inkontinence. U dětí většinou není operace nutná. Zde je důsledná léčba základního onemocnění (jako je cystická fibróza) obvykle také nejlepší terapií análního prolapsu.

Možnosti nechirurgické léčby

Pokud dojde k mírnému análnímu prolapsu, samovolně se zatáhne nebo jej lze zatlačit zpět, lze zvážit alternativní, nechirurgickou léčbu. Lékaři zde doporučují různá opatření na podporu zdravého trávení:

 • Jezte dostatek vlákniny
 • Pijte dostatek tekutin
 • Seďte méně
 • Hodně se hýbat

Možnosti chirurgické léčby

 • Operace přes dutinu břišní: Operace přes dutinu břišní se provádí buď abdominálním řezem (laparotomie) nebo laparoskopií. Při tomto zákroku lékař fixuje konečník tak, že již není možné, aby se propadl. Sešije střevo v úrovni křížové kosti (rektopexe), v některých případech drží střevo v požadované poloze plastová síťka. Někdy musí chirurg odstranit určitou část tlustého střeva za účelem zpřísnění (resekce sigmatu).

Celkově, pokud je operace prováděna přes dutinu břišní, je riziko recidivy análního prolapsu nižší. U této operační metody je však vyšší riziko komplikací během operace nebo po ní.

Kvůli operacím zůstávají pacienti ve většině případů několik dní v nemocnici. Zda se operace provádí v celkové nebo částečné anestezii a jak dlouho je plánována hospitalizace, závisí na různých faktorech. Například na tom, jaký je zdravotní stav postiženého.

Jak k análnímu prolapsu dochází a existují rizikové faktory?

Příčiny análního prolapsu jsou různé. Slabé svaly pánevního dna hrají důležitou roli. To je tedy také důležitým výchozím bodem v terapii a následné péči.

U dospělých je často příčinou celkové poklesnutí pánevního dna, takže v některých případech dochází i k prolapsu jiných orgánů, jako je děloha nebo močový měchýř. Příležitostně například proces porodu způsobuje poškození pánevního dna, čímž se zvyšuje riziko análního prolapsu ve stáří.

 • Hemoroidy vysoké závažnosti
 • Neurologické poškození nervů v pánvi
 • Poranění svěrače
 • Gynekologické intervence
 • Vrozené vady
 • Záněty
 • Onemocnění nádoru

Jak se anální prolaps diagnostikuje?

Pokud nelze inkontinenci a stupeň análního prolapsu posoudit, mohou lékaři ve vzácných případech navrhnout tzv. defekogram. To zahrnuje defekaci pacienta pod rentgenovou fluoroskopií. Toto pro pacienta velmi nepříjemné vyšetření však není pravidlem a slouží pouze ke speciálním dotazům.

Jaká je prognóza análního prolapsu?

Čím dříve je anální prolaps detekován a léčen, tím lepší jsou šance na uzdravení a tím nižší možná rizika. Anální prolaps je život ohrožující pouze ve vzácných případech. Střevo lze obvykle zatlačit dozadu a nedochází k sevření. Pokud k tomu dojde, je ve vzácných případech nezbytný nouzový chirurgický zákrok, aby se zabránilo odumření části střeva, která vypadla.

Zejména mladším pacientům lékaři doporučují zákrok přes břišní stěnu. U starších lidí váží obvykle vysoké chirurgické riziko u tak velkého výkonu.

Po zákroku se anální prolaps obvykle vyřeší. Přesto je důležité, aby postižené osoby následně věnovaly pozornost následujícím aspektům:

 • Dbejte na vyváženou stravu
 • Předcházejte možné zácpě v rané fázi
 • Posilujte pánevní dno sportem

Jak zabráníte análnímu prolapsu?

Existují opatření ke snížení ovlivnitelných rizikových faktorů análního prolapsu. Jednou z hlavních příčin análního prolapsu je vysoký tlak na konečník. Z tohoto důvodu je vhodné dbát na vyváženou stravu a zdravé trávení. Pokud je to možné, je třeba se vyhnout průjmu, zácpě a také silnému tlačení na toaletu.

Zároveň existuje mnoho faktorů, jako je věk, pohlaví nebo jiná onemocnění, které zvyšují riziko análního prolapsu, ale nelze je ovlivnit.