Atelektáza: příčiny, příznaky, léčba

Atelektáza: Popis

Při atelektáze jsou části plic nebo celé plíce vypuštěny. Termín pochází z řečtiny a překládá se jako „neúplná expanze“.

Při atelektáze se vzduch již nemůže dostat do alveol. Existuje mnoho možných důvodů. Například alveoly mohly zkolabovat nebo se zablokovat nebo mohou být stlačeny zvenčí. V každém případě předmětná oblast již není k dispozici pro výměnu plynu. Atelektáza je tedy vážný stav.

Formy atelektázy

Lékaři obecně rozlišují mezi dvěma formami atelektázy:

  • Sekundární nebo získaná atelektáza: vzniká v důsledku jiného onemocnění.

Atelektáza: Příznaky

Atelektáza omezuje funkci plic. Příznaky, které způsobuje, závisí mimo jiné na tom, jak velký je postižený segment plic a zda se atelektáza vyvinula náhle nebo postupně. Příčina zhroucených plic také formuje příznaky.

Získaná atelektáza: příznaky

Pokud se atelektáza objeví zcela náhle, například z důvodu ucpání dýchacích cest, stěžují si postižení na silnou dušnost (dušnost) a v některých případech také na bodavou bolest na hrudi. Pokud se zhroutily velké oblasti plic, může dojít také k oběhovému šoku. V tomto případě krevní tlak náhle prudce klesne a srdce rychle bije (tachykardie).

Vrozená atelektáza: příznaky

Příznaky vrozené atelektázy, jak je vidět u předčasně narozených dětí, se často objevují ihned po narození nebo během prvních několika hodin života. U postižených nedonošených dětí se kůže zbarví do modra. Zrychleně dýchají. Oblasti mezi žebry a nad hrudní kostí se při nádechu vtahují a nosní dírky se více pohybují. Postižení kojenci často při výdechu sténá jako výraz dušnosti.

Vrozená a získaná atelektáza může mít mnoho různých příčin.

Vrozená atelektáza: Příčiny

Následující jsou možné příčiny vrozené atelektázy:

  • ucpané dýchací cesty: Pokud novorozenec dýchá hlen nebo plodovou vodu, plíce se nemohou správně naplnit vzduchem. Atelektáza může být také výsledkem malformací, které brání proudění vzduchu v dýchacích cestách.
  • Dysfunkce dýchacího centra: Pokud je dechové centrum v mozku poškozeno (například krvácením do mozku), reflex k nadechnutí může po narození chybět.

Získaná atelektáza: Příčiny

Mezi příčiny získané atelektázy patří:

  • Obstrukční atelektáza: kdy jsou dýchací cesty ucpané např. nádorem, viskózním hlenem nebo cizím tělesem.
  • Kompresní atelektáza: Plíce jsou stlačeny zevně, například výronem tekutiny v hrudní dutině nebo velmi zvětšenou lymfatickou uzlinou.

Atelektáza: vyšetření a diagnostika

Ve většině případů typické příznaky poukazují na atelektázu – v mnoha případech i základní onemocnění naznačuje funkční poruchu plic.

Vrozená atelektáza

Rentgenové vyšetření potvrdí diagnózu a ukáže i stupeň nezralosti plic.

Diagnózu vrozené atelektázy obvykle stanoví dětský lékař, který se specializuje na léčbu předčasně narozených dětí (neonatolog).

Získaná atelektáza

Následuje fyzikální vyšetření: lékař vyslechne plíce postiženého stetoskopem. V případě atelektázy jsou normální zvuky dýchání utlumeny.

Lékař navíc poklepává prsty na hrudník – zvuk poklepávání je v oblasti atelektázy pozměněn.

Atelektáza: Léčba

Léčba atelektázy závisí především na její příčině. Primárním cílem je co nejdříve obnovit funkci plic a dodat tělu dostatek kyslíku.

Pokud je příčinou zhroucené oblasti plic např. cizí těleso nebo hlenová zátka v dýchacích cestách, je nutné ji odpovídajícím způsobem odstranit nebo odsát.

Pokud je za atelektázu zodpovědný nádor plic, je obvykle odstraněn chirurgicky.

V případě pneumotoraxu je vzduch, který se dostal mezi plíci a hrudní stěnu, často odsáván tenkou hadičkou (pleurální drenáž). V mírných případech však není léčba vždy nutná – čeká se na spontánní zhojení (pod klinickým dohledem pacienta).

Atelektáza: průběh onemocnění a prognóza

Atelektáza není nemoc sama o sobě, ale průvodní stav, který může mít mnoho různých příčin. Obecné vyjádření o průběhu či prognóze tedy není možné. Spíše základní onemocnění určuje průběh onemocnění. Pokud se to dá dobře léčit, lze většinou obnovit funkci plic.

Atelektáza: Prevence

Získané atelektáze nelze zabránit žádným konkrétním opatřením.