Ashwagandha: Účinky, vedlejší účinky

Ashwagandha: účinek

Ashwagandha (Withania somnifera) je po celém světě považována za zázračnou drogu doplňkové a alternativní medicíny. Rostlina má údajně léčivé účinky na nespočet nemocí – od onemocnění kůže a vlasů až po infekce, nervové poruchy a neplodnost.

Velmi často se používá kořen Ashwagandha. Léčebně se však často využívají i jiné části rostliny, například listy nebo plody spící bobule.

Tradiční aplikace

Zde je výběr aplikací Withania somnifera v lidové medicíně:

Nervová soustava: Ashwagandha má prý pozitivní vliv na psychiku. Proto se léčivá rostlina často používá při stresu, poruchách spánku, úzkosti a nervovém vyčerpání.

Údajně také pomáhá při problémech s koncentrací a pamětí a také při neurodegenerativních onemocněních, jako je Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba – v ajurvédské medicíně patří Ashwagandha do Medhya Rasayana. Jsou to prostředky ke zlepšení výkonu mozku (jako je porozumění, paměť, koncentrace).

Ashwagandha se také používá například k léčbě epilepsie a roztroušené sklerózy.

Kardiovaskulární systém: Ashwagandha údajně snižuje vysoký krevní tlak. Naopak se také říká, že léčí nízký krevní tlak – stejně jako špatný krevní oběh.

Tradiční oblastí použití jsou také srdeční problémy. Spící bobule prý posiluje srdeční sval.

Kromě toho se léčivá rostlina používá k regulaci hladiny cholesterolu a léčbě anémie.

Lidové léčitelství v různých oblastech světa sází také na léčivou sílu Withania somnifera na hemoroidy – zvětšený cévní polštář na výstupu z konečníku.

Imunitní systém: V etnomedicíně je léčivá rostlina považována za účinný lék na náchylnost k infekcím a imunitní nedostatečnost. Ashwagandha prý také bojuje s různými infekcemi, například s bakteriemi nebo viry.

Kdy můžete ještě úspěšně vzít rostlinu, podle etnomedicíny, jsou alergie.

Kostra a svaly: Při zánětech v oblasti kosterního systému se léčivka používá stejně jako např. při revmatismu a obecně při bolestech svalů, kloubů a zad.

Ašvaganda prý navíc posiluje svaly. To je důvod, proč ji někteří lidé používají k budování svalů.

Muž a žena: Ashwagandha údajně působí proti neplodnosti u mužů a žen. Rostlina údajně pomáhá proti slabosti pohlavních orgánů a působí také jako afrodiziakum.

U žen se léčivka používá v lidovém léčitelství mimo jiné při těchto zdravotních problémech:

 • Nemoci dělohy
 • Poruchy ženského hormonálního cyklu, např. chybějící nebo prodloužená menstruace (amenorea, menoragie)
 • bělavý výtok (leucorrhea)

Ashwagandha se na některých místech používá také k potratům – stejně jako ke stimulaci tvorby mléka po porodu.

U mužů lidové léčitelství používá plod uspávací mimo jiné proti impotenci a předčasné ejakulaci – a ke zvýšení počtu spermií. To prý přispívá ke zmíněnému efektu ashwagandhy podporujícímu plodnost.

Kůže a vlasy: Léčivá rostlina se používá k léčbě kožních vředů, vředů, svrabů, řezných ran a jiných ran. V literatuře se jako oblasti použití objevují také lupénka a lepra.

Ašvaganda prý navíc pomáhá proti vypadávání vlasů a šedinám.

Posílení a omlazení: Ájurvédští lékaři řadí ashwagandhu mezi rasayanas. Jedná se o omlazující prostředky – tedy léčivé rostliny a další přírodní látky, které mají zvláště posilující (tonizující), vyživující a omlazující účinek na buňky, tkáně a orgány.

Další použití: Tradiční čínská medicína (TCM) používá ashwagandha mimo jiné jako analgetikum, antipyretikum a antimalarikum.

Etnomedicína také připisuje Ashwagandze pozitivní účinek u dalších nemocí, jako jsou:

 • Onemocnění jater (např. hepatitida) a ledvin (jako jsou ledvinové kameny).
 • Problémy s močením, jako je bolest při močení (dysurie).
 • Zánět kloubů (artritida)
 • Fibromyalgie
 • Kašel, bronchitida, astma
 • Poruchy trávení
 • Bolest hlavy, migréna
 • Ochrnutí
 • Cukrovka
 • Infekční onemocnění, jako je chřipka, neštovice, kapavka, tuberkulóza a infekce červy.
 • Rakovina
 • celková fyzická nebo duševní slabost

Vědecký výzkum

Zda a jakými mechanismy by Ashwagandha skutečně mohla mít léčivé účinky, bylo a je zkoumáno v mnoha preklinických studiích (např. ve zkumavce, na zvířatech) a částečně i ve studiích s lidmi.

Výsledky naznačují, že v závislosti na použitém rostlinném extraktu nebo složení a obsahu složek může mít Withania somnifera mimo jiné následující účinky:

 • nervově protektivní (neuroprotektivní)
 • srdce chránící (kardioprotektivní)
 • antioxidant, tj. účinný proti oxidativnímu stresu – způsobenému agresivními sloučeninami kyslíku, které poškozují buněčné struktury, jako jsou elektrárny (mitochondrie) a genetický materiál (DNA)
 • imunomodulační, tj. ovlivňování imunitních reakcí
 • Snížení krevního cukru (hypoglykemie) při cukrovce
 • antimikrobiální, tedy účinné proti mikrobům, jako jsou bakterie, viry nebo plísně
 • protizánětlivé
 • antidepresivum
 • zmírňující úzkost
 • zmírnění stresu

Následují některá vybraná zjištění výzkumu o potenciální účinnosti ashwagandhy na konkrétní zdravotní problémy.

Než bude možné ashwagandhu skutečně doporučit k léčbě některých nemocí, jsou zapotřebí další a komplexnější studie – také o možných toxických (jedovatých) účincích.

Alzheimerova, Parkinsonova a spol.

Studie naznačují, že ashwagandha má nervově ochranné (neuroprotektivní) účinky při Alzheimerově chorobě, Parkinsonově chorobě, Huntingtonově chorobě a dalších neurodegenerativních onemocněních. U těchto onemocnění se struktura a funkce centrálního nervového systému pomalu a progresivně zhoršují.

Pro pozitivní účinek ashwagandhy u neurodegenerativních onemocnění lze uvažovat o různých mechanismech. Vědci často připisují účinek tomu, že spící bobule dokáže obnovit funkci buněčných elektráren (mitochondrií) a zároveň snížit oxidační stres, záněty a programovanou buněčnou smrt (apoptózu).

Poruchy spánku, úzkost, stres

Různé studie naznačují, že ashwagandha může podporovat spánek a zlepšovat kvalitu spánku. Pro konečné posouzení jsou zapotřebí rozsáhlejší studie – také o bezpečnosti aplikace.

To platí i pro podávání ashwagandhy proti úzkosti a stresu. Několik studií poskytuje pozitivní důkaz o odpovídajícím účinku. Mimo jiné se ukázalo, že ashwagandha má vliv na různé hormony – léčivá rostlina mimo jiné podle studií dokáže snížit hladinu stresového hormonu kortizolu.

Srdeční choroba

Studie podporují srdeční ochranný (kardioprotektivní) účinek spící bobule: výtažky z ashwagandhy například působí proti oxidativnímu stresu a programované buněčné smrti (apoptóze).

To by mohlo být prospěšné například v případě srdečního infarktu nebo mu pomoci předcházet. To však musí být podrobněji prozkoumáno v dalších studiích.

Neplodnost

Prostřednictvím různých mechanismů má ashwagandha pozitivní vliv na mužskou a ženskou plodnost. Zvyšuje se množství steroidních hormonů (např. testosteronu) a snižuje se sexuální stres – tedy strachy, obavy a frustrace ze sexuální aktivity. To bylo prokázáno ve studiích s muži a ženami.

Spermie mohou zjevně také těžit přímo z ashwagandhy. Ve studiích s muži například výzkumníci pozorovali zvýšené množství a pohyblivost spermií při pravidelném užívání ashwagandhy. Svou roli zde pravděpodobně hraje schopnost léčivé rostliny snižovat oxidační stres poškozující buňky.

Menopauza

Ashwagandha může prospět i ženám v menopauze – alespoň to naznačují výsledky studie s 91 účastníky. Podle studie byl extrakt z kořene schopen zmírnit mírné až střední symptomy menopauzy v perimenopauze. Tento efekt však musí ještě potvrdit další studie.

Cukrovka

Studie na lidech naznačují, že ashwagandha může snížit hladinu glukózy v krvi. Tento hypoglykemický efekt byl prokázán i v testech na krysách s cukrovkou.

Studie na zvířatech navíc mimo jiné prokázaly, že některé výtažky z bobulí plcha mohou dlouhodobě snížit hladinu glukózy v krvi (HbA1C) a zlepšit reakci buněk na inzulín (senzitivitu na inzulín).

Infekce

Podle výzkumů jsou extrakty z různých částí rostliny Ashwagandha účinné proti různým patogenům.

Například určitý extrakt z listů se ukázal jako účinný proti multirezistentním bakteriím typu MRSA získaným ze vzorků hnisu. Byl účinný i proti dalším patogenům – například bakteriím tyfu. Účinek byl způsoben mimo jiné tím, že extrakt z listů působil jako cytotoxin a posiloval imunitní reakce.

Další extrakty z Withania somnifera dokázaly například snížit množství patogenů malárie u nemocných myší nebo zpomalit růst nebezpečných plísní, jako je Aspergillus flavus.

Kromě toho se ashwagandha objevila v různých předběžných studiích jako potenciální činidlo proti Sars-CoV-2, původci Covid-19: například složka z kořene může inhibovat enzym, který viry potřebují k replikaci.

Další složka se může vázat na spike protein na povrchu Sars-CoV-2 – protein, který virus používá k ukotvení do tělesných buněk, aby vnesl svůj genetický materiál.

Další studie musí ukázat, zda lze ashwagandhu skutečně použít k vývoji účinného léku proti covid-19.

Rakovina

Ashwagandha prokázala první slibné účinky proti rakovinným buňkám. Například různé extrakty spouštěly programovanou buněčnou smrt v různých rakovinných buněčných liniích.

V jiných experimentech extrakt z ashwagandhy inhiboval tvorbu nových krevních cév (angiogenezi), které rakovinné nádory potřebují pro svůj rychlý růst.

Zbývá objasnit, zda studie na lidech mohou tyto výsledky potvrdit.

Aktivní složky v ashwagandha

Biologicky aktivními složkami ashwagandhy jsou withanolidy (částečně také vázané na cukr jako tzv. withanolidové glykosidy) a alkaloidy.

Množství a složení těchto aktivních složek se může lišit v závislosti na tom, o jakou část rostliny se jedná (např. kořen, listy) a v jaké geografické oblasti byla rostlina pěstována.

Divoké a pěstované rostliny ashwagandha se mohou lišit i obsahem jednotlivých účinných látek.

V neposlední řadě závisí složení ingrediencí v přípravku z plodů na spaní také na použitém postupu k extrakci látek z rostliny.

Ashwagandha: vedlejší účinky

Někteří lidé reagují na příjem kořene ashwagandha vedlejšími účinky. Patří sem především průjem, nevolnost a zvracení.

Vzácněji se vyvinou, například:

 • Ospalost
 • halucinogenní účinky
 • překrvení nosní sliznice
 • Sucho v ústech
 • Kašel
 • Nedostatek chuti k jídlu
 • Zácpa
 • Hyperaktivita
 • noční křeče
 • rozmazané vidění
 • vyrážky

Ashwagandha spouštějící nárůst hmotnosti se také vyskytuje méně často.

Možné účinky na játra a štítnou žlázu

V ojedinělých případech bylo také hlášeno poškození jater v důsledku užívání přípravků z plodů spánku. Možnými příčinami jsou genetická poškození způsobená látkami vzniklými při metabolismu ashwagandhy.

Ashwagandha možná ovlivňuje funkci štítné žlázy. Ze studií na zvířatech je známo například zvýšení hormonů štítné žlázy. Ve studii s lidmi trpícími bipolární poruchou – další etnomedicínskou aplikací Withania somnifera – byla pozorována mírná změna hladiny štítné žlázy.

Vzhledem k tomu, že ashwagandha může způsobit nežádoucí účinky v játrech a ovlivnit funkci štítné žlázy, nezapomeňte její použití předem projednat se svým poskytovatelem zdravotní péče, pokud máte onemocnění jater nebo štítné žlázy.

Ashwagandha: příjem a dávkování

Používají se různé rostlinné části a přípravky (s různým obsahem účinných látek) Ashwagandhy. Obecné informace o dávkování proto nejsou možné – zejména proto, že účinnost a bezpečné použití jsou stále předmětem výzkumu.

Světová zdravotnická organizace (WHO) připravila jedinou vědeckou prezentaci (monografii) o kořeni ashwagandha (2005). Jak je v něm uvedeno dávkování:

 • pro léčebné použití tři až šest gramů sušeného a mletého kořene denně
 • pro použití proti stresu dvakrát denně 250 mg

V EU a Švýcarsku jsou dostupné pouze doplňky stravy s obsahem ashwagandhy – založené např. na sušeném mletém kořeni nebo na standardizovaných extraktech (např. jako kapsle nebo tablety). Výrobci pro ně specifikují vlastní dávkování.

O užívání a dávkování Ashwagandhy se předem poraďte se svým lékařem. To platí zejména, pokud máte již existující onemocnění, užíváte léky, jste těhotná nebo kojíte své dítě.

Ashwagandha: Interakce

Při užívání ashwagandhy nelze vyloučit interakce s různými léky a dalšími látkami.

Spící bobule tak mohou zvýšit účinek barbiturátů. Tyto léky mají sedativní, sedativní a antikonvulzivní účinek. Používají se proto mimo jiné při poruchách spánku, stavech rozrušení, epilepsii a při anestezii.

WHO v zásadě nedoporučuje současné užívání ashwagandhy a trankvilizérů (sedativ).

Společně se spací bobulemi byste také neměli užívat alkohol a léky proti úzkosti (anxiolytika).

Ashwagandha může ovlivnit měření digoxinu: Lékař často léčí srdeční selhání a určité formy srdeční arytmie účinnou látkou digoxin. Během léčby je nutné pravidelné měření hladiny digoxinu v krvi, aby se ověřilo, zda dávkování (stále) sedí.

Ashwagandha je strukturálně podobná digoxinu. Může tedy ovlivnit měření: V závislosti na tom, která tzv. imunoanalýza je použita jako analytická metoda pro měření digoxinu, může být výsledek měření falešně zvýšený nebo falešně snížený.

Pokud užíváte léky, měli byste nejprve probrat užívání ashwagandhy se svým poskytovatelem zdravotní péče.

Ashwagandha: těhotenství a kojení

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve své Monografii Ashwagandha z roku 2005 doporučuje neužívat ashwagandhu během těhotenství a kojení.

Tehdejší doporučení vycházelo jednak z nedostatku údajů o bezpečnosti této aplikace a jednak z toho, že léčivá rostlina se v tradiční medicíně používá jako abortivum. Nelze tedy vyloučit, že aplikace ashwagandhy během těhotenství ohrožuje nenarozené dítě.

Nedávné studie s různými výtažky z Withenia somnifera naopak naznačují, že léčivá rostlina by měla být bezpečná pro všechny věkové kategorie a obě pohlaví – a to i během těhotenství.

Pro jistotu proberte užívání Ashwagandhy během těhotenství a kojení nejprve se svým lékařem!

Zajímavá fakta o Ashwagandha

Ashwagandha (Withania somnifera) patří do čeledi lilkovitých (Solanaceae) – rostlinné čeledi, do které patří také rajčata, brambory, kajenský pepř, tabák, belladonna a durman.

Léčivá rostlina je běžná jako vytrvalá dřevina nebo keř v suchých oblastech subtropů a tropů. Vyskytuje se například v oblasti Středozemního moře, v severní a jižní Africe a v jihozápadní Asii.

Na mnoha místech se ashwagandha pěstuje také jako léčivá rostlina, zejména v Indii, kde je rostlina důležitou součástí ajurvédské medicíny.

Koňský pach

„Ashwagandha“ (také Ashvagandha) je sanskrtský název Withania somnifera. Skládá se z ashwa = kůň a gandha = vůně. Kořeny rostliny voní koňsky. V němčině se proto Ashwagandha někdy nazývá koňský kořen.

Druhý německý název Schlafbeere (spící bobule), stejně jako latinské druhové jméno somnifera (od somnifer = spánek navozující), připomíná účinek rostliny na podporu spánku.

Další německé názvy pro Ashwagandha jsou zimní třešeň a indický ženšen.

Léčivé rostliny, kosmetický přípravek, potraviny

Ashwagandha je široce používána po celém světě ve zdravotnictví, potravinářství a kosmetice: pro léčebné účely lidé používají sušenou léčivou rostlinu a různé přípravky, jako jsou tablety, masti nebo vodné extrakty.

Mezi potraviny na bázi spící bobule patří energetické nápoje, čaje a doplňky stravy.

Na Ashwagandhu navíc spoléhají různé kosmetické firmy: Pozitivního účinku na pleť a vlasy se využívá například u přípravků proti vráskám a šamponů.