Aronia (Berry, Juice): Účinky, Aplikace

Jak aronia působí?

Plody arónie se zdají být dobré pro vaše zdraví různými způsoby: studie ukazují, že mají protizánětlivé, cholesterol snižující, vazodilatační, regulující hladinu cukru v krvi a antioxidační účinky.

Antioxidační účinek

Termín „antioxidant“ se týká schopnosti vychytávat ve tkáni kyslíkové sloučeniny (volné radikály) poškozující buňky.

Pokud je opravná a detoxikační funkce buňky zahlcena, volné radikály se množí. To urychluje proces stárnutí a podporuje rozvoj nemocí.

Dodnes však neexistuje jasný důkaz, že antioxidanty obsažené v čerstvém ovoci a zelenině skutečně působí léčebně.

Více o antioxidantech najdete zde.

Protirakovinový účinek

Plody arónie mohou chránit před rakovinou. Aronie má údajně preventivní účinek, zejména v souvislosti s rakovinou střev. Používá se také jako doplněk stravy při rakovině prsu.

Léčivá rostlina hraje roli i při regeneraci po chemoterapii.

Šťáva z arónie působí mírně projímavě, podporuje tvorbu moči a působí močopudně. To znamená, že šťáva podporuje vyplavování vody z těla. Studie ukázala, že účastníci, kteří denně pili šťávu z bobulí arónie, trpěli méně často infekcemi močových cest.

Aronie prý také pomáhají v boji proti virům a bakteriím a chrání žaludeční sliznici.

Lidé, kteří mají příliš mnoho železa v krvi (onemocnění z ukládání železa), by také mohli mít prospěch z aronie. Složky v bobulích váží železo a podporují jeho vylučování

Stručně řečeno, použití plodů arónie se mimo jiné rozšiřuje do následujících oblastí:

  • Kardiovaskulární choroby
  • Vysoký nebo nízký krevní tlak
  • kornatění tepen (arterioskleróza)
  • vysoké hladiny cholesterolu
  • nachlazení
  • střevní potíže
  • Diabetes mellitus
  • Oční onemocnění (katarakta)
  • Nemoc ze skladování železa

Skutečnost, že bobule arónie mají vliv na hubnutí, také zatím nebyla studiemi prokázána.

Jaké vedlejší účinky mohou bobule arónie způsobit?

Velmi zřídka lidé reagují přecitlivěle na složky aronie. Třísloviny v aronie mají někdy negativní vliv na trávení a mohou způsobit bolesti břicha a průjem. Je proto lepší užívat šťávu z aronie nebo bobule po jídle, aby se předešlo nežádoucím účinkům.

Jaké ingredience jsou v plodech arónie?

Plody arónie jsou zdravé. Obsahují spoustu vitamínů a minerálů. Vysoký obsah kyseliny listové, vitamínu K a vitamínu C posiluje imunitní systém a obranyschopnost organismu. Tělo také potřebuje vitamín C k vybudování pojivové tkáně.

Malé arónie obsahují také dostatek minerálních látek a stopových prvků, jako je draslík, vápník, hořčík, zinek, jód a železo. Mimo jiné prý podporují kosti, nervy, svaly, hojení ran a krvetvorbu.

Plody arónie obsahují také mnoho sekundárních rostlinných látek, které jsou považovány za přírodní antioxidanty. Patří mezi ně rostlinné barvivo antokyan, které patří mezi flavonoidy a chrání rostlinu před světlem.

Léčebně – vnitřně – se používají pouze malé bobule. Arónie nejsou vhodné pro vnější použití. Arónii můžete užívat sušené, jako šťávu, ampulky na pití nebo ve formě tablet.

Bobule lze také použít k výrobě octa, který pomáhá s příznaky nachlazení. Na přípravu čaje jsou dobré i sušené bobule: dvě až tři lžičky bobulí zalijte horkou vodou a nechte deset minut louhovat.

Děti by měly konzumovat zhruba polovinu. Vzhledem k vysokému obsahu tříslovin užívejte produkty z aronie po jídle.

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají své limity. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu a i přes léčbu se nezlepšují nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Co byste měli mít na paměti při používání aronie

Pro zjemnění hořké chuti smíchejte čerstvou šťávu z aronie s ostatními šťávami.

Jako téměř všechny potravinářské rostliny obsahují plody aronie léčivou jedovatou a nezdravou kyselinu kyanovodíkovou, ale jen v malém množství: 100 gramů čerstvých plodů obsahuje kolem 0.6 až 1.2 miligramu kyseliny kyanovodíkové.

Jak získat bobule arónie a šťávu z arónie

Produkty Aronia jsou k dostání v lékárnách, drogeriích a prodejnách zdravé výživy jako přímo džus nebo ve formě ampulí. Bobule můžete také koupit jako sušené ovoce nebo zpracované do čaje nebo kapslí.

Bobule lze také zpracovat na džem nebo želé. Keř arónie si můžete vypěstovat i na vlastní zahradě nebo na balkoně.

Co jsou bobule arónie?

Plody arónie lze sklízet od srpna do října. Mají sladkokyselou chuť. Díky vysokému obsahu barviv (anthokyanů) se bobule používají v potravinářském průmyslu k barvení potravin.

Jejich léčivé vlastnosti znali již Indiáni na východě Severní Ameriky. V Evropě se aronie pěstuje od počátku 20. století – zejména ve východní Evropě, kde je rostlina odedávna ceněna jako léčivá bylina.