Vývod z umělého střeva: Popis

Vývod z umělého střeva: Jaké formy existují?

Vývod umělého střeva je klasifikován ve svém označení podle toho, který úsek střeva je připojen k břišní stěně. Spojení mezi šourkem a břišní stěnou se tedy nazývá ileostomie. Další vývody umělého střeva jsou:

  • Colostoma: stomie tlustého střeva
  • Transversostoma: z příčné části tlustého střeva
  • Descendostoma: ze sestupné části tlustého střeva

Umělý řitní otvor: kdy je to nutné?

  • Kolorektální rakovina
  • Funkční poruchy střeva
  • Chronická zánětlivá onemocnění (ulcerózní kolitida, Crohnova choroba)
  • Vrozené vady

Někdy je vývod umělého střeva dočasný, ale někdy je to trvalé řešení. K dočasnému vytvoření umělého vývodu střeva může dojít, pokud má dojít k odlehčení určitého úseku střeva, například do zhojení stehů rány v tenkém střevě. To se pak nazývá ochranná ileostomie.

Vývod z umělého střeva: terminální stomie

V případě terminální stomie se v břišní stěně vytvoří jediný otvor. Na tu je nalepen sáček, který sbírá stolici, která průběžně prosakuje ze stomie. Pacient to nemůže libovolně ovládat. Vzduchotěsný sáček však zabraňuje nepříjemným pachům.

Vývod umělého střeva: dvouválcová stomie

U dvouramenné stomie (například dvouramenná ileostomie) lékař vytvoří dvě spojení mezi pacientovým střevem a břišní stěnou. Jedna vede do stomie, druhá směrem od vývodu umělého střeva.

Tato část může po přemístění vývodu umělého střeva obnovit svou funkci a pacient může přirozeně vylučovat stolici.

Pokud je u pacienta plánováno delší nebo trvalé zásobování stomií, chirurg místo výstupu ještě zpevní síťkou, kterou všije za břišní svaly.

Vývod z umělého střeva: Rizika

Zejména pokud je enterostom nošen delší dobu, mohou nastat následující problémy:

Stomie: Výživa

Vyhýbejte se proto některým druhům obilovin, luštěnin, sušenému ovoci a také ořechům a olejnatým semenům. Místo obvyklých tří hlavních jídel denně byste také měli mít tendenci jíst mnoho malých jídel, abyste podpořili nepřetržitý příjem energie. Jakmile se vaše střeva zotaví, můžete pomalu začít vracet svůj jídelníček do normálu.

irigace

Stomici s umělým vývodem střeva přes tlusté střevo (kolostomie) mohou cíleně regulovat vylučování stolice tzv. irigací. To zahrnuje vyplachování střev výkonnou vodou teplou pro tělo.

Voda stimuluje pohyb střev, což má za následek úplné vyprázdnění střeva. To také umožňuje eliminovat plynatost a zvuky střev na několik hodin.

Vývod z umělého střeva: přemístění

Dvouhlavňový umělý řitní otvor lze přemístit, jakmile se ušetřená část střeva zahojí. To je případ například zhojení střevních stehů nebo ústupu zánětu. U ochranné stomie to obvykle trvá šest až osm týdnů.

Pacient může zpravidla vyprázdnit střeva jako obvykle přes přirozený řitní otvor.