Anémie z nedostatku železa: příčiny, příznaky a léčba

Anémie (anémie) nebo nedostatek železa anémie je nedostatek nebo porucha červené krev buňky (erytrocyty). Protože červená krev buňky jsou odpovědné za přepravu kyslík z plic do buněk, dochází v důsledku nedostatečného zásobování kyslíkem. Stejně tak je tělo zásobeno méně železo kvůli anémie. Důsledky jsou hlavně únava a bledost. Od té doby anémie je obvykle vyvolána jinými chorobami, je přítomno mnoho dalších příznaků a v každém případě by mělo být vyšetřeno lékařem.

Co je anémie (anémie), anémie z nedostatku železa?

Anémie je anémie, konkrétněji snížený počet červených krev buňky (erytrocyty) nebo červený krevní pigment (hemoglobin). Nejběžnější formou anémie je nedostatek železa anémie. Odhaduje se, že celosvětově je postiženo 600 milionů lidí. Nedostatek železa musí existovat nějakou dobu, než se vyčerpají zásoby, a to může vést k anémii. Kromě sníženého počtu červených krvinek a červeného krevního pigmentu je typickým znakem železo nedostatek anémie v laboratoři je, že erytrocyty jsou obzvláště malé a vypadají docela bledě. Další snížena železo skladovací značka (feritin) a snížené obsazení transportní molekuly železa zajišťuje diagnózu.

Příčiny

Nejběžnější příčina anémie (anémie), anémie z nedostatku železa v každém případě záleží na věku. U mladých žen menstruace a výživový relativní nedostatek železa s výslednou anémií jsou první. K tomu poslednímu dochází zejména při zvýšené potřebě. To je například případ během těhotenství a laktace. Během laktace se často projevuje dříve nerozpoznaný nedostatek železa, protože to prohlubuje ztrátu krve při porodu a laktační tok. Benigní nádory děloha jsou také nezřídka příčinné, protože mohou vést na zvýšené a prodloužené menstruace. Nezapomínáme na lékařsky vyvolané anémie z nedostatku železa způsobené pravidelným dárcovstvím krve. Od středního věku je prioritou chronická ztráta krve, zejména z gastrointestinálního traktu. Krvácení z žaludek je klasický, když je těžké zánět žaludku nebo dokonce vřed. Černá stolice je známkou krvácení, protože krev se při kontaktu přemění na černý hematin žaludeční kyselina. Kromě toho stres, alkohol a nikotin, rizikové faktory jsou příjem jisté léky proti bolesti (aspirin, Diklofenak) a kortizon přípravky. Pokud dojde ke krvácení v dolním gastrointestinálním traktu, je stolice často čerstvě krvavá. Příčiny jsou často hemoroidy, benigní a také maligní nádory střeva. Příčinou je zřídka nedostatek vstřebávání železa, což pak vede k anémii. Situace je taková, že příslušná část střeva musela být chirurgicky odstraněna nebo je nemocná. Mezi příklady patří zánětlivé onemocnění střev (Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida) a celiak onemocnění.

Příznaky, stížnosti a příznaky

Anémie způsobuje méně kyslík dosáhnout různých svalů a orgánů těla. Tento nedostatek kyslíknaopak vyvolává příznaky. Známky anémie se ne vždy projeví jasně. Existují však typické stížnosti, které jsou evidentní u jakékoli formy anémie. Tyto zahrnují bolesti hlavy, závrať a snížení fyzické a duševní výkonnosti. Postižení jedinci se navíc cítí unavení a unavení. Kromě toho kůže může ztratit barvu, což se zase projeví bledostí. U některých pacientů dochází také k pulzování nebo zvonění v uších. Další známkou anémie je, že trpící lidé dostávají studený rychle. Pokud je anémie výraznější, může to mít za následek zrychlení srdečního rytmu. Kromě toho puls zeslábne a objeví se pocení. Dále existuje riziko dýchání potíže a mdloby. Anémie je obzvláště alarmující u lidí, kteří trpí předem poškozeným srdce. V extrémních případech může nedostatek přívodu kyslíku do orgánu vést na zvýšenou srdce rychlost a dokonce a infarkt. Pokud to je anémie z nedostatku železa, což je nejběžnější forma anémie, se často v rozích tvoří praskliny ústa. Navíc, nehty křehnout a vlasy mohou snadněji vypadnout. Mezi další možné příznaky patří opakující se afty, hořící jazyka chronické svědění.

Kurz

Nedostatek železa a také anémie často zůstávají po dlouhou dobu nezjištěny. Pokud se objeví příznaky, jsou obvykle velmi nespecifické. Na začátku se projeví slabost, ztráta výkonu a dušnost při námaze. Bušení srdce, bolesti hlavy, závrať může také dojít k zvonění v uších. Vyšetření odhaluje bledost kůže a sliznice v případě výrazné anémie. Mezi specifické příznaky nedostatku železa patří a hořící pocit na jazyk, trhání v rozích ústa, suchá kůže, a křehké nehty a vlasy.

Komplikace

Anémie (anémie) nebo anémie z nedostatku železa je v dnešní době velmi léčitelná a lze ji bez komplikací vyléčit transfuzí. Anémie obecně vede k nedostatečnému zásobování těla kyslíkem, a proto je kompenzační opatření musí být přijato. Postižená osoba dýchá rychleji (tachypnoe), aby přijala více kyslíku a srdce bije rychleji (tachykardie) k rychlé přepravě krve. V případě těžké anémie to může vést k srdeční arytmie a dokonce i infarkt. Výsledkem je selhání srdce (srdeční nedostatečnost), který musí být léčen po zbytek života pacienta, a tak vážně zhoršuje kvalitu života pacienta. Pacient je charakterizován chronická únava stejně jako výrazné snížení výkonu. Kromě toho existují poruchy vědomí, které mohou dokonce vést k bezvědomí. Nedostatek železa je důsledkem chronické ztráty krve. Může dojít k nadměrnému krvácení šok, krevní tlak prudce klesá a důležité orgány již nedostávají dostatečné zásobování krví, načež mohou selhat. Patří sem zejména ledviny a plíce. Ve vzácných případech může nedostatek železa vést také k tzv. Syndromu pica. To je vzácné poruchy příjmu potravy který způsobuje chuť k nepoživatelným věcem, jako je půda nebo odpad. To může vést k těžké otravě a zažívacím potížím podvýživa při požití nesprávných látek.

V jakém okamžiku byste měli jít k lékaři?

Anémie je onemocnění, které často vyjde najevo nikoli úmyslnou návštěvou lékaře, ale náhodnou diagnózou. Je to proto, že typické příznaky, jako jsou závažné únava, bledost nebo bolesti hlavy jsou často spojovány osobami postiženými stres, ale ne s anémií. Abyste se předem vyhnuli anémii, je vhodné mít a krevní test, zejména z feritin a hemoglobin hladiny, prováděné při podezření na nedostatek železa. Jakmile se zjistí nedostatek železa nebo anémie, mohou být nutné další návštěvy lékaře, aby se zjistila příčina, zejména pokud jsou hodnoty velmi nízké. Tyto zahrnují kolonoskopie, gastroskopie a návštěva gynekologa pro pacientky. Pokud je předepsán lék k nápravě anémie, jsou obvykle také nutné další návštěvy lékaře, protože po několika týdnech je nutné použít diagnostiku krve ke kontrole, zda jsou prázdné zásoby doplněny. Pokud ne, infuze železa nebo dokonce a krevní transfúze může být nutné. Tyto formy terapie jsou také možné pouze v lékařské praxi nebo na klinice. Pacienti by navíc měli také konzultovat svého rodinného lékaře, kdykoli mají pocit, že příznaky nedostatku jsou stále závažnější. Silné menstruační krvácení nebo krev ve stolici by měl také vyvolat návštěvu lékaře.

Léčba a terapie

Anémie z nedostatku železa by nikdy neměla být léčena bez objasnění příčiny, protože v některých případech se za ní mohou skrývat život ohrožující klinické obrazy. Gastroskopie a kolonoskopie je třeba provést k vyloučení krvácení a nádorů z gastrointestinálního traktu. U žen doplňkové gynekologické vyšetření by mělo být vždy provedeno. Hlavní terapie je léčit příčinu. V závislosti na zjištěních mohou být pro tento účel dostatečné léky, ale chirurgické terapie může být také nutné. Pokud byla zjištěna příčina, doplňkové železo doplňky může být předepsáno. Mnoho pacientů si stěžuje na nežádoucí vedlejší účinky v zažívacím traktu (nevolnost, zácpa) během léčby. Železo však musí být podáváno po dobu nejméně tří měsíců k doplnění prázdných zásob.

Výhled a prognóza

Obvykle, anémie způsobená nedostatkem železa lze je dobře léčit. To však platí pouze v případě, že lze odstranit také příčinu nedostatku železa. Čím dříve je zjištěna anémie z nedostatku železa, tím lepší a méně komplikovaná je její léčba. Pokud již byl nedostatek železa diagnostikován, provádí lékař pravidelné kontroly hladin železa. Se zavedením vhodných terapeutických opatření (např. užívání železa doplňky), nedostatek lze napravit poměrně rychle. Jelikož však prognóza anémie z nedostatku železa přímo souvisí s příčinou symptomu nedostatku, je třeba provést podrobné vyšetření závažných základních onemocnění. Základní nedostatek železa v těle lze snadno odstranit a anémii z nedostatku železa lze vyléčit. Pokud je však anémie způsobena závažnějším základním onemocněním (např. Nádory, chronická gastrointestinální onemocnění), je třeba nejdříve léčit základní onemocnění. Anémie z nedostatku železa je také snadno léčitelná, pokud je způsobena špatnou výživou, krvácením po operaci nebo těhotenství. Ve většině případů lze zlepšení pozorovat asi tři až šest týdnů po zahájení léčby, ale pro úplné doplnění zásob železa se doporučuje pokračovat v užívání železa doplňky po dobu šesti měsíců po této době.

Následovat

Anémie přináší potřebu následného sledování pouze v případech, kdy jsou typické příznaky nebo příčiny trvalé. Tím by se mělo zabránit komplikacím. Na druhou stranu, pokud byly infekce nebo nádory jako spouštěče úspěšně léčeny, anémie se obvykle nevyvíjí. Dokonce ani v případě anémie po nehodě není obvykle nutná následná péče. Cílem následné péče je mimo jiné prevence závažných komplikací. Pacienti trpící dědičnými hemolytickými a ledvinová anémie jsou zvláště ovlivněny. Zde je indikováno nepřetržité testování krve. V každodenním životě musí pacienti často užívat dietní doplňky železa. v megaloblastická anémie, vitamín vstřebávání v žaludek a střeva je narušena. Pacient musí čelit tomuto nedostatku v každodenním životě. Někdy vitamíny dokonce musí být podán injekcí. Anémie může souviset s konkrétními životními okolnostmi. Vytrvalost sportovci a těhotné ženy nejsou ovlivňováni zřídka. Někdy nespotřebovávají dostatek železa. Aby se zabránilo poškození nenarozeného dítěte, dále monitoring v průběhu roku XNUMX těhotenství je vhodné po počáteční diagnóze. Pevnost sportovci by také měli mít pravidelně vyšetřovány krev kvůli zvýšené potřebě železa. Je to proto, že průměr strava obvykle nestačí k pokrytí živin.

Co můžete udělat sami

Vadná strava může způsobit rozvoj anémie z nedostatku železa. Proto různé svépomoc opatření začít s stravovacím chováním. Potraviny s vysokým obsahem železa zahrnují droby ze zvířat a různé jiné druhy masa, proso, ovsa a luštěniny. Vitamín C zvyšuje vstřebávání železa, i když obsah železa v strava připomíná to samé. Proto, aby se zlepšila absorpce železa, mohou anemici jíst jídlo bohaté na vitamin C s jídlem - například sklenicí pomerančového džusu nebo porcí zelí. Naopak některé potraviny zhoršují vstřebávání. Tyto zahrnují káva a Černý čaj, které obsahují třísloviny. Anémie z nedostatku železa často způsobuje oběhové příznaky. Pokud jsou příznaky závažné, je vhodné dočasně se vyhnout nadměrné fyzické aktivitě. Anemici by si měli sednout nebo lehnout, pokud se setkají závrať, vidíte černé skvrny, máte oslabená kolena nebo si všimnete podobných příznaků. To platí zejména pro pacienty trpící selhání srdce, například. Anemici by měli také zvážit možná další sekundární onemocnění a komplikace v jejich každodenním životě. Správné užívání předepsaných léků hraje v léčbě důležitou roli. Lékaři často radí pacientům, kteří netolerují železo tablety užijte tabletu spíše večer než ráno. Často se doporučuje interval nejméně dvou hodin od posledního jídla. Železnou tabletu lze také kombinovat se sklenicí pomerančového džusu nebo podobně.