Anus (Anální kanál): Anatomie a funkce

Co je to řiť?

Anus, také nazývaný anální kanál, je nejnižší konec konečníku. Je rozdělena do tří oblastí shora dolů:

Zona columnaris: sliznice zde má šest až osm podélných análních sloupců s prohlubněmi mezi nimi. Pod sliznicí leží cévní polštářek (corpus cavernosum recti), který naplněním krví způsobí, že anální sloupy přiléhají k sobě. Tím se uzavře anální kanál, což přispívá ke kontinenci. V případě patologického uzlíkovitého rozšíření cévního polštáře se hovoří o „vnitřních hemoroidech“.

Zona intermedia: Nazývá se také zona alba kvůli sliznici působící světlem. Zde uložený žilní plexus tvoří v případě patologické dilatace tzv. „vnější hemoroidy“.

Zona cutanea: Hraničí s vnějším svěračem a díky silnější pigmentaci připomíná kůži a také mazové a potní žlázy.

Svěrače u řitního otvoru

Oba svěrače dohromady mají silný tonus, který je cítit při pokusu o zavedení čípku nebo když chce lékař provést rektální vyšetření. Doplňkem svalového uzávěru je žilní plexus zona haemorrhoidalis, jehož výplň zaručuje těsné uzavření.

Jaká je funkce řitního otvoru?

Anální kanál slouží k evakuaci střev (defekaci), což je složitý proces. Peristaltika svalové stěny tlustého střeva (přední část tlustého střeva) transportuje výkaly do konečníku. Plnění rekta vede k relaxaci vnitřního svěrače a zvýšené kontrakci zevního svěrače. Nutkání k defekaci je patrné, ale lze jej potlačit vědomým držením vnějšího svěrače v kontrakci.

Jaké problémy může způsobit konečník?

Perianální trombóza je žilní trombóza na vnějším okraji řitního otvoru. Postiženy jsou žíly svěrače a trombus způsobí vytvoření zarudlé bulky na okraji řitního otvoru.

Hemoroidy (přesněji hemoroidální stav) mohou být patrné například podle jasně červených stop krve na výkalech nebo toaletním papíru.

Anální absces je akutní, zapouzdřený, purulentní zánět kolem řitního otvoru způsobený bakteriální infekcí análních žláz. U anální píštěle zánět vytvořil tubulární průchod z análního kanálu tělem ven, kterým odtékají sekrety a hnis.

U řitní trhliny dochází k natržení kůže v řitním kanálu např. v důsledku tvrdé stolice nebo častého průjmu.

Při análním prolapsu se anální kanál vyboulí směrem ven, když pacient během defekace silně tlačí.

Zhoubné nádory (karcinomy) se vzácně vyskytují v anální oblasti.