Dětský spánek – vždy na zádech

Můžete také položit své dítě na bok?

Poloha na boku se nyní také nedoporučuje: Stejně jako u polohy na břiše i tato poloha ve spánku zvyšuje riziko syndromu náhlého úmrtí kojence. Miminko se navíc může snadno přetočit z boku na bříško.

Samozřejmě existují důvody, proč je nutné, zvláště u malých miminek, polohovat je na bok nebo střídavě na obě strany: Takovými důvody mohou být asymetrie hlavičky po porodu nebo zkrácené svaly v oblasti krku. Vždy byste to však měli probrat s pediatrem nebo fyzioterapeutem.

Co když dítě zvrací v poloze na zádech?

V minulosti se předpokládalo, že poloha vleže na zádech je pro miminko škodlivá. Důvodem byla obava, že by se dýchací cesty mohly během zvracení ucpat. Toto riziko bylo hlavním argumentem ve prospěch polohy na břiše. Výzkumy však ukázaly, že riziko udušení zvratky není větší v poloze na zádech než v poloze na břiše nebo na boku.

Co když se dítě umí otočit v posteli?

V takových případech nechte dítě spát tak, jak chce. Pokud je miminko starší tří až čtyř měsíců a umí se samo otáčet, tak jeho polohu při spánku stejně neovlivníte. Ale pak nejnebezpečnější období syndromu náhlého úmrtí kojenců stejně skončilo.

  • Postel by měla být stabilní a její dno by mělo být průběžné.
  • Vzdálenost mezi tyčemi by měla být alespoň 4.5 a ne více než 6.5 centimetrů. Potom se dítě nemůže zachytit nebo proklouznout.
  • Koncové a boční panely musí být vyšší než 60 centimetrů, aby dítě nemohlo později vypadnout hlavou napřed, jakmile se bude schopno vytáhnout na mřížku.
  • Také se ujistěte, že v blízkosti nejsou žádné římsy a podobně.
  • Malé hračky do dětské postýlky v žádném případě nepatří. Představují vážné nebezpečí spolknutí nebo udušení.
  • Přikrývka by měla být lehká a měla by odpovídat velikosti dítěte. Zasuňte jej pod matraci na konci nohou a přikryjte dítě pouze po hrudník. Ještě lepší je místo deky použít dětský spací pytel.
  • Miminka v prvním roce života polštář nepotřebují. Představuje riziko udušení a je špatné pro vývoj páteře.
  • V místnosti, kde miminko spí, by nemělo být příliš teplo. Teplota v místnosti by neměla být vyšší než 18° C. Vždy je dobrý přívod čerstvého vzduchu sklopeným oknem.
  • Ujistěte se, že dítě není oblečeno příliš teple – zvláště v létě nebo když má dítě horečku.

Co lze udělat pro deformity lebky?

Pokud se lebeční deformita během prvních šesti měsíců života i přes změnu polohy hlavy nezlepší nebo se dokonce zhorší, měli byste to konzultovat s dětským lékařem při preventivních prohlídkách.