Atopie a atopická onemocnění

Stručné shrnutí

 • Atopie – definice: genetická predispozice k alergii
 • atopická onemocnění: např. alergický zánět nosní sliznice a spojivek (jako u senné rýmy nebo alergie na zvířecí srst), alergické astma, neurodermatitida, potravinové alergie, alergická kopřivka
 • Příčiny: Genové mutace, které jsou dědičné
 • Diagnóza: odebírání anamnézy, fyzikální vyšetření, testování na alergii.
 • Léčba atopických onemocnění: Vyvarování se spouštěčů (pokud je to možné), medikace proti alergickým příznakům, případně specifická imunoterapie jako kauzální léčba
 • Prevence atopických onemocnění: Vyvarování se kouření v těhotenství a kojení, kojení, případně speciální kojenecká výživa (přínos sporný), nepřehnaná hygiena atd.

Co znamená atopie?

Atopici jsou geneticky náchylní alergicky reagovat na kontakt se skutečně neškodnými látkami z prostředí (např. bílkovinou některých pylů). Jejich imunitní systém proti nim vytváří protilátky typu IgE (imunoglobulin E) a u postižených se rozvinou typické alergické příznaky.

Když imunitní buňky s IgE protilátkami zachytí spouštěče alergie (alergeny) na svém povrchu, uvolňují v reakci prozánětlivé mediátory, jako je histamin. Ty pak spouštějí alergickou rýmu a další příznaky alergie.

Jaká jsou atopická onemocnění?

Atopická onemocnění se mohou vyvinout na podkladě atopie vlivem různých faktorů prostředí. Jsou také shrnuty pod pojmem „atopický kruh forem“. Typické příklady jsou:

 • alergické bronchiální astma: kontakt s alergenem (jako je pyl, domácí prach) vyvolává astmatický záchvat. Kromě alergického astmatu existuje i astma nealergické, u kterého záchvaty spouští například fyzická námaha nebo nachlazení.
 • Neurodermatitida (atopický ekzém, atopická dermatitida): Toto zánětlivé kožní onemocnění se obvykle objevuje v raném dětství. Je charakterizován chronicky se vracejícím, intenzivně svědivým kožním ekzémem.
 • alergická kopřivka (kopřivka): kontakt s alergenem spouští intenzivně svědivé pupínky a/nebo otok tkáně (angioedém = Quinckeho edém).

Rozdíl mezi atopickými a alergickými onemocněními

Atopická onemocnění jsou alergická onemocnění, na kterých se významně podílejí protilátky typu imunoglobulin E.

Například u alergické kontaktní dermatitidy (jako je alergie na nikl) a lékového exantému jsou alergické příznaky zprostředkovány T lymfocyty (podskupina leukocytů) a objevují se 12 až 72 hodin po kontaktu s alergenem. Lékaři to označují jako alergickou reakci typu 4 (pozdní typ).

Více o různých typech alergických reakcí se dozvíte zde.

Jaké jsou příčiny atopie?

Vědcům se také podařilo identifikovat řadu míst (genových lokusů) na různých genech, která, když jsou změněna (mutována), zvyšují riziko senné rýmy, alergického astmatu & Co. Většina však stále není jasná.

Atopie je dědičná

Jasné však je, že genetická predispozice k atopickým reakcím je dědičná.

 • Toto riziko se zvyšuje na 40 až 60 procent, pokud oba rodiče trpí atopickým onemocněním.
 • Pokud matka i otec trpí stejným atopickým onemocněním, riziko pro dítě se zvyšuje na 60 až 80 procent.

Pro srovnání, děti, jejichž rodiče nemají atopické onemocnění, mají až 15procentní riziko, že se u nich samy takové onemocnění vyvinou.

Jaké příznaky naznačují atopii?

Existují některé kožní příznaky, které mohou naznačovat atopii. Mezi tato takzvaná atopická stigmata patří například:

 • Hertogheovo znamení: Boční část obočí částečně nebo úplně chybí. Obvykle jsou postižena obě obočí.
 • Ichtyóza ruka, noha: zvýšená kresba kožních linií dlaně a plosky nohou
 • dvojitá vráska spodního víčka (Dennie-Morganova vráska)
 • suchá, křehká, popraskaná, šupinatá kůže (xerosis cutis)
 • bledá, šedobílá barva obličeje a tmavé kruhy kolem očí (tmavé zbarvení kůže = halo kolem očí)
 • vlasová linie podobná kožešinové čepici
 • bílý dermografismus: pohladíte-li kůži například špachtlí nebo nehtem, zanechá to bělavou stopu.

Tato stigmata jsou indikací, ale ne důkazem atopie! Mohou mít i jiné příčiny.

Jak lze atopii nebo atopické onemocnění diagnostikovat?

Během fyzikálního vyšetření lékař hledá stigmata, která mohou naznačovat atopii (viz: Příznaky).

Podezřelé spouštěče alergických příznaků lze demaskovat pomocí alergických testů. Často se jedná o kožní testy, jako je prick test:

Jasno mohou objasnit i krevní testy v případě podezření na atopii nebo atopické onemocnění. Pokud je například celková hladina imunoglobulinu E zvýšená, znamená to alergické onemocnění. Zvýšená naměřená hodnota však může mít i jiné důvody. Navíc může být přítomna alergie i při normálním celkovém IgE.

Více o různých testovacích postupech pro podezření na alergii si můžete přečíst v článku Alergický test.

Jak se atopie léčí?

Se samotnou genetickou predispozicí se nedá nic dělat. Pokud se však již atopické onemocnění rozvinulo, postižení by se měli spouštěči pokud možno vyhnout.

Alergické příznaky lze kontrolovat různými léky (jako jsou tablety, nosní sprej atd.):

 • Antihistaminika oslabují nebo blokují účinek histaminu – mediátorové látky, která hraje hlavní roli při rozvoji symptomů alergie.
 • Kortikosteroidy („kortizon“) mají protizánětlivý účinek. Používají se například při astmatu a těžké senné rýmě.
 • Stabilizátory žírných buněk inhibují uvolňování histaminu z tzv. žírných buněk. Působí tak především preventivně proti alergickým projevům.

Všechny zmíněné léky jsou zaměřeny proti projevům atopického nebo alergického onemocnění. Specifickou imunoterapií (hyposenzibilizací) se naopak lékaři snaží přijít na kořen alergie:

Alergenová specifická imunoterapie se dobře hodí k léčbě alergické rýmy (s alergickým zánětem spojivek i bez něj), tj. např. senné rýmy. Jeho účinnost je také dobře prokázána u alergického astmatu a alergie na hmyzí jed.

Takto vypadá prevence atopie

Atopii samotné nelze zabránit. Existuje však řada věcí, které lze udělat, aby se atopické onemocnění, jako je senná rýma nebo alergické astma, skutečně nerozvinulo na základě genetické predispozice.

Za tímto účelem by těhotné a kojící ženy neměly kouřit. Tím se snižuje riziko alergií jejich dítěte. Ze stejného důvodu by se (nastávající) matky měly co nejvíce vyhýbat pasivnímu kouření.

Speciální kojenecká výživa (HA výživa) se často používá u dětí se zvýšeným rizikem alergií, které nejsou (nebo nemohou) být dostatečně kojeny. Prospěšnost této speciální potraviny však není prokázána.

To, co se ukázalo jako účinné v prevenci alergií, je vyhýbat se přílišné hygieně v kojeneckém věku.

Více o tomto a dalších způsobech prevence atopických či alergických onemocnění se dočtete v článku Prevence alergií.