Astma inhalátor | Cvičení na astma

Astma inhalátor

Astmatické spreje jsou důležitou součástí léčby bronchiální astma. Rozlišuje se mezi dlouhodobou léčbou (kontroloři) a krátkodobou léčbou (léčitelé). Léčba se obvykle podává ve formě astmatického spreje.

Existují však některé malé, ale jemné rozdíly. Dávkování aerosolů (klasický sprej na astma), např. Respimat: U této formy spreje na astma se lék během procesu stříkání automaticky jemně distribuuje. Během aplikace musí pacient stisknout spoušť a dýchat současně.

Pro usnadnění tohoto procesu existuje inhalace pomůcka (distanční vložka) pro pacienty, kteří to mají obtížné (zejména děti), která je připevněna před astmatickým sprejem. Práškové inhalátory, např. Novolizer: U této formy astmatického spreje není sprej automatický, ale spouští se inhalace proces. Tato forma je pro většinu pacientů snadnější.

U obou forem je důležité držet vzduch po dobu alespoň 10 sekund inhalace aby se zajistilo, že účinná složka může plně využít. Způsob, jakým jednotlivé spreje na astma fungují, se může velmi lišit v závislosti na výrobci, takže pacienti by měli vždy požádat svého lékárníka nebo lékaře o vysvětlení správné inhalační techniky.

  • Inhalátory s odměřenou dávkou (klasický astmatický sprej), např. Respimat: U této formy astmatického spreje se lék během procesu stříkání automaticky jemně distribuuje.

    Během aplikace musí pacient stisknout spoušť a dýchat současně. Pro usnadnění tohoto procesu existuje inhalační pomůcka (distanční vložka) pro pacienty, kteří to mají obtížné (zejména děti), která je připojena před astmatický sprej.

  • Práškové inhalátory, např. Novolizer: U této formy astmatického spreje není sprej automatický, ale je spouštěn inhalačním procesem. Tato forma je pro většinu pacientů snadnější.

Astma a sport

Sport je docela užitečný při léčbě astmatu a je dobrým doplňkem léčby, pokud věnujete pozornost některým důležitým věcem. Ačkoli mnoho astmatiků rychle dosáhne svých limitů během fyzické námahy a příznaků, jako je dušnost, kašel a pískání, když dýchání pravidelné cvičení má pozitivní účinek na onemocnění. Trénink se zvyšuje vytrvalost, takže pacienti jsou celkově odolnější.

Je důležité trénink pomalu zvyšovat, aby nedošlo k přetížení těla a zabránění nežádoucím reakcím.Vytrvalost sporty jako např plavání, turistika, běh nebo jízda na kole jsou pro tento účel zvlášť vhodné. Také jisté silový trénink, který je určen především ke zlepšení držení těla a posílení dýchacích svalů, je dobrou terapií doplněk. Astmatici by se naopak měli vyvarovat sportů, které zahrnují mnoho změn mezi klidovou a stresovou fází, protože by to mohlo zbytečně dráždit průdušky a dokonce zvyšovat stresové astma. Celkově by úroveň sportovní aktivity měla vždy vycházet z individuální závažnosti onemocnění a měla by být projednána s lékařem.