Aspirin chrání před mrtvicí

Tato aktivní složka je obsažena v přípravku Aspirin Protect

Aktivní složkou přípravku Aspirin Protect je kyselina acetylsalicylová (ASA). V koncentracích nad 500 mg má analgetické, antipyretické a protizánětlivé vlastnosti založené na inhibici dvou enzymů: cyklooxygenáz COX1 a COX2. Tyto enzymy jsou zodpovědné za tvorbu určitých zánětlivých poslů (prostaglandinů) a tromboxanu A2, biomolekuly nacházející se hlavně v krevních destičkách, která je aktivuje. Nízká dávka až 300 mg podporuje vazbu ASA na enzym COX1. Tím se zabrání tvorbě tromboxanu A2 a zastaví se tvorba krevních sraženin. Aspirin Protect tak snižuje riziko srdečního infarktu díky svému účinku na ředění krve.

Kdy se Aspirin Protect používá?

Vzhledem k nízkému obsahu účinných látek je Aspirin Protect vhodný pouze k ředění krve.

Typická použití pro Aspirin Protect (100 mg) jsou:

 • tlak na hrudi, bolest srdce
 • akutní infarkt
 • prevenci nového srdečního infarktu nebo mrtvice
 • po arteriální okluzi (ACVB)
 • cévní zánět malých a středních tepen (Kawasakiho syndrom)

Vyšší dávky (300 mg) se používají výhradně k prevenci nového infarktu.

Jaké jsou vedlejší účinky přípravku Aspirin Protect?

Vzácně je možné mozkové krvácení (zejména u pacientů s nekontrolovanou hypertenzí), hypotenze, dušnost, poruchy jater a žlučových cest.

Velmi vzácně se může objevit krvácení z nosu nebo dásní, zvýšené jaterní enzymy, onemocnění ledvin a močových cest a dysfunkce ledvin.

Čeho byste si měli být vědomi při používání Aspirin Protect

Aspirin Protect může interagovat s jinými léky. V důsledku toho může být účinek léku zesílen nebo oslaben. Pro některé skupiny pacientů představuje užívání přípravku vysoké riziko, proto je nutné před použitím proběhnout konzultaci s lékařem nebo lékárníkem.

Aspirin Protect: kontraindikace

Lék se nesmí užívat při známé alergii na účinnou látku a další složky.

Kromě toho se Aspirin Protect nesmí užívat v případě:

 • akutní žaludeční a střevní vředy
 • zvýšená tendence ke krvácení
 • akutní selhání jater a ledvin
 • těžká srdeční nedostatečnost
 • těhotenství (poslední trimestr)

Aspirin Protect by neměl být užíván současně s methotrexátem, warfarinem, cyklosporinem, ibuprofenem, diuretiky, ACE inhibitory, steroidy a protizánětlivými léky.

Opatrnost při užívání přípravku Aspirin Protect platí pro:

 • alergie, astma, senná rýma
 • nekontrolovaný vysoký krevní tlak
 • zhoršená funkce ledvin a jater
 • žaludeční nebo střevní vředy
 • před operacemi

Aspirin Protect může způsobit, že se u dětí s horečkou vyvine velmi vzácný, ale život ohrožující Reyeův syndrom. Proto je nutné s lékařem konzultovat, do jaké míry je léčba přípravkem na ředění krve vhodná.

Typická dávka Aspirinu Protect pro prevenci mrtvice je jedna tableta (100 mg) denně. Pokud existuje možnost dalšího infarktu, užívají se tři tablety po 100 mg účinné látky denně. Pro léčbu Kawasakiho syndromu je zapotřebí 80 až 100 mg účinné látky na kilogram tělesné hmotnosti denně, rozloženo do čtyř aplikací denně. Aspirin Protect je vhodný pro dlouhodobou terapii. Přesnou dobu trvání léčby předepisuje lékař. Maximální denní dávka účinné léčivé látky je pro dospívající a dospělé 3 gramy, pro děti do 1.5 let 14 gramu.

Aspirin Protect předávkování

Mezi počáteční příznaky předávkování patří zvonění v uších, pocení, nevolnost a zvracení a závratě. Dále se v důsledku vysokého předávkování může objevit horečka, hyperventilace, acidóza (narušení acidobazické rovnováhy) a respirační selhání. Pacientům s podezřením na předávkování přípravkem Aspirin Protect musí být poskytnuta okamžitá intenzivní lékařská péče v nemocnici.

Aspirin Protect: Těhotenství a kojení

Dosud nejsou známy žádné negativní důsledky pro kojené dítě při dávkách do 150 mg denně. Při vyšších dávkách je třeba doporučit kojení, protože léčivá látka se může do dítěte přenést mateřským mlékem.

Aspirin Protect a alkohol

Kombinace Aspirinu Protect a alkoholu může způsobit bolestivou gastritidu.

Jak získat Aspirin Protect

Aspirin Protect je volně prodejný lék ve všech lékárnách.

Kompletní informace o tomto léku

Zde naleznete kompletní informace o léku ke stažení (PDF).