Zlomená ruka: První pomoc

Stručné shrnutí

 • Co dělat v případě zlomeniny ruky? Paži znehybněte, v závislosti na zlomenině, v případě potřeby ochlaďte (zlomenina zavřené paže) nebo přikryjte sterilními rouškami (zlomenina otevřené paže), zavolejte sanitku, uklidněte pacienta.
 • Rizika zlomenin paže: Doprovodná poranění šlach, svalů, vazů atd. a také komplikace (včetně oběhových problémů).
 • Kdy navštívit lékaře? Abyste se vyhnuli případným trvalým deformitám a pohybovým omezením i komplikacím, měli byste vždy jít k lékaři se zlomenou rukou.
 • Nikdy se nesnažte „narovnat“ zlomenou ruku špatným postavením!
 • Pokud je to možné, vyhněte se pohybu se zlomenou rukou a ujistěte se, že postižená osoba drží ruku v klidu. Jinak by se zranění mohlo zhoršit.
 • Pokud rána silně krvácí v případě otevřené zlomeniny paže, je třeba se pokusit vymáčknout odpovídající cévy. Na zlomeninu nebo na ni však nesmíte přikládat tlakový obvaz.

Zlomená ruka: První pomoc

 • Postiženou paži znehybněte např. podložením srolované bundy či deky nebo také zajištěním paže trojúhelníkovou látkou.
 • V případě zavřené zlomeniny paže můžete pravděpodobně přítomný otok opatrně chladit studeným obkladem nebo ledovým obkladem (nepřikládat přímo na kůži, ale s vrstvou látky mezi nimi!).
 • Zakryjte ránu po otevřené zlomenině paže sterilním obvazem. To zabraňuje pronikání choroboplodných zárodků a tím i infekci rány.
 • Promluvte si se zraněným a vysvětlete mu každý krok první pomoci. To buduje důvěru a uklidňuje. Pokud jakýkoli dotek nebo pohyb vyvolá u zraněného zvuky bolesti, bolestivého škubání nebo podobně, přestaňte s tím, co děláte.

Pokud je kloub (jako zápěstí) zlomený, nezáleží na první pomoci. Léčte toto zranění stejně jako „normální“ zlomenou kost.

Zlomená ruka u dítěte

Dovádění, skákání, šplhání nebo divoké závodění na lyžích ze svahu – dítě si snadno zlomí ruku (nebo utrpí jiné zranění). Zlomenina paže u dítěte je jiná než u dospělého.

Protože se mladá zelená větev ohýbá podobně, lékaři takové zlomenině také říkají zlomenina greenwood. Obvykle se dobře hojí. Pokud jsou však poraněny růstové klouby, může to narušit růst kostí dítěte a vést k nesprávnému postavení.

Zlomená ruka: Rizika

Mezi možná rizika a komplikace zlomeniny paže patří:

 • Přidružená poranění: Ve většině případů dochází nejen ke zlomení kosti, ale k poškození kůže, šlach, vazů či svalů, případně i nervů a cév. I tato zranění musí ošetřit lékař.
 • Kompartment syndrom: Zde otoky a modřiny způsobují nebezpečné zvýšení tlaku ve svalovém kompartmentu (skupina svalů obklopená sotva natahovatelnou fascií). Zvýšený tlak zhoršuje průtok krve do svalové tkáně, což způsobuje její odumírání. Kompartment syndrom je proto nutné operovat co nejrychleji.

Zlomená ruka: Kdy k lékaři?

Každý, kdo si zlomil ruku, vždy potřebuje lékařskou pomoc! Protože bez léčby mohou konce kostí srůst nesprávně a funkce paže může zůstat trvale omezena.

Zlomená ruka: Vyšetření u lékaře

Je-li přítomna zlomenina paže nebo existuje-li podezření na ni, lékař nejprve získá důležité základní informace tím, že si promluví s pacientem nebo osobou první odezvy (anamnéza). Může se například zeptat:

 • Jak se ta nehoda stala?
 • Máte bolesti a máte omezenou pohyblivost paže?
 • Vyskytly se v minulosti nějaké potíže, onemocnění (např. osteoporóza) nebo omezení pohybu?

Zobrazovací postupy jsou nezbytné k tomu, aby bylo možné s jistotou určit, zda je kost paže zlomená: U dospělých je postižená paže rentgenována. U dětí naopak lékaři většinou provádějí ultrazvukové vyšetření, aby malé pacienty zbytečně nevystavovali rentgenovému záření.

Mohou být vyžadována další vyšetření, jako je elektromyografie (EMG) – neurologické vyšetření elektrické svalové aktivity v oblasti poranění.

Formy zlomenin paže

Více o příčinách a léčbě tohoto zranění se dozvíte v článku Zlomenina zápěstí.

Pacienti s osteoporózou jsou také poměrně náchylní ke zlomenině hlavice humeru. Hlava humeru je zaoblený konec pažní kosti (humerus) blízko ramene.

Vše důležité o této formě zlomeniny paže se dočtete v článku Zlomenina hlavice humeru.

Více o tomto typu dislokační zlomeniny se dozvíte v článku Monteggia zlomenina.

Zlomená ruka: Léčba lékařem

Cílem terapie zlomené paže je co nejdříve obnovit nosnost kosti. V závislosti na typu a závažnosti zlomeniny paže a celkovém zdravotním stavu pacienta může lékař léčit konzervativně nebo chirurgicky.

 • Chirurgická léčba: Zde má lékař různé možnosti v závislosti na zlomenině a doprovodných poraněních. Konce zlomeniny může například fixovat v požadované poloze hřebíky, dráty nebo destičkami.

V případě zlomeniny paže je doba hojení obvykle kolem šesti týdnů.

Zabraňte zlomenině paže

Obecná opatrnost s největší pravděpodobností takovým náhodným zraněním zabrání. Buďte tedy například soustředění a pozorní v silničním provozu (ať už jako řidič, cyklista nebo chodec). Dodržujte bezpečnostní pravidla a dávejte pozor, kam šlapete při chůzi nebo běhu (například na schodech nebo v nerovném terénu).