Arachnofobie: Definice, terapie, příčiny

Co je arachnofobie?

Arachnofobie neboli strach z pavouků patří mezi tzv. specifické fobie typu zvířecí fobie. V Evropě je rozšířený a vyskytuje se hlavně u žen. Dá se to vysvětlit tím, že chlapci se na rozdíl od dívek často odmala učí zacházet s pavouky nebo potlačovat strach a znechucení.

Pavoučí fóbiové si uvědomují, že jejich strach z pavouků je přehnaný – zejména proto, že žádný z pavouků pocházejících z Německa není pro člověka skutečně nebezpečný. Původní pavouci v našich mírných zeměpisných šířkách produkují jed, který je pro člověka docela slabý.

Kousnutí křížového pavouka tedy nebolí víc než kousnutí komárem. Přesto někteří lidé s arachnofobií čelí smrtelnému strachu, když se setkají s pavoukem.

Jak se léčí arachnofobie?

Mnoho postižených se vyrovnává se svým strachem z pavouků tak, že se co nejvíce vyhýbají kontaktu. Tato strategie vyhýbání se obvykle postižené v jejich každodenním životě téměř neovlivňuje. Proto jen málokdo vyhledá léčbu.

Přesto arachnofobie omezuje svobodu postižených. Někteří si netroufají na půdu nebo do sklepa. Strach ze setkání s pavouky je z dlouhodobého hlediska velkou zátěží.

Vzhledem k tomu, že se jedná o psychickou poruchu, je nutná terapeutická léčba. Terapie arachnofobie má dobré šance na úspěch. Pokud je fobie jen mírná, může stačit k překonání strachu několik hodin.

Například pro lidi s arachnofobií je zpočátku nepředstavitelné dotknout se pavouka nebo jej držet na ruce. S pomocí terapeuta je možné tento strach z pavouků postupně překonat.

Jaké jsou příčiny?

Proč se u některých lidí rozvine arachnofobie, není dosud jasně pochopeno. Svou roli mohou hrát rychlé, strmhlavé pohyby, číhající v úkrytu a náhlé zjevení, které se zdá být nepředvídatelné a pro lidi s arachnofobií tak nebezpečné.

Kromě toho jsou pavouci v Evropě spojováni převážně s negativními konotacemi. Jejich neobvyklý vzhled se šesti očima a osmi chlupatými nohami dělá ze zvířat oblíbenou hlavní postavu hororových filmů. To však samo o sobě k vysvětlení původu arachnofobie nestačí.

Strach z pavouků je často naučený. Obvykle se vyvíjí v dětství. Pokud rodiče na pavouky reagují ustrašeně, děti si toto chování osvojí.

Vyšetření a diagnostika

Kdo si není jistý, zda netrpí arachnofobií, má možnost udělat si testy na internetu pro hrubé posouzení. Pro sebehodnocení existuje například dotazník Spider Fobia Questionnaire (SPF).