Astma: Příznaky, příčiny, léčba

Jaké jsou účinky kopřivy a kopřivového čaje?

Léčebně se využívá jak kopřiva větší (Urtica dioica), tak kopřiva menší (Urtica urens). Používají se listy kopřivy, bylina (stonky a listy) a kořeny. Zejména kopřivový čaj má prý léčivý účinek na infekce močového měchýře a zvětšenou prostatu.

Kromě toho se složky kopřiv nacházejí i v kosmetických přípravcích, například jako přísada do vlasových tonik a šamponů proti lupům a mastící se vlasy. Nebylo vědecky prokázáno, že pomáhají proti vypadávání vlasů.

Listy kopřivy a bylina kopřivy

Listy a bylina kopřivy obsahují účinné látky, jako jsou fenolové karboxylové kyseliny (kyselina chlorogenová, kyselina kávová, kyselina caffeoylová), minerální látky, aminy (včetně histaminu) a třísloviny.

Vnitřně je můžete užívat například ve formě kopřivového čaje. Kopřivový čaj má močopudný, odvodňovací účinek. Má se také za to, že má analgetické a protizánětlivé vlastnosti.

  • pro návalovou terapii při zánětlivých onemocněních močových cest, jako je cystitida
  • k prevenci a léčbě ledvinových štěrků
  • jako podpůrná léčba revmatických potíží, jako je osteoartritida

V empirické medicíně se listy a bylina kopřivy používají také při mírných bolestech končetin a namožených svalů. Další kopřivový čaj má stimulovat odtok lymfy a tím chránit před zadržováním vody.

Kopřivový čaj je také často součástí detoxikačních kúr. Říká se, že stimuluje metabolismus a pomáhá detoxikovat játra a žlučník. Pro účinek detoxikačních kúr však neexistují žádné vědecké důkazy.

Studie na zvířatech s krysami naznačuje, že kopřivový čaj je dobrý na krevní tlak. Důkazy ze studií na lidech však stále chybí.

Při vnějším použití pomáhají listy a bylina kopřivy léčit zánětlivé kožní vyrážky (seboroický ekzém).

Kořeny kopřivy

Kořeny obsahují mimo jiné polysacharidy, lektin, kumariny a steroly.

V jaké formě se kopřiva používá?

Sušená bylina nebo listy kopřivy jsou dostupné v různých formách přípravy. Z najemno nasekaných lístků si můžete připravit například kopřivový čaj. Čtyři čajové lžičky (asi 150 gramu) řezané drogy zalijte asi 2.8 mililitry vroucí vody a po 10 až 15 minutách sceďte.

Kolik kopřivového čaje můžete vypít denně? Doporučení jsou tři až čtyři šálky. Průměrná denní dávka je 10 až 20 gramů drogy. Kopřivu má smysl kombinovat v čaji s dalšími léčivými bylinami, jako je zlatobýl, kořen hlohu a listy břízy.

Listy a bylinky kopřivy jsou k dispozici také jako léky k přímému použití: práškové v potahovaných tabletách, jako suchý extrakt v tabletách a kapslích, jako čerstvá šťáva z lisovaných rostlin a jako čajová směs (čaj z močového měchýře a ledvin, močový čaj). Jak takové přípravky správně užívat a dávkovat se dozvíte v příslušném příbalovém letáku a u svého lékaře nebo lékárníka.

Z kořenů kopřiv si můžete připravit i čaj. K tomu je třeba připravit 1.5 gramu nahrubo práškované léčivé drogy se 150 mililitry studené vody, poté zahřát a povařit jednu minutu. Poté stáhněte z ohně a po deseti minutách přeceďte.

Příznaky nezhoubné zvětšené prostaty však lze lépe léčit hotovými přípravky z kořenů kopřivy než čajem. Suchý extrakt je dostupný v tabletách a kapslích, stejně jako v tekutých přípravcích. Užitečná je prý i kombinace se saw palmetto.

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají své limity. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Jaké vedlejší účinky může kopřiva způsobit?

Při užívání nebo aplikaci kopřivových přípravků tělo ojediněle reaguje mírnými gastrointestinálními obtížemi nebo alergickými kožními reakcemi.

Na co si dát pozor při užívání kopřivy dvoudomé

  • Neprovádějte proplachovací terapii, pokud máte zadržování vody (edémy) v důsledku zhoršené činnosti srdce a ledvin!
  • Kopřivě se také zdržte, pokud jste na ni přecitlivělí. Při akutní artritidě (zánětu kloubů) byste se také neměli léčit kopřivovými přípravky, ale zajít k lékaři.
  • Neužívejte kopřivy společně se syntetickými diuretiky.
  • Všimněte si také, že kopřivový čaj není tolerován při histaminové intoleranci, protože kopřiva obsahuje histamin.
  • Stejně jako u všech ostatních čajových bylin: Nepijte kopřivový čaj po dlouhou dobu a/nebo ve velkém množství.
  • Ženy, které jsou těhotné nebo kojící, stejně jako děti a dospívající do 18 let, by se měly zdržet užívání kopřivových přípravků, protože dosud nebyly provedeny žádné studie, které by stanovily jejich bezpečnost.
  • Vzhledem k tomu, že kopřivový čaj má odvodňující účinek, nepijte jej přímo před spaním. V opačném případě budete muset jít v noci na toaletu.

Jak získat produkty z kopřivy

Najdete tam také vlasová tonika a šampony i tělové emulze s účinnými látkami léčivé rostliny. Informace o druhu a délce užívání kopřivových přípravků naleznete v příslušné příbalové informaci nebo se zeptejte svého lékaře či lékárníka.

Kopřiva dvoudomá: co to je?

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica), která dorůstá do výšky až 1.5 metru, je vytrvalá a dvoudomá, to znamená, že se zde vyskytují samčí a samičí rostliny. Jeho listy jsou šedozelené a špičaté vejčité.

Naproti tomu kopřiva menší (Urtica urens) roste jako jednoletá, dorůstá jen asi 50 centimetrů a je jednodomá – samčí a samičí květenství tedy sedí na jedné rostlině. Kromě toho jsou listy Urtica urens svěže zelené a spíše kulatého tvaru.

Oba druhy mají na stonku a listech žahavé chlupy: Při dotyku vyvolávají na kůži tvorbu svědivých pupínků. Je to proto, že bodavé chloupky působí jako miniaturní injekční stříkačka, která vstřikuje do kůže histamin a acetylcholin. Tyto látky vyvolávají alergický podnět. Mluví se také o kopřivovém jedu.

Již asi před 30,000 XNUMX lety používali lidé kopřivu jako textilní rostlinu. V této roli ji však před pár tisíci lety vystřídala bavlna.