Arnica: Účinky a aplikace

Jaký je účinek arniky?

Prastará léčivá rostlina arnika (Arnica montana, arnika horská) je uznávána jako tradiční lék, ale smí se používat pouze zevně na kůži.

Léčebně se používají pouze květy léčivky (Arnicae flos). Obsahují seskviterpenové laktony helenanolidového typu, flavonoidy, silice (s thymolem), fenolkarboxylové kyseliny a kumariny. Tyto složky mají protizánětlivý, dezinfekční a analgetický účinek.

K čemu je arnika dobrá? Zevně se dá použít při různých potížích a nemocech. Tyto zahrnují

 • Zánět sliznic úst a hrdla
 • Zánět vlasového folikulu (vaří)
 • plenková vyrážka (plenková dermatitida)
 • Zánět v důsledku bodnutí hmyzem
 • revmatické bolesti svalů a kloubů
 • povrchní flebitida
 • Modřiny, podvrtnutí a pohmožděniny s příznaky bolesti, otoku, modřin, omezení pohybu, znecitlivění postižené oblasti
 • Popáleniny (včetně spálení sluncem)
 • Hromadění tekutiny v kůži a podkoží v důsledku poruchy lymfatického systému (lymfedém)

Jaké vedlejší účinky může arnika způsobit?

Někteří lidé mají alergickou reakci na arniku. Postižení by pak měli léčivou rostlinu přestat užívat a poradit se s lékařem.

Aplikace na poškozenou kůži může způsobit zánět kůže s otoky a puchýři.

Při nesprávném použití a/nebo v příliš vysoké koncentraci (např. jako neředěná tinktura) přípravky z arniky dochází často k rozvoji toxických kožních reakcí s tvorbou puchýřů až k odumírání kožní tkáně (nekrotizace).

Při vnitřním užívání může arnika způsobit vedlejší účinky, jako je průjem, závratě, krvácení z nosu a srdeční arytmie. Z tohoto důvodu se přípravky z léčivé rostliny nesmí užívat vnitřně. Homeopatická ředění jsou však neškodná.

Jak se arnika používá?

Arniku lze využít různými způsoby – někdy i jako domácí lék, často ve formě hotových přípravků.

Všechny přípravky s obsahem arniky lze používat pouze zevně a pouze na neporaněnou pokožku.

Arnika jako domácí lék

Léčivá rostlina se používá především ve formě tinktury z arniky, ale příležitostně i jako nálev. Následující pokyny platí pro děti od deseti let a dospělé:

Chcete-li vyrobit tinkturu z arniky, protřepávejte přibližně deset gramů květů denně po dobu jednoho týdne buď ve 100 mililitrech lihu dilutus (zředěný alkohol) nebo 70% isopropanolu. Tím se uvolní přísady.

Tinktura z arniky se před užitím běžně ředí vodou, protože je lépe snášena: tinkturu zředěnou třikrát až desetkrát můžete použít na obklady nebo potěry k léčbě zánětlivých revmatických kloubních onemocnění, vředů, bodnutí hmyzem, lymfedémů, pohmožděnin, výronů, namožení nebo pohmožděnin. . Pro léčbu spálenin od slunce se doporučuje desetinásobné ředění.

Obklady a obklady z arniky přikládejte na větší plochy pokožky pouze krátkodobě – maximálně 30 minut.

Tinkturu z arniky lze použít jako ústní vodu při zánětech sliznice úst a krku. K tomu se doporučuje desetinásobné zředění převařenou vodou.

Pro přípravu arnikového nálevu zalijte dvě až čtyři čajové lžičky květů arniky (jeden až dva gramy) 100 mililitry horké vody a po pěti až deseti minutách sceďte. Vychlazený nálev využijete na chladivé obklady či obklady – například na bodnutí hmyzem, pohmožděniny nebo spáleniny od slunce.

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají své limity. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu a i přes léčbu se nezlepšují nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Hotové přípravky s arnikou

Co byste měli mít na paměti při užívání arniky

 • Vyhněte se přímému kontaktu arniky s očima a otevřenými ranami.
 • Velké plochy neošetřujte neředěnou arnikovou tinkturou (riziko zánětu kůže s tvorbou puchýřů)! Na větší plochy pokožky používejte pouze ředěné tinktury.
 • Na malá místa po bodnutí hmyzem však můžete aplikovat neředěnou tinkturu.
 • Pokud jste alergičtí na hvězdnice, neměli byste používat přípravky z květů arniky.
 • Preventivně proberte užívání léčivé rostliny v těhotenství a kojení nejprve s lékařem.
 • Před použitím přípravků z arniky u dětí byste se také měli poradit s lékařem. Odborníci často nedoporučují užívání arniky u dětí do deseti let.

Jak získat arniku a její produkty

Sušené květy arniky a hotové přípravky na jejich bázi (tinktura, gel, krém, masážní olej aj. s arnikou) seženete v lékárnách a někdy i v drogeriích.

Před zahájením léčby si vždy přečtěte příslušnou příbalovou informaci nebo se zeptejte svého lékaře či lékárníka, jak daný přípravek správně užívat a dávkovat.

Co je arnika?

Arnika (Arnica montana) pochází z vyšších oblastí severní, východní a střední Evropy, kde roste v lesích a horských loukách chudých na vápno. V současnosti se však stal vzácným – jednak proto, že byl v minulosti příliš intenzivně sbírán, jednak proto, že horské louky jsou často přehnojovány.

Léčivá rostlina tvoří drsnou bylinnou lodyhu vysokou až 60 centimetrů, která vyrůstá z při zemi ležící růžice čtyř až šesti listů. Je chlupatý a nese jeden nebo dva páry krátkých, protilehlých listů, se dvěma menšími květními hrozny, které se obvykle vyvíjejí z paždí horního páru listů. Nakonec z konce stonku vyraší jediný jasně žlutý květ.