Apendicitida: Příznaky a diagnóza

Stručné shrnutí

 • Příznaky: bodavá nebo tažná bolest břicha v pravém podbřišku, ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zvracení, průjem nebo zácpa, ucpaný jazyk, horečka, někdy zvýšený puls, noční pocení
 • Příčiny: Neprůchodnost apendixu ztvrdlým trusem (fekální kámen) nebo nevhodná poloha (kinking), méně často cizími tělísky nebo střevními červy; jiná zánětlivá onemocnění střev, jako je Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida.
 • Průběh: Při neléčení perforace střeva s život ohrožující zánět pobřišnice, obrna střeva, neprůchodnost střeva, někdy rozšíření zánětu do dalších částí střeva.
 • Prognóza: Pokud je apendicitida léčena rychle, obvykle se zcela zahojí a nezanechává žádné trvalé poškození.

Co je apendicitida?

Zánět slepého střeva je možný v jakémkoli věku, ale toto onemocnění je běžné zejména ve věku od 30 do 100 let. Chlapci a muži jsou postiženi asi dvakrát častěji než dívky a ženy. U dětí je zánět slepého střeva jedním z nejčastějších chirurgicky významných onemocnění dutiny břišní. V mezinárodním měřítku je výskyt onemocnění asi 100,000 na XNUMX XNUMX lidí.

Formy a stadia apendicitidy

 • V katarálním stadiu je zanícené apendix oteklé a zarudlé, ale netvoří se hnis. Zánět může spontánně ustoupit, takže v této fázi je stále reverzibilní.
 • Ve flegmonózním nebo ulceroflegmonózním stadiu je celá stěna apendixu silně zanícená a často se hromadí hnis.
 • Perforovaná apendicitida je nejpokročilejším stádiem apendicitidy. V tomto případě prochází infekční střevní obsah zničenou střevní stěnou do dutiny břišní. Existuje riziko, že se zánět rozšíří do pobřišnice (peritonitida nebo peritonitida).

Jaké jsou příznaky apendicitidy?

Na začátku zánětu slepého střeva bývají nespecifické příznaky, které mohou naznačovat i jiná onemocnění. Mnoho postižených například zpočátku pociťuje bodavé nebo tažné bolesti v horní části břicha nebo v úrovni pupku, které lze snadno zaměnit za žaludeční potíže. Obvykle se během několika hodin přidají další příznaky.

Příznaky akutní apendicitidy

Typickým znakem akutní fáze apendicitidy je, že bolest náhle zesílí, zejména při chůzi. Postižení také nejsou schopni bez bolesti zvednout pravou nohu tak, že ji při chůzi přiškrceným způsobem vytahují nahoru (Schonhinken). Je proto součástí lékařské rutiny při podezření na zánět slepého střeva zkontrolovat, zda je postižený schopen bez bolesti poskakovat.

Další příznaky apendicitidy v akutní fázi jsou:

 • Ztráta chuti k jídlu
 • Nevolnost
 • Zvracení
 • Průjem nebo zácpa
 • Povlečený jazyk
 • Někdy zvýšený puls a noční pocení
 • Shrbený postoj

Apendicitida u dětí, těhotných žen a seniorů

U kojenců, dětí, těhotných žen a starších osob má apendicitida často odlišný průběh, což v některých případech ztěžuje diagnostiku:

U starších lidí je zánět slepého střeva často pozvolný, příznaky zánětu slepého střeva jako bolest a zvracení jsou obvykle méně intenzivní. Horečka se vyskytuje jen výjimečně.

Chronická apendicitida: příznaky

Chronická apendicitida není omezena na určité časové období, ale vyskytuje se znovu a znovu. Typické symptomy se objevují pouze krátce po několika letech a po několika hodinách opět ustupují. Lékaři to označují jako chronickou recidivující apendicitidu.

Jak se diagnostikuje apendicitida?

 • kde je lokalizována bolest břicha
 • jak bolest pociťujete (například kolika, bodání atd.)
 • zda existují další potíže, jako je nevolnost, zvracení nebo nedostatek chuti k jídlu
 • jak dlouho jsou příznaky přítomny
 • zda jsou známa předchozí onemocnění
 • zda je přítomno těhotenství

Vyšetření

 1. McBurnyho bod: Nachází se uprostřed linie spojující pupek a pravý výběžek kyčelní kosti.
 2. Lanzův bod: Nachází se mezi pravou a střední třetinou linie spojující dva výběžky kyčelních kostí.

Kromě toho další typy bolesti naznačují apendicitidu:

 • Příznak Rovsingu: Silná bolest, když lékař lehkým tlakem natáhne tlusté střevo ve směru pravého podbřišku
 • Blumbergův znak: Uvolněte bolest, když lékař zatlačí na podbřišek a pak ji náhle uvolní
 • Sitkowského znamení: Natahovací bolest v pravém podbřišku, když postižený leží na levém boku

Vzhledem k tomu, že zánět slepého střeva je často doprovázen horečkou, lékař obvykle měří teplotu jednou v podpaží a jednou v konečníku (rektální). Pro zánět slepého střeva je typický teplotní rozdíl – teplota naměřená v konečníku je minimálně o jeden stupeň vyšší než teplota naměřená v podpaží.

Krevní test

Krevní test však neukáže, kde přesně zánět v těle je. Na tuto otázku lze odpovědět pouze fyzikálním vyšetřením. Kromě toho jsou hodnoty zánětu u apendicitidy někdy také zcela nenápadné, například u chronického průběhu nebo někdy u dětí. Krevní hodnoty se navíc v různých stádiích onemocnění liší. Například hodnota CRP se často zvyšuje až v pozdějším průběhu onemocnění.

Další vyšetření

Zobrazovací techniky také pomáhají dále identifikovat apendicitidu, pokud je diagnóza nejasná: Ultrazvuk (sonografie) ukazuje apendicitidu jako stín v obraze. Samotná sonografie však k jistému vyloučení apendicitidy nestačí. V komplikovaných případech, kdy nelze jednoznačně přiřadit příznaky a lze také očekávat komplikace, je někdy vhodné provést počítačovou tomografii.

Konečnou jistotu však v případě nejisté diagnózy zánětu slepého střeva může poskytnout pouze laparoskopie: Pohled do břicha umožňuje lékaři jasně vidět, zda je zánět slepého střeva přítomen či nikoliv. Pokud ano, zanícená tkáň může být okamžitě odstraněna během laparoskopie (laparoskopická apendektomie).

Jak se vyvíjí apendicitida?

I když je slepé střevo v nevýhodné poloze a například se ohýbá, může se v něm hromadit sekret a způsobit zánět. Jen velmi vzácně jsou za apendicitidu zodpovědné nádory nebo střevní červi. Faktory, jako je stres, normálně u apendicitidy nehrají roli.

Zacházení

Léčba apendicitidy obvykle vyžaduje chirurgický zákrok: chirurg odstraní zanícené apendix (apendektomie).

Pro apendektomii jsou k dispozici dvě metody: klasická apendektomie s velkým břišním řezem (laparotomie) a minimálně invazivní (laparoskopická) metoda. Oba probíhají v celkové anestezii a trvají asi 20 minut. Ve většině případů se operace provádí časně v akutním stadiu, obvykle do dvanácti až 24 hodin po stanovení diagnózy. Na druhou stranu v případě komplikovaného průběhu s perforací je nutná okamžitá operace.

Klasická apendektomie

Při klasické, otevřené operaci, chirurg otevře pravý podbřišek řezem dlouhým asi pět centimetrů (laparotomie). Vyřízne zanícené slepé střevo a poté zašije okraje rány. Tato metoda obvykle zanechává jizvu na podbřišku.

Laparoskopická apendektomie

Kamera přenáší obraz břicha živě na monitor, aby chirurg viděl, co dělá. Dalšími dvěma řezy chirurg zavede potřebné nástroje. Těmi odstraní apendix – jako při klasické chirurgii – a následně ránu zašije.

Pro lepší viditelnost je břišní dutina pro zákrok naplněna plynem (oxid uhličitý).

Případné vnitřní krvácení však nelze zastavit tak dobře jako při otevřené operaci. Navíc je doba operace poněkud delší než u otevřeného řízení.

Metoda klíčové dírky je vhodná zejména v časných stadiích apendicitidy. Pokud je zánět pokročilejší, lékaři většinou preferují klasickou operační metodu.

Apendicitida: Léčba u dětí

Po operaci

Po apendektomii zůstávají postižení pacienti obvykle několik dní v nemocnici. Během této doby lékaři sledují funkci střev: sledují, zda střeva rychle obnoví svou normální činnost. Někdy dostávají postižení infuze, aby se zajistilo, že tělo dostane dostatek živin a tekutin.

Chůze po zákroku zpočátku někdy bolí. Je proto vhodné dát si pár dní klid. Pacientům lékař zpravidla vystavuje nemocenskou na dva až tři týdny. Bolest lze zmírnit pomocí vhodných léků proti bolesti.

Mnoho klinik dnes používá k sešití břišní stěny samorozpustné stehy. Stehy, které se samy nerozpustí, se obvykle odstraní týden po operaci. To je možné i ambulantně.

Možné komplikace

Stejně jako po jakékoli jiné operaci se po apendektomii objeví některé případy krvácení nebo infekce. Toto riziko je však relativně nízké, protože postup je velmi běžný, a proto pro mnoho chirurgů rutinní.

Pár dní po operaci se může pod břišní stěnou hromadit hnis, který musí lékař odvádět. Lékaři pak hovoří o abscesu břišní stěny.

Vzácnými, ale závažnými komplikacemi po apendektomii jsou jizvy (srůsty) v dutině břišní. Slepují břišní orgány, jako jsou střevní kličky, takže stolice již není bez překážek transportována. Tato komplikace se projeví v prvních třech týdnech po operaci. Ve většině případů je pak nutná nová operace.

Apendicitida: průběh a prognóza

Pokud je však apendicitida rozpoznána a léčena až v pozdní fázi, může být v některých případech život ohrožující. Kvůli zvyšujícímu se tlaku ve slepém střevě asi deset procent postižených trpí perforací střeva. Ve střevní stěně tak vznikne otvor, kterým se do okolní dutiny břišní dostávají výkaly a bakterie. To vede k život ohrožující peritonitidě, která vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok.

Peritonitida může být život ohrožující! Riziko této komplikace prudce stoupá u apendicitidy asi po 48 hodinách. Pokud máte podezření na zánět slepého střeva, měli byste proto okamžitě vyhledat lékaře!

Takové komplikace apendicitidy se vyskytují velmi zřídka.