Atletická noha: příznaky, přenos, terapie

Stručné shrnutí

 • Popis: Plísňové onemocnění kůže nohou, obvykle způsobené vláknitými houbami.
 • Příznaky: Svědění, šupinatění kůže, někdy puchýře a mokvání.
 • Spouštěč: teplé a vlhké prostředí, oslabený imunitní systém, narušený kyselý plášť pokožky
 • Léčba: antimykotika (antimykotika) užívaná zevně (krémy, masti apod.) nebo vnitřně (tablety)
 • Kontakt: dermatolog nebo specialista na onemocnění nohou (podiatr)

Atletická noha: příznaky

Kožní šupiny jsou nejen nevzhledné. Spóry plísní mohou v odřené kůži přežívat celé dny a přenášet se na další lidi.

Pokud se v této fázi proti infekci nohou sportovce nic nepodnikne, mohou se na zrohovatělé kůži tvořit praskliny, které bolí při chůzi. Někdy postižená místa také pláčou. Navíc se mohou tvořit drobné puchýřky, zejména na plosce nohy.

Formy atletické nohy

Atletická noha se obzvláště ráda usazuje v prostoru mezi prsty, kde je vlhko a teplo (interdigitální mykóza). Existují však i jiné formy onemocnění. Celkově lékaři rozlišují následující formy atletické nohy:

Atletická noha mezi prsty (interdigitální forma).

Verhornender Fußpilz (Squamös-hyperkeratotische forma).

Tato forma onemocnění postihuje především plosky nohou: Příznaky atletické nohy se nejprve objevují na koulích a patě. Poté se rozšíří na okraje chodidel a zadní části chodidel. Postižené oblasti kůže jsou šupinaté a nadměrně zrohovatělé – ale mnoho pacientů prostě věří, že mají obzvlášť suchou kůži na chodidlech.

Atletická noha s vezikuly (vezikulárně-dyshidrotická forma).

Je to nejvzácnější forma atletické nohy. Příznaky ve formě váčků se vyskytují především na okrajích chodidel a klenbě. Zde je rohovka poměrně tlustá, proto puchýře nepraskají, ale spíše zasychají. Postižení si navíc stěžují na svědění a pocity napětí na chodidle.

Rozšiřte do dalších oblastí těla

Pokud si infikovaná místa poškrábete holýma rukama a poté se dotknete obličeje (např. rty, ucho), můžete si tam přenést i houbové patogeny. Totéž se může stát, pokud si po sprchování nebo koupání osušíte infikované nohy a zbytek těla stejným ručníkem.

Atletická noha: léčba

Aby se zbavil mykózy nohou, předepíše lékař pacientovi fungicidní přípravky, tzv. antimykotika. Fungují různými způsoby: Některé zabíjejí přítomné houby (fungicidní účinek), zatímco jiné brání jejich množení (fungistatický účinek).

Aplikace antimykotik

Zda se antimykotikum používá zevně nebo vnitřně, závisí na tom, jak pokročilá je atletická noha.

Atletická noha: Co pomáhá kromě klasické medicíny?

Mnoho lidí přísahá na domácí léky na mykózu, jako je jablečný ocet nebo tea tree olej. Účinnost takových přírodních prostředků však často není vědecky prokázána nebo není dobře prozkoumána.

Existuje však mnoho dalších tipů, které mohou úspěch léčby atletické nohy jistě podpořit.

 • Než si nasadíte ponožky nebo boty, nechte nejprve přípravky na povrchovou úpravu nohou (krém, mast atd.) plně vstřebat do pokožky (trvá to několik minut).
 • Během a po ošetření nohou sportovců dbejte na to, aby vaše nohy nebyly po dlouhou dobu zpocené nebo vlhké.
 • Během léčby atletické nohy si vyměňujte ponožky denně.
 • V případě infekce nohy sportovce byste měli nošené ponožky prát alespoň na 60 stupňů, lépe na 90 stupňů.
 • Během léčby atletické nohy vyměňujte ručníky a ložní prádlo častěji než obvykle a perte je ve varu.
 • Noste také ponožky večer do postele. Zabráníte tak přenosu plísně na podestýlku.
 • Boty by měly být pravidelně (nejlépe denně během ošetření nohou sportovce) stříkány dezinfekčním sprejem.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Atletická noha: příčiny a rizikové faktory

Atletická noha je obvykle způsobena vláknitými houbami (dermatofyty) a většinou druhem Trichophytum rubrum. Tento patogen může také způsobit jiné typy plísňových kožních onemocnění a také plísně nehtů.

Většinou se jim to ale podaří jen v případě oslabení imunitního systému nebo poškození kůže. Jinak ochranné mechanismy kůže (kožní flóra a kyselý plášť) zničí spory plísní dříve, než mohou vyvolat infekci.

Atletická noha: rizikové faktory

Existuje několik rizikových faktorů, které podporují atletickou nohu. Tyto zahrnují:

Kromě toho se plísně samozřejmě mohou přenášet i přímým fyzickým kontaktem. Lidé, kteří provozují bojová umění, jako je judo, jsou zvláště ohroženi (žádné boty!). Kožní plísně (tinea corporis) se mohou na člověka přenést i ze zvířat (zejména hlodavců). V Německu je to však spíše vzácnost, zejména u mykózy nohou.

Nesprávná obuv: Velmi těsné boty se mohou stát inkubátorem pro patogeny atletické nohy. Pokud máte často zpocené a tedy vlhké nohy v uzavřené obuvi (jako jsou tenisky), vytváříte také ideální prostředí pro plísně. Zvýšené riziko atletické nohy mají také lidé, kteří musí při práci nosit přiléhavou obuv (například stavební dělníci nebo pracovníci kanalizace).

Jiná onemocnění: Některá onemocnění způsobují, že lidé jsou náchylnější k atletické noze, jako jsou oběhové problémy v nohách, například ty, které se objevují v důsledku cukrovky. Na atletickou nohu častěji trpí také lidé s oslabeným imunitním systémem nebo s deformací chodidla. Stejně tak alergická onemocnění a neurodermatitida zvyšují riziko atletické nohy.

Rodinná predispozice: V některých rodinách se atletická noha vyskytuje častěji, i když spolu členové již nežijí.

Atletická noha: vyšetření a diagnostika

V případě možných příznaků mykózy nohou je správnou kontaktní osobou Váš rodinný lékař nebo specialista na onemocnění nohou (podiatr).

Lékař s vámi nejprve probere vaši anamnézu. Budete mít možnost podrobně popsat své stížnosti. Cílenými otázkami lékař sbírá ještě více informací, které mohou být pro diagnózu důležité. Možné otázky jsou například:

 • Všimli jste si kožních změn i na jiných částech těla?
 • Měli jste někdy v rodině onemocnění s takovými příznaky?
 • Trávíte často čas na veřejných místech, jako jsou bazény nebo šatny?

Léčba atletické nohy během těhotenství

Atletická noha: průběh a prognóza

Atletická noha je obecně dobře léčitelná. Při včasné a důsledné terapii se zhojí bez následků. Je proto důležité na příznaky atletické nohy reagovat co nejdříve. Bez terapie se většinou šíří dál a dál (např. na nehty) – šance, že atletická noha v dalším průběhu sama vymizí, je extrémně nízká.

Atletická noha: průběh a prognóza

Atletická noha je obecně dobře léčitelná. Při včasné a důsledné terapii se zhojí bez následků. Je proto důležité na příznaky atletické nohy reagovat co nejdříve. Bez terapie se většinou šíří dál a dál (např. na nehty) – šance, že atletická noha v dalším průběhu sama vymizí, je extrémně nízká.

Abyste předešli atletické noze, měli byste si také každý den měnit ponožky. To platí zejména v případě, že máte sklon k pocení nohou.

V létě byste měli co nejčastěji nosit otevřenou obuv (například sandály). Chůze naboso je také dobrá pro vaše nohy – ale ne v bazénech, saunách, veřejných umývárnách a šatnách, hotelových pokojích a kempech! V takových místech je riziko infekce pro mykózu obzvláště vysoké. Proto zde vždy noste pantofle nebo koupací boty.

Houby se živí cukrem. Strava s co nejnižším obsahem cukru proto ztěžuje atletickou nohu na kůži, protože v potu je pak také méně cukru.