Apendektomie (odstranění slepého střeva): Důvody a postup

Co je to apendektomie?

Apendektomie je chirurgické odstranění apendixu, malého přívěsku tlustého střeva. Hovorově je tento výkon označován také jako apendektomie – ne zcela správný termín, neboť slepé střevo je přímo připojeno k apendixu, ale jedná se o samostatný úsek střeva. Navíc samotné slepé střevo se při apendektomii obvykle neodstraňuje.

Kdy provádíte apendektomii?

Nejčastějším důvodem k apendektomii je akutní zánět slepého střeva (apendicitida) – hovorově známý jako apendicitida. Mezi typické příznaky patří rychlý nástup a silné bolesti v podbřišku, nevolnost, zvracení a horečka.

Zatímco v minulosti byla apendicitida často smrtelná, nyní ji lze rychle vyléčit pomocí apendektomie. Lékaři proto při důvodném podezření cílí na rychlou operaci, aby zanícené slepé střevo neprasklo a nezpůsobilo nebezpečný zánět pobřišnice.

Dalšími důvody pro apendektomii jsou dlouhotrvající bolesti v podbřišku po vyloučení jiných příčin, jako je zánět tlustého střeva nebo vejcovodu. Pokud jsou při velké operaci břicha zjištěny buněčné změny v apendixu, chirurg je odstraní, aby vyloučil následnou rakovinu.

Operace se provádí v celkové anestezii. V případě akutní apendektomie, například při akutním zánětu slepého střeva, může být zavedena žaludeční sonda, která sníží tlak v gastrointestinálním traktu a zabrání tak zvracení.

Pokud je to možné, dnes chirurgové provádějí laparoskopickou apendektomii – tedy odstranění apendixu při laparoskopii. To je méně závažné než tradiční postup, protože chirurg provádí pouze malé řezy pro pracovní nástroje (trokar).

Postup apendektomie

Zde je návod, jak funguje laparoskopická apendektomie:

Poté, co chirurg umyje, vydezinfikuje a zakryje chirurgickou plochu sterilními rouškami, nařízne kůži v pravém a levém podbřišku a pod pupíkem asi po jednom centimetru.

S pomocí dvou pracovních trokarů a optického trokaru, který obsahuje kameru, nyní sleduje zanícené slepé střevo a odděluje je od zbývající tkáně. Pokud jsou již zanícené větší plochy, možná bude muset odstranit i celé slepé střevo.

Nakonec se řez sešije v několika vrstvách. Patolog vyšetří zanícené apendix, aby potvrdil diagnózu.

Jaká jsou rizika apendektomie?

Po operaci se mohou objevit problémy s hojením ran, které někdy vyžadují opakování postupu.

Navíc i přes preventivní podávání antibiotik může dojít k infekci rány. V důsledku toho se může vytvořit absces, tedy opouzdřená sbírka hnisu. To se musí operovat, aby se zabránilo šíření infekce. Takové infekce mohou způsobit zánět pobřišnice a střevní paralýzu, což může také vést k operaci.

Vzácně se u pacientů po apendektomii rozvinou tzv. jizvové kýly. V tomto případě se tkáň chirurgické jizvy oddálí a břišní obsah se vyboulí. Často je pak potřeba jizvu operovat a zpevnit, aby nedocházelo k vytékání částí střeva.

Čeho si musím být vědom po apendektomii?

Po konzultaci se svým lékařem vám může být dovoleno znovu jíst a pít během prvního dne po operaci, abyste udrželi střeva aktivní. Pokud další zotavení půjde dobře, můžete být propuštěni z nemocnice již po čtyřech až šesti dnech. Asi po deseti dnech váš rodinný lékař odstraní kožní stehy.