Odstavení vedené dítětem – výhody, rizika

Gill Rapley z Velké Británie zpopularizovala kojenecké odstavování nebo kojeneckou doplňkovou výživu. To znamená nabízet dítěti různé druhy potravin, ze kterých si může intuitivně vybrat: vařené růžičky brokolice nebo proužky mrkve, dušené ryby, proužky omelety nebo měkké kousky ovoce. Mnoho porodních asistentek tento koncept podporuje. Mezi možné výhody patří:

  • Instinktivně je kojenecké odstavování navrženo tak, aby pomohlo dítěti dosáhnout na potraviny, jejichž živiny v tu chvíli potřebuje.
  • Prostřednictvím včasného sebeurčeného stravování učí kojenecky vedené odstavování dítě od samého začátku, kdy je syté a co je pro něj dobré.

Studie University of Nottingham tyto předpoklady podporuje. Podle studie může kojenecké odstavení skutečně podporovat zdravější stravovací chování u dětí. Navíc díky této formě přikrmování je u dětí menší pravděpodobnost, že později budou mít nadváhu, než děti, kterým jsou podávány dětské kaše.

Odstavení vedené miminkem – funguje to takto

Při kojeneckém odstavu je dítěti vždy nabídnut výběr z různých potravin. Ty musí být připraveny tak, aby se daly jíst bez žvýkání. Dítě se rozhodne, kolik toho sní. I když přestane jíst brzy, není nucen jíst více.

Kritika kojeneckého odstavu

Objevují se ale i kritické hlasy. Německá asociace pediatrů a dospívajících například odmítá kojení vedené odstavením:

  • Na jednu stranu by hrozilo, že dítě bude jíst málo, protože jíst je tak pracné. Pak hrozí podvýživa.
  • Děti nemohou jíst maso bez pyré, dokud nejsou přítomny také stoličky. Nejíst maso může podporovat nedostatek železa.
  • Hrozilo by také udušení dítěte většími kusy.

Studie University of Glasgow ve skutečnosti zjistila, že odstavení vedené dítětem jako forma doplňkového krmení může způsobit příznaky nedostatku.