Aspirin: Účinky, aplikace, rizika

Jak funguje kyselina acetylsalicylová

Kyselina acetylsalicylová (ASA) inhibuje tvorbu prostaglandinů – tkáňových hormonů, které hrají důležitou roli při zánětlivých procesech, zprostředkování bolesti a horečky. Kyselina acetylsalicylová má tedy analgetické, antipyretické, protizánětlivé a antirevmatické účinky.

Inhibiční účinek na uvolňování prostaglandinů má ještě jeden efekt. Normálně prostaglandiny podporují srážení krve. Tím, že kyselina acetylsalicylová brání uvolňování prostaglandinů, působí tedy i antikoagulačně.

Kromě toho má vlastnosti „ředění krve“. Jako inhibitor krevních destiček (inhibitor agregace trombocytů) ASA zabraňuje shlukování krevních destiček – krev zůstává řídká, takže se krevní sraženiny nemohou tak snadno tvořit a následně případně ucpat cévu v srdci nebo mozku.

Díky tomu je kyselina acetylsalicylová vhodná k prevenci srdečních a mozkových příhod u rizikových pacientů. Pro tuto oblast použití jsou požadované dávky výrazně nižší, než když se ASA podává ke snížení bolesti a horečky.

Absorpce, degradace a vylučování

Orálně podaná kyselina acetylsalicylová se rychle a téměř úplně vstřebává do krve v žaludku a tenkém střevě. Při jeho zpracování v těle vzniká především účinná látka kyselina salicylová.

Kyselina salicylová se vylučuje hlavně ledvinami.

Kdy se používá kyselina acetylsalicylová?

Indikace pro použití (indikace) vyšších dávek (500 až 3,000 XNUMX miligramů denně) kyseliny acetylsalicylové jsou:

 • mírná až střední bolest (jako je bolest hlavy, migréna, bolest zad)
 • @ horečka a bolest spojená s nachlazením a infekcemi podobnými chřipce

Indikace pro nízké dávky (100 až 300 miligramů denně) kyseliny acetylsalicylové jsou:

 • Akutní a doléčování akutního infarktu myokardu.
 • Onemocnění koronárních tepen s nestabilním tlakem na hrudi (angina pectoris).
 • Prevence krevních sraženin po arteriálních chirurgických zákrocích
 • Prevence tranzitorních ischemických atak (TIA) a mrtvic

Jak se kyselina acetylsalicylová používá

Kyselina acetylsalicylová se obvykle užívá perorálně, tedy ústy – obvykle ve formě tablet. Antikoagulační účinky a účinky na ředění krve se rozvíjejí již při nízkých dávkách, zatímco vyšší dávky kyseliny acetylsalicylové jsou potřebné pro úlevu od bolesti, snížení horečky a protizánětlivé účinky.

ASA by se neměla užívat nalačno, protože dráždí žaludeční výstelku a v nejhorším případě může vést k gastrointestinálním vředům a krvácení. Kromě toho je třeba lék vždy zapít dostatečným množstvím tekutiny (například sklenicí vody).

Kombinované přípravky s kyselinou acetylsalicylovou

Kyselina acetylsalicylová je dostupná také v kombinaci s dalšími účinnými látkami, což má za následek zlepšení celkového účinku (například ředění krve nebo úlevu od bolesti). Například existují kombinované přípravky na ředění krve z kyseliny acetylsalicylové a dalšího antikoagulantu (klopidogrel, dipyridamol). Dostupné jsou také kombinace ASA (pro inhibici krevních destiček), atorvastatin (pro snížení cholesterolu) a ramipril (pro vysoký krevní tlak a srdeční selhání).

Kromě toho jsou k dispozici léky proti bolesti obsahující kyselinu acetylsalicylovou, acetaminofen a kofein (k léčbě tenzní bolesti hlavy a mírné migrény).

Jaké jsou vedlejší účinky kyseliny acetylsalicylové?

Nežádoucí účinky kyseliny acetylsalicylové jsou nejzřetelnější v gastrointestinálním traktu, protože účinná látka může poškodit sliznici. V důsledku toho se u více než deseti procent všech pacientů užívajících kyselinu acetylsalicylovou například objeví bolesti žaludku nebo drobná krvácení (mikrokrvácení) v trávicím traktu.

Při vyšších dávkách se může objevit i nevolnost, zvracení, průjem, gastrointestinální vředy, anémie z nedostatku železa (chudokrevnost z nedostatku železa) a závratě.

Jedno až deset procent uživatelů reaguje na užívání kyseliny acetylsalicylové nevolností, zvracením a/nebo průjmem.

Dále jsou možné změny krevního obrazu (jako je snížení počtu bílých krvinek) a zadržování vody v tkáních (edém). To druhé může nastat, protože se v těle zadržuje více vody a sodíkových iontů.

Kromě toho může kyselina acetylsalicylová způsobit Reyeův syndrom – vzácné, život ohrožující onemocnění mozku a jater. Může se vyskytnout především u dětí ve věku od čtyř do devíti let, které trpí virovou infekcí a dostávají ASA. Jak přesně to může vést k rozvoji Reyeova syndromu, zatím není jasné. Není také známo, jak často se Reyeův syndrom vyskytuje v souvislosti s užíváním kyseliny acetylsalicylové.

Reyeův syndrom je důvodem, proč se kyselina acetylsalicylová smí dětem do dvanácti let podávat pouze na lékařský předpis!

Kdy by se kyselina acetylsalicylová neměla užívat?

Kontraindikace

V určitých případech se kyselina acetylsalicylová nesmí v žádném případě používat. Mezi tyto absolutní kontraindikace patří:

 • gastrointestinální vředy nebo krvácení
 • alergické reakce na salicyláty
 • Bronchiální astma
 • ztráta sluchu (hypakuze)
 • současné užívání s jinými antikoagulancii (výjimka: léčba nízkými dávkami heparinu)

lékové interakce

Opatrnosti je třeba při užívání kyseliny acetylsalicylové u pacientů s nosními polypy, chronickým zánětem nosu a dutin s tvorbou polypů (chronická hyperplastická rinosinusitida) nebo astmatem. Na analgetika, jako je kyselina acetylsalicylová, můžete reagovat astmatickým záchvatem (analgetické astma).

Při současném užívání může kyselina acetylsalicylová zvýšit účinnost následujících léků:

 • Digoxin a digitoxin (léky na srdce).
 • Lithium (pro maniodepresivní poruchy atd.)
 • Methotrexát (na revmatismus, rakovinu)
 • Trijodtyronin (při hypotyreóze atd.)

Kromě toho může kyselina acetylsalicylová snížit účinky následujících látek:

 • Spironolakton, kanrenoát, kličková diuretika (diuretika).
 • @ Antihypertenziva (léky na vysoký krevní tlak)

Věkové omezení

Přípravky ASA pro samoléčbu lze užívat až od dvanácti let. Na předpis lékaře je užívání možné i do 12 let.

Těhotenství a kojení

To nezahrnuje lékařsky řízené nízké dávky ASA (100 až 300 miligramů denně). To lze provádět během těhotenství, pokud je to indikováno.

Během kojení je povoleno občasné užívání kyseliny acetylsalicylové. Obecně však platí, že ženy by se měly v době kojení (stejně jako v těhotenství) před jakýmkoli užíváním drog poradit s lékařem.

Jak získat léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou

Přípravky s obsahem kyseliny acetylsalicylové nejsou na lékařský předpis a jsou k dostání v lékárnách v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Výjimku tvoří léky, které kromě kyseliny acetylsalicylové obsahují lék na předpis.

Jak dlouho je známá kyselina acetylsalicylová?

Kyselina acetylsalicylová je derivát kyseliny salicylové. Tato analgetická a antipyretická aktivní složka byla poprvé izolována z bylinné rostliny lučního v roce 1835.

Jméno však dostala po jiné rostlině, vrbě stříbrné – latinsky Salix alba. Již v roce 1829 byla z extraktů salicinu extrahována látka salicin, ze které lze vyrábět kyselinu salicylovou.

Co byste také měli vědět o kyselině acetylsalicylové

Antikoagulační účinek kyseliny acetylsalicylové a tím zvýšená tendence ke krvácení přetrvává ještě několik dní po vysazení léku. Proto musí být kyselina acetylsalicylová vysazena včas před chirurgickým výkonem.