Artritida: typy, léčba a výživa

Stručné shrnutí

 • Léčba: cvičení, teplé nebo studené zábaly, analgetika, případně kloubní injekce (kortizon, kyselina hyaluronová); v pokročilých stadiích kloubní náhrady (operace)
 • Příznaky: bolest při námaze, startovací bolest (bolest na začátku fyzické aktivity), snížená pohyblivost, ztluštění kloubů; při aktivované osteoartróze: zarudnutí, neustálá bolest, velmi teplá kůže
 • Příčiny a rizikové faktory: Riziko zvyšuje opotřebení kloubů věkem, nadměrný a nesprávný stres, stejně jako metabolická onemocnění a úrazy.
 • Diagnostika: Fyzikální vyšetření, rentgen, počítačová tomografie (CT) nebo magnetická rezonance (MRI)
 • Prognóza: Často se zlepší cvičením a terapií bolesti, a tak se lze na dlouhou dobu vyhnout operaci; vyléčení obvykle není možné, pouze zmírnění symptomů a zpomalení progrese.

Co je to osteoartróza?

Osteoartróza je termín, který lékaři používají k popisu opotřebení kloubu. Kloubní chrupavka je opotřebovaná a poškozená. Chrupavka a kost během pohybu mění tvar a odírají se o sebe.

Osteoartróza se nejčastěji vyskytuje na rukou, kolenou, obratlích a kyčlích. Onemocnění je však možné v jakémkoli kloubu. V souladu s tím jsou stejně často postiženy klouby ramen, prstů, prstů a kotníků. Postihuje také především starší lidi. Podle studie Institutu Roberta Kocha trpí artrózou dobrá polovina žen a třetina mužů nad 60 let.

Osteoartrózu je nutné odlišit od tzv. artritidy. Jedná se o zánět kloubu, který může mít několik příčin. Když se kloub v důsledku artrózy zanítí, lékaři to označují jako osteoartróza nebo aktivovaná artróza.

Jak se vyvíjí artróza?

Pokud je kloub nadále vystaven vysokému namáhání, časem se patologicky změní další struktury: synoviální membrána, kosti a vazy. Teprve poté lékaři hovoří o artróze.

V oblastech vystavených největšímu namáhání nakonec povlak chrupavky úplně zmizí. Kloubní kosti jsou obnaženy a třou se o sebe. Lékaři tomu říkají „pohmoždění kostí“. Aby kostní tkáň vydržela nezvyklou zátěž, stává se hustší. Odborníci to označují jako subchondrální sklerózu.

Kromě toho se na okraji kloubu tvoří kostní výběžky (osteofyty). Tím se mění tvar kloubu (arthrosis deformans).

Často se také hromadí tekutina v kloubu (kloubní výpotek). Artróza, která do té doby mohla být asymptomatická, se tak rychle mění v zánět kloubu (aktivovaná artróza, artróza-artritida).

Fáze artrózy

Lékaři rozlišují různá stadia artrózy v závislosti na rozsahu opotřebení:

 • Fáze 1: Kloubní chrupavka stále vypadá hladce a relativně zdravě, ale je zesílená a strukturálně změněná. Synovium může být podrážděné.
 • Fáze 2: Povrch chrupavky je nerovný a roztřepený.
 • 3. fáze: Vrstva chrupavky je ztenčená, kloubní prostor zúžený. Jsou viditelné první změny sousední kosti.
 • 4. fáze: Vrstva chrupavky místy zcela chybí. Kost vykazuje zhutnění (subchondrální skleróza) a výběžky (osteofyty).

Těžké postižení a pracovní neschopnost

V závislosti na pracovní činnosti je uznání za nemoc z povolání také možné, pokud lze osteoartrózu konkrétně vysledovat z určitých pracovních zátěží kloubů.

Za určení stupně invalidity ve smyslu těžkého zdravotního postižení jsou zpravidla příslušné úřady důchodového pojištění a jimi pověření odborníci na základě příslušné žádosti. Váš lékař vám vysvětlí a potvrdí, zda jste práce neschopný.

Jak byste měli jíst, když máte artrózu?

Často se diskutuje o souvislosti artrózy a diety: Podporuje nevhodná strava artrózu? Vyplatí se proto u artrózy změna jídelníčku?

Obecně nelze říci, že jednotlivé potraviny způsobují artrózu. Celkově je to však pravděpodobně typ stravy, který artrózu skutečně ovlivňuje: rozhodující je, kolik jíme a jak jsou naše jídla složena.

Méně kalorií

Odborníci proto pacientům s artrózou radí, aby jedli nízkokalorickou dietu, pokud mají nadváhu. Zdravá tělesná hmotnost uleví kloubům, možná zmírní nepohodlí nemoci a zpomalí její progresi.

Méně živočišných potravin

U pacientů s artrózou je vhodné jíst málo masa nebo jiných živočišných potravin. Důvod: klouby poškozené osteoartrózou se mohou snáze zanítit ve spojení s živočišnou potravou. Živočišné potraviny obsahují hodně kyseliny arachidonové, tzv. omega-6 mastné kyseliny. Tělo si z něj vyrábí látky podporující zánět.

Místo masa se pacientům s osteoartrózou doporučuje jíst potraviny, které obsahují hodně omega-3 mastných kyselin, protože ty inhibují zánětlivé reakce. Omega-3 mastné kyseliny se nacházejí například v řepkovém a lněném oleji a také v tučných rybách, jako je sleď, makrela a losos.

V souhrnu platí pro vhodnou dietu pro osteoartrózu následující tipy:

 • Jezte ryby dvakrát týdně (například losos, makrela, sleď).
 • Používejte rostlinné oleje, jako je řepkový olej, lněný olej, slunečnicový olej nebo olivový olej.
 • Jezte hodně ovoce a zeleniny.
 • Dejte přednost celozrnným výrobkům a luštěninám.
 • Denně vypijte alespoň 1.5 litru vody nebo neslazeného čaje.
 • Vápník z nízkotučných mléčných výrobků posiluje vaše kosti.
 • Vyhněte se kofeinu (jako je káva nebo černý čaj), alkoholu a nikotinu (z kouření tabáku).

Taková artrózová dieta nenahrazuje jiná terapeutická opatření, ale účelně je doplňuje. To znamená, že Artrózu neléčí, ale působí na ni příznivě. Pomáhá u všech forem artrózy, ať už v kolenním kloubu nebo v prstu. Pacienti však musí dietu dodržovat trvale, aby se příznaky zmírnily.

Jaké formy osteoartrózy existují?

Osteoartróza kolene

Kolenní kloub je zvláště náchylný k osteoartróze. Lékaři tuto formu označují jako gonartrózu. Je to způsobeno například axiálním nesprávným postavením, jako v případě kolen nebo úklonů. Dalšími možnými příčinami jsou záněty nebo předchozí poškození v důsledku nehod (např. poranění menisku). Někdy neexistuje žádná konkrétní příčina (primární gonartróza).

Přečtěte si více o příčinách, důsledcích a léčbě osteoartrózy kolena v článku Gonartróza.

Osteoartróza v kyčelním kloubu

Opotřebení kyčelního kloubu je další běžnou formou osteoartrózy. Lékaři to označují jako koxartróza. Ve většině případů je příčina známá: Častou příčinou jsou deformace nebo malformace kyčelního kloubu. Mezi možné spouštěče sekundární artrózy kyčelního kloubu patří také revmatická onemocnění, bakteriální záněty kyčelního kloubu a zlomeniny kostí v oblasti kloubu.

Osteoartróza malých obratlových kloubů

Kloubní opotřebení malých obratlových kloubů v páteři lékaři nazývají spondylartróza. Vyskytuje se téměř u všech lidí v pokročilém věku. Navíc za určitých okolností může nadváha nebo vyklouznutá ploténka podporovat opotřebení obratlových kloubů. Některé sporty a profese také podporují opotřebení obratlových kloubů.

Pokud byste se chtěli dozvědět více o příčinách, příznacích a léčbě této formy artrózy, přečtěte si prosím článek Spondylartróza.

Osteoartróza prstů

Ruka se skládá z mnoha malých kostí, z nichž každá je spojena kloubem: osm kostí zápěstních, pět záprstních kostí, dva prstové kosti palce a tři prstové kosti každého ze zbývajících prstů.

Více o jejím vývoji a léčbě se dočtete v článku Rhizartróza.

Pokud artróza postihuje klouby prstů, lékaři rozlišují Heberdenovu artrózu v koncových kloubech a Bouchardovu artrózu ve středních kloubech.

Za určitých okolností se opotřebovávají i klouby v oblasti malých zápěstních kůstek. Obvykle postižené kosti se nazývají scaphoid a polygonální kosti (lichoběžník), takže je lékaři označují jako scaphoid nebo STT osteoartróza. Pacienty často bolí pod palcem a zápěstím pak často nelze správně hýbat.

Artróza v ramenním kloubu

Opotřebení kloubu v ramenním kloubu se nazývá osteoartróza. Vzniká většinou v důsledku starých úrazů nebo nemocí (např. revmatismu). Pouze ve vzácných případech není známa příčina.

Více o příčinách, příznacích a léčbě artrózy v ramenním kloubu se dočtete v článku Omartróza.

Jiné formy artrózy

 • Artróza hlezenního kloubu: Artróza hlezenního kloubu postihuje dolní (USG artróza) nebo horní hlezenní kloub (OSG artróza).
 • Osteoartróza palce nohy: Často se opotřebovává metatarzofalangeální kloub palce nohy (hallux rigidus).
 • Osteoartróza temporomandibulárního kloubu: Temporomandibulární kloub je nejpoužívanějším kloubem v těle, a proto je také náchylný k nadměrnému zatížení.
 • Osteoartróza sakroiliakálního kloubu (ISG osteoartritida): V zadní pánevní oblasti se opotřebovává kloub mezi hřebenem kyčelního kloubu a křížovou kostí.
 • Radiokarpální artróza: Artróza v zápěstním kloubu
 • Cubitální artróza: Artróza v lokti
 • Polyartróza: opotřebení několika kloubů současně

Jak se osteoartróza léčí?

Léčba artrózy v zásadě zahrnuje konzervativní a chirurgické postupy. Ošetřující lékař vybere pro každého pacienta nejvhodnější metody. Bere v úvahu mimo jiné, který kloub je postižen, jak výrazné je opotřebení kloubu a jak závažné jsou příznaky. Vy sám máte také mnoho možností, jak s artrózou něco udělat.

Konzervativní léčba

Konzervativní léčba artrózy je primárně zaměřena na zmírnění bolesti, boj proti zánětu a posílení svalové síly a koordinace. Tuhé spoje se stávají opět pohyblivějšími a kompenzují se nesprávná pnutí.

Pohybujte klouby

Méně vhodné pro artrózu jsou sporty s prudkým, velkým zatížením kloubů, extrémními pohyby nebo vysokým rizikem zranění. Patří mezi ně například tenis, bruslení, fotbal, házená, karate a box.

Uvolnění zátěže kloubů

Bandáže, elastické podpěry, měkká podrážka bot a berle snižují tlak na klouby. Podobně pomáhají i ortézy. Jedná se o speciální polohovací dlahy na klouby. Zabraňují bolestivým pohybům. Ortézy však nejsou příliš ohebné. Nosí se zpravidla jen krátce, aby kloub neztuhl.

Pokud mají pacienti nadváhu, doporučuje se, aby se pokusili trochu zhubnout. Tímto způsobem musí klouby nést menší váhu. Pravidelné cvičení a zdravá strava pomáhají s hubnutím.

Fyzikální terapie osteoartrózy

Aktivní princip fyzikální terapie je založen na využití vnějších podnětů jako je teplo, chlad, tlak nebo napětí k navození přirozených reakcí v těle.

Kromě toho je fyzioterapie užitečná, protože posiluje svaly. Doporučují se také masáže: uvolňují napětí a zlepšují krevní oběh.

Léky na bolest a zánět

Bolestivé artrotické klouby lze léčit mastmi, krémy nebo gely z lékárny tišícími bolest.

Jako léky proti bolesti lékař obvykle předepisuje nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je kyselina acetylsalicylová (ASA), diklofenak nebo ibuprofen. Často již pomáhají ve formě masti nebo gelu (lokální NSA). Pokud to nestačí, NSAID jsou k dispozici jako tablety k polykání (perorální NSAID). Je důležité užívat léky proti bolesti pouze po konzultaci s lékařem. Nežádoucí účinky se často vyskytují, zejména u starších pacientů.

V případě dlouhodobého užívání lékař předepisuje další prostředky k ochraně žaludeční sliznice, tzv. inhibitory protonové pumpy. Sleduje také funkci ledvin a krevní tlak.

Někteří pacienti netolerují NSAID nebo léky proti bolesti dostatečně neúčinkují. V takových případech může lékař jako alternativu použít kyselinu hyaluronovou. Jedná se o tzv. glykosaminoglykan a přirozenou složku kloubního lubrikantu. Lékař jej vstříkne přímo do postiženého kloubu, aby zmírnil bolest. Jak dobře kyselina hyaluronová nakonec funguje, závisí také na konkrétním přípravku.

Další aktivní složky mohou také zmírnit bolest a zlepšit strukturu kloubů, jako je chondroitin sulfát a glukosamin (přirozené složky kloubní chrupavky, dostupné jako doplňky stravy nebo léky). Jejich účinnost však nebyla jednoznačně prokázána. Lékař proto tyto látky používá pouze tehdy, když klasická terapie není možná.

Terapie magnetickým polem

Léčba osteoartrózy pomocí magnetoterapie je určena k úlevě od bolesti, dekongesci kloubů a zvýšení pocitu pohody pacienta. Terapeut umístí nemocný kloub do trubice, která generuje magnetické pole, nebo umístí na kloub elektrickou cívku.

Některé studie ukázaly, že terapie magnetickým polem je zvláště užitečná u osteoartrózy kolena. Ale pacienti s chronickými příznaky na více kloubech (polyartritida) mohou mít také prospěch. Jiné studie však tyto účinky jednoznačně neprokázaly, a proto pro tuto metodu neexistuje žádné orientační doporučení.

Rentgenové ozařování bolesti (rentgenové stimulační ozařování)

Chirurgická léčba osteoartrózy

Chirurgie může korigovat deformity u pacientů s osteoartrózou a stabilizovat klouby. Operace také zmírňuje bolest a zabraňuje zánětu. V některých případech lékař nahradí poškozenou chrupavku. Celkově by se pacienti s osteoartrózou měli po operaci lépe pohybovat a podávat lepší výkon.

Existují různé chirurgické postupy pro osteoartrózu. Který z nich se v konkrétním případě použije, závisí na několika faktorech. Roli hraje například typ postiženého kloubu a stupeň degenerace kloubu. Lékař při výběru operační metody zohledňuje i věk pacienta, celkový stav a cíl léčby.

Laváž a debridement

Při výplachu lékař propláchne nemocný kloub fyziologickým roztokem. Tím se odstraní chrupavková a tkáňová vlákna i další částice plovoucí v kloubní tekutině. Kromě toho je výplach schopen zklidnit zanícený kloub.

Při proceduře zvané debridement vyhlazuje skalpelem drsné povrchy chrupavky v artrotickém kloubu. Kromě toho odstraňuje volná kloubní tělíska, chrupavky nebo kostní části. To může umožnit, aby se kloub stal opět pohyblivějším. Debridement navíc alespoň dočasně zmírňuje akutní bolest. Výplach a debridement obvykle provádí lékař při endoskopii kloubu (artroskopii). Při tomto postupu lékař zavádí chirurgické nástroje do kloubu malými řezy v tkáni.

Léčba artrózy zlepšující chrupavku

Již několik let je také možné v určitých případech odstranit buňky chrupavky ze zdravého kloubu a transplantovat je do poškozeného kloubu. Vlastnosti nové chrupavky jsou pak téměř stejné jako u původní.

Korekční osteotomie

U korektivní osteotomie (repoziční osteotomie) lékař operuje kloubní kost. Rozřízne ji a přemístí tak, aby se zátěž rozložila rovnoměrněji na kloubní plochy: část zátěže se přesune ze zóny artrózy do zdravých oblastí chrupavek a kostí. Nejčastěji lékař operuje i kloubní pouzdro a vazy pro zlepšení pohyblivosti kloubu.

Lékaři provádějí korekční osteotomii nejen u stávající artrózy. Může být také použit ke korekci nesouososti a tím k prevenci osteoartrózy.

Endoprotetická náhrada kloubu

Při této operaci lékař odstraní opotřebované části kloubu. Poté je nahradí protézami z kovu, plastu nebo keramiky (alloartroplastika). Existují protézy, které nahrazují pouze jednotlivé části kloubu a ty pro celý kloub. Lékař je ukotví ve stávající kosti cementem nebo šrouby. V případě potřeby koriguje i postavení kloubu.

U každé protézy je možné, že se po nějaké době uvolní. Pomocí pravidelných rentgenových snímků lze rozvolnění zjistit včas. Ve většině případů pak musí lékař protézu vyměnit.

Artrodéza

Při artrodéze lékař ztuhne kloub. Ten odstraní zničené části kloubu a pevně spojí kosti kloubu.

Patří mezi ně články na koncích prstů, další články prstů a malé klouby v oblasti karpu. Artrodéza se také někdy provádí na metatarzofalangeálním kloubu palce nohy. Pouze u pokročilé artrózy lékař provádí artrodézu i na jiných kloubech.

Resekční artroplastika

Při této formě operace artrózy lékař odstraní poškozený povrch kloubu a změní jeho tvar. Někdy odstraňuje i celé kosti. Kloub je pak méně funkční, ale také méně bolí.

Resekční artroplastika se dnes používá jen zřídka. Připadá v úvahu především u artrózy palce (rhizartrózy), kdy konzervativní léčba artrózy je neúspěšná. V tomto případě lékař odstraní jednu z postižených záprstních kostí a nahradí ji vlastními šlachami pacienta, jako jsou šlachy dlouhého svalu palce nebo krátkého ohýbače ruky. Tato forma terapie rizartrózy však není považována za standardní metodu.

Alternativní léčba artrózy

Co pomáhá při artróze kromě klasických léčebných postupů? Tuto otázku si klade mnoho pacientů. Léčbu artrózy chtějí podpořit pomocí alternativních terapií. Přestože účinnost některých alternativních metod není vědecky prokázána, někteří pacienti uvádějí, že by jim pomohli. Homeopatie, bylinné látky, terapie magnetickým polem a akupunktura údajně zmírňují příznaky artrózy. Někteří nemocní užívají také Schüßlerovy soli.

Schüßlerovy soli a homeopatie

Někteří pacienti s osteoartrózou se spoléhají na Schüßlerovy soli a homeopatii. Zastánci těchto koncepcí tvrdí, že obě léčebné metody nemají žádné vedlejší účinky a jsou tedy vhodné pro samoléčbu artrózy.

Říká se, že Schüßlerovy soli zmírňují symptomy osteoartrózy a zabraňují osteoartróze. Za vhodné Schüßlerovy soli pro osteoartrózu se považují:

 • Č. 1 Calcium fluoratum
 • Č. 2 Calcium fosforicum
 • č. 8 Chloratum sodný
 • č. 11 Silicea
 • č. 16 Lithium chloratum

Pokud pacienti pozorují, že cvičení zmírňuje jejich bolesti při artritidě, doporučují homeopaté například Rhus toxicodendron D12. Pokud chladné počasí zhoršuje bolesti kloubů, Dulcamara D12 prý pomůže.

Pojmy homeopatie a Schüßlerovy soli, stejně jako jejich konkrétní účinnost, jsou kontroverzní a zatím je nelze prokázat konvenčními lékařsko-vědeckými metodami ve smyslu medicíny založené na důkazech.

Rostlinné látky

Léčba artrózy se po staletí opírá také o léčivé rostliny. Patří mezi ně africký čertův dráp, kopřiva, kostival, vrba, pampeliška, kajenský pepř, kurkuma a šípek.

Stížnosti na artrózu se však obvykle zlepší pouze tehdy, pokud člověk používá rostliny pro blahobyt po dlouhou dobu. Přesnou aplikaci a dávkování vám poradí lékař nebo lékárník.

Akupunktura

Zejména v případě opotřebení kloubů v koleni pravděpodobně akupunktura snižuje chronickou bolest. Podle studií ale efekt většinou trvá jen omezenou dobu.

Domácí léčba a alternativní způsoby léčení mají své limity. Pokud obtíže přetrvávají delší dobu a i přes léčbu se nezlepšují nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Příznaky

Zpočátku opotřebení kloubů často nezpůsobuje vůbec žádné nepohodlí. Postupem času však nastupuje bolest, když se pacienti pohybují nebo zatěžují postižený kloub. V pozdních stádiích artrózy klouby často bolí trvale a dokonce i v klidu. Mnoho pacientů také slyší nebo cítí tření nebo skřípání v kloubu.

Klouby s artrózou se také často cítí „ztuhlé“ a mají omezenou pohyblivost. Postavení kloubu se navíc v průběhu času často patologicky mění.

Více o známkách opotřebení kloubů v jednotlivých stádiích artrózy si můžete přečíst v článku Příznaky artrózy.

Příčiny a rizikové faktory

U většiny lidí se osteoartróza rozvine s věkem, protože tkáně se pak již také neregenerují. Další možné příčiny jsou:

 • Přetížení: například máte-li nadváhu nebo neobvykle zatěžujete klouby (například při závodním sportu nebo při práci se sbíječkou).
 • Nesprávné zatížení: například kvůli špatnému postavení kloubů, jako jsou úklony nebo kolena
 • Metabolická onemocnění, jako je dna (usazování krystalů kyseliny močové v kloubech podporuje poškození chrupavky)
 • Zranění: například trauma chrupavky (posttraumatická artróza) nebo zlomeniny kostí, které se hojí ve špatném postavení
 • Vrozená kloubní slabost (tedy do určité míry dědičnost)

Vyšetření a diagnostika

Specialista na ortopedii je ve většině případů tou správnou kontaktní osobou pro artrózu. Stížnosti v temporomandibulárním kloubu naopak většinou lépe posoudí zubní lékař nebo ortodontista.

Při sejmutí vaší anamnézy (anamnézy) vám lékař nejprve položí několik otázek, jako například:

 • Má váš kloub v anamnéze zranění nebo onemocnění?
 • Objevuje se vaše bolest na začátku pohybu nebo až po delší námaze?
 • Zlepšuje se bolest pohybem nebo v klidu?
 • Vyskytuje se bolest v určitých situacích častěji?

Vyšetření

Po anamnéze následuje fyzikální vyšetření. Lékař posoudí polohu a funkci postiženého kloubu. K tomu vás požádá, abyste posunuli kloub. Pokud máte potíže například s nohama nebo páteří, požádá vás, abyste ušli pár kroků. To je nejlepší způsob, jak posoudit průběh pohybu.

Imaging

Dokonce i v počátečních stádiích osteoartrózy rentgenové snímky ukazují, že se kloubní prostor mezi konci kostí zužuje. Navíc kostní struktura pod kloubní chrupavkou zhoustne (subchondrální skleróza), která se na rentgenovém snímku jeví jako bílá. Kostěné úpony (osteofyty) mají obvykle podobnou barvu jako kosti samotné. Naproti tomu cysty suti zanechávají na rentgenu tmavou dutinu ve světlé kosti. Rentgenový snímek navíc ukazuje malpozice a změny ve struktuře kostí.

Viditelné změny na rentgenovém snímku neumožňují učinit závěr, zda a jak těžce někdo trpí příznaky. Někdy lze na rentgenovém snímku vidět vážné změny, ale pacient nemá vůbec žádné stížnosti.

Artroskopie

Pomocí kloubní endoskopie (artroskopie) lékař vyšetří především větší klouby. Provede malý řez na kůži a do kloubu zavede tenkou hadičku s videokamerou (artroskop). To mu umožňuje zjistit, zda je kloub opotřebovaný. Pokud objeví artrózu, lze ji léčit při artroskopii pomocí speciálních nástrojů.

Přečtěte si vše o artroskopii, o tom, jak se provádí, a o rizicích s tím spojených v našem článku „Artroskopie“.

S vyloučením jiných příčin

Bolest kloubů může být způsobena i jinými důvody než artrózou. Revmatoidní artritida je například další běžnou příčinou. Toto zánětlivé onemocnění postihuje celé tělo. Projevuje se však především bolestivým zánětem kloubu.

Průběh onemocnění a prognóza

Častá otázka pacientů zní: „Je osteoartróza léčitelná?“. Odpověď: vzhledem k tomu, že se kloubní chrupavka regeneruje maximálně u dětí, artróza většinou nezmizí. Nemoc tedy není léčitelná. Účinná léčba artrózy však zmírňuje příznaky a zpomaluje progresi onemocnění.

Prevence

Osteoartróze lze předejít pravidelným fyzickým cvičením. Vhodné jsou zejména sporty, které klouby rovnoměrně zatěžují. To je případ například cyklistiky a plavání. Odborníci doporučují tyto druhy sportů i při stávající artróze. Proti artróze jsou ale i další rady:

Nejprve je vhodné klouby nepřetěžovat ani nezatěžovat. Například nadváha velmi zatěžuje klouby. Každému, kdo váží příliš, se proto doporučuje hubnout kvůli svým kloubům.

Opotřebování kloubů může podporovat i nevhodná obuv. Patří sem zejména boty na vysokém podpatku. Artróza pak postihuje metatarzofalangeální kloub prstů nebo jiné klouby nohy.

Pokud máte špatnou polohu kloubu, ortoped ji často upraví, aby zabránil artróze.