Bolesti zad: spouštěče, terapie, cvičení

Stručné shrnutí

 • abstrakt: civilizační choroba, téměř každého postihnou alespoň jednou v životě bolesti zad v kříži, častěji ženy, klasifikace mj. podle lokalizace (horní, střední nebo dolní část zad), délky trvání (akutní, subakutní a chronická bolest zad) a příčina (specifická a nespecifická bolest zad).
 • Léčba: U specifických bolestí zad léčba příčiny. Při nespecifických bolestech zad mimo jiné správné ohýbání a zvedání, cvičení a sporty šetrné k zádům, škola zad, pracoviště přátelské k zádech, relaxační techniky, tepelná léčba, léčivé rostliny, případně léky a alternativní léčebné metody.
 • Kdy navštívit lékaře? Pokud se bolesti zad objevují netypicky, přetrvávají a/nebo se zvyšují, je vhodné navštívit lékaře.

Co je bolest zad?

Bolest zad je mnohostranné trápení a má různé názvy jako zvedání, bolest v kříži, lumbago, ztuhlá záda nebo prostě „mít to v zádech“. Někdy tlačí v zádech, někdy táhne za krk. Někdy se bolest zad přesune na stranu zad, paží nebo nohou. Stížnosti jsou trvalé nebo se vyskytují jen občas.

Bolesti zad jsou civilizační chorobou, téměř každého postihnou alespoň jednou v životě bolesti zad. Obvykle ne jen jednou. Ženy ve všech věkových skupinách jsou také častěji postiženy bolestmi zad než muži – fenomén, který je patrný i u jiných typů bolesti.

Lékaři klasifikují bolesti zad podle různých faktorů, včetně:

 • Trvání: Jak dlouho trvá bolest zad? Akutní: Až šest týdnů. Subakutní: Mezi šesti a maximálně dvanácti týdny. Chronická: déle než tři měsíce. Opakující se: Opakující se během šesti měsíců.
 • Příčina: Je určitá příčina zjistitelná (specifická bolest zad) nebo ne zjistitelná (nespecifická/nespecifická bolest zad)?

Jaké jsou příčiny bolesti zad?

U naprosté většiny všech případů bolestí zad nelze nalézt žádné konkrétní příčiny. Specifická bolest zad má jasně identifikovatelnou příčinu. V závislosti na příčině se bolesti zad někdy objevují na různých místech, i když ne vždy jsou způsobeny onemocněními páteře.

Bolesti zad – horní část zad

Bolest horní části zad je bolest, která se vyskytuje v horní části páteře (oblast krku). Často vyzařuje do ramen, paží a/nebo zadní části hlavy. Spouštěče bolesti krku zahrnují:

Svalové napětí

V důsledku toho se svaly zkracují nebo tvrdnou, což může způsobit napětí a bolest. Svalové napětí někdy také vede k sevření nervu, což způsobuje bolesti zad.

Herniated disk

Když želatinové jádro sklouzne a prorazí vazivovou pochvu, je přítomna herniace disku. Způsobuje silné bolesti zad, když rosolovitá hmota unikající z vyklouznuté ploténky tlačí na sousední nervy. V oblasti krku a horní části hrudníku to vede mimo jiné také k vyzařující bolesti v ramenou, pažích a/nebo rukou.

Blokáda (blokáda obratlů, špatné postavení obratlů)

Vertebrální blokády někdy způsobují bolesti svalů, obratlových kloubů nebo výstupních kanálů nervů z míchy a často se vyskytují na jedné straně. Blokády v horní části zad vedou například ke ztuhlé šíji, bolestem v oblasti šíje nebo ramen. Někdy bolest vyzařuje do paží.

Nádor Pancoast

Bolesti zad – střední záda

Bolesti zad v oblasti hrudní páteře jsou jen zřídka způsobeny úrazy. Častěji jsou spouštěny podrážděním (podrážděním) velkých svalových skupin v této oblasti nebo dysfunkcí žebro-vertebrálních kloubů.

Stejně jako v horní části zad, svalové napětí, vyhřezlé ploténky nebo blokády někdy způsobují bolest ve střední části zad. Kromě toho další možné příčiny bolesti ve střední části zad zahrnují:

Jedná se o chronický revmatický zánět páteře a kloubu, který spojuje páteř s iliem (sakroiliakální kloub).

Progresivní onemocnění spouští hlubokou bolest zad ve střední a dolní části zad a často způsobuje, že klouby jsou postupem času stále tužší. Lékaři také odkazují na ankylozující spondylitidu, což se překládá jako „ztuhnutí zánětu obratlů“.

Osteoporóza (ztráta kostní hmoty)

Již předstupeň osteoporózy – osteopenie – je již v některých případech provázen bolestmi zad. Je možné, že osteoporóza vede k hrbatosti. Postižena jsou zejména těla obratlů hrudní a také bederní oblasti.

Nemoci jícnu

Zánět jícnu (refluxní nemoc) způsobuje především palčivou bolest za hrudní kostí (pálení žáhy). Ty někdy vyzařují do střední a horní části zad.

Kromě toho křeče jícnu také vedou k bolestem střední části zad. V tomto případě dochází ke křečím svalů jícnu – spontánně nebo vyvolaným polykáním. Potrava pak nemůže být transportována dále směrem k žaludku. Ustupuje a způsobuje silnou bolest za hrudní kostí a také vyzařuje do sousedních oblastí těla, jako jsou záda.

Srdeční choroba

Také v případě infarktu bolest, která se vyskytuje v oblasti srdce, často vyzařuje do jiných oblastí těla, například mezi lopatky do zad. Někdy bolest zad maskuje zánět srdečního svalu nebo osrdečníku. Spouštěčem takových zánětů bývají viry nebo bakterie.

Dilatace aorty (aneuryzma aorty)

Nemoci plic

Kromě kašle a horečky stojí někdy za bolestmi zad zánět plic. Příčinou zánětu jsou obvykle bakterie. U zhroucených plic (pneumotorax) se vzduch shromažďuje v úzkém prostoru mezi plícemi a hrudní stěnou (pleurální prostor nebo pleurální štěrbina).

Plicní embolie (plicní infarkt) nastane, když vyplavená krevní sraženina zablokuje průtok krve v plicní tepně. Výsledkem je bolest na hrudi, která pokračuje dozadu, jako u pneumotoraxu, a někdy bolest zad ve střední části hrudníku (thorax).

Nádor páteře a žeber

Příčinou bolestí zad je v některých případech i nádor páteře nebo žeber. Někdy jsou takové nádory benigní, někdy maligní. V druhém případě jde téměř vždy o dceřiné nádory zhoubných nádorů v jiných částech těla, jako je rakovina prsu nebo plic.

Zánět slinivky břišní (pankreatitida)

Nemoci ledvin

Zánět ledvinné pánve často vyvolává boční bolesti zad, když je aplikován tlak (bolest při poklepávání). Lékaři tomu říkají bolest v boku, což je bolest na levé nebo pravé straně páteře, nebo laterální bolest v úrovni ledvinového lůžka.

Spouštěčem jsou obvykle bakterie a často jimi ovlivněné, zejména ženy. Zejména pokud je zánět ledvinné pánvičky chronický, způsobuje dlouhotrvající bolesti zad.

Výsledkem je ledvinová kolika, která v závislosti na lokalizaci ledvinového kamene způsobuje mimo jiné vlnovitou, křečovitou a bodavou bolest uprostřed zad.

Bolesti zad – spodní část zad

Bolest zad je nejčastěji lokalizována v dolní části zad. Bederní páteř (LS) je totiž náchylnější ke zranění a poškození než krční a zejména hrudní páteř. Mezi možné příčiny patří:

Svalové napětí

Syndrom sakroiliakálního kloubu (ISG syndrom)

Syndrom sakroiliakálního kloubu je příkladem vertebrální blokády a je poměrně častý. Zde dochází vlivem zvýšeného svalového napětí k posunu kloubních ploch sakroiliakálního kloubu proti sobě a jejich blokování. To někdy způsobuje bolesti zad.

Herniated disk

Kromě krční páteře se výhřez ploténky vyskytuje především v oblasti bederní páteře, méně často v oblasti hrudní páteře. Nejčastěji si lidé skřípnou sedací nerv. Tento nejtlustší a nejdelší nerv v těle se po vícenásobném větvení táhne po zadní straně stehna k chodidlu.

Opotřebení páteře (osteoartróza páteřních kloubů, facetový syndrom).

Vyskytuje se nejčastěji v dolní části zad (bederní facetový syndrom). Jak stárneme, páteřní klouby v těle se opotřebovávají. Pokud toto opotřebení kloubů související s věkem přesahuje normální úroveň, lékaři to označují jako osteoartrózu. Taková artróza páteřních kloubů také způsobuje bolesti zad.

Spinální stenóza (stenóza páteřního kanálu)

Zakřivení páteře

Skolióza, boční zakřivení páteře, se vyskytuje také v dolní části zad. Boční zakřivení páteře může způsobit bolesti dolní části zad, napětí a možné vychýlení pánve.

Zánět páteře (ankylozující spondylitida).

Toto chronické revmatické onemocnění způsobuje kromě bolesti ve střední části zad také bolesti v bederní oblasti.

Vyklouznutí obratlů (spondylolistéza)

Mnoho pacientů nemá žádné nebo téměř žádné stížnosti. Někdy se však bolesti zad dostaví například při stresu a určitých pohybech. Pokud posunutý obratel tlačí na nervový kořen, jsou také možné poruchy čití nebo paralýza.

Osteoporóza (ztráta kostní hmoty)

Osteoporóza také způsobuje bolest v dolní části zad, když jsou kosti stále křehčí.

Těhotenství

Rostoucí nenarozené dítě navíc posouvá těžiště ženy. Aby to vykompenzovalo, mnoho těhotných žen upadne do propadlých zad. To také někdy vede k bolestem zad. Navíc předčasný porod a předčasný porod jsou také spojeny s bolestmi zad.

Pásový opar (herpes zoster)

Akutní prostatitida (zánět prostaty)

Kromě bolesti a pálení při močení způsobuje bolesti zad u mužů také akutní zánět prostaty (prostatitida).

Rizikové faktory pro bolesti zad

Existuje několik faktorů, které zvyšují riziko bolesti zad. Mezi hlavní patří:

 • Psychosociální stavy související s prací: Lidé, kteří jsou nespokojeni se svou prací nebo dělají monotónní práci celý den, jako na montážní lince, jsou náchylnější k bolestem zad. Bolesti zad podporují i ​​sociální konflikty v práci a vysoké pracovní nasazení bez adekvátního ohodnocení (peníze, uznání, možnosti povýšení).

Průběh stávajících bolestí zad mohou ovlivnit i nepříznivé podmínky, jako jsou psychické faktory. Patří mezi ně například nereálné obavy z bolesti zad, deprese a pasivní či hyperaktivní chování – tedy výrazné ochranné držení těla nebo přílišná aktivita.

Co pomáhá proti bolesti zad?

Léčba bolesti zad závisí na tom, zda lze určit konkrétní příčinu nebo ne.

V případě specifických bolestí zad lékař pokud možno ošetří příčinu nepohodlí. Například v případě výhřezu ploténky obvykle postačí konzervativní (nechirurgická) terapie, jako např.

 • Tepelné aplikace
 • Fyzioterapie
 • Relaxační techniky
 • Léky: léky proti bolesti a/nebo myorelaxancia ve formě tablet nebo injekcí

Operace je zřídka nutná. Pokud zánět ledvinné pánvičky způsobuje bolesti zad, lékař obvykle předepíše antibiotika. Ve většině případů jsou příčinou zánětu bakterie.

Léčba nespecifické bolesti zad (neznámá příčina)

Někdy jsou nespecifické bolesti zad tak silné, že lékaři předepisují i ​​léky.

V některých případech jsou použitelné i domácí prostředky nebo alternativní léčebné metody. Pozor však na množství průvodců, které kolují zejména na internetu. Nejlepší je vždy metodu probrat s lékařem, než ji vyzkoušíte.

Existují i ​​metody, které odborníci nepovažují za vhodné pro léčbu specifických bolestí zad. Nedoporučují například léčbu chladem, terapii magnetickým polem a kineziotejping při nespecifických bolestech zad. U akutních nespecifických bolestí zad je také vhodné, aby se postižení vyhýbali masážím i pracovní terapii.

Léky na nespecifické bolesti zad

V takových případech je užitečné užívání léků proti bolesti předepsaných lékařem: uleví od bolesti zad do té míry, že je opět možná fyzická aktivita. Je však důležité snižovat dávky léků v průběhu času. Jak se úroveň tréninku zvyšuje, pacienti obvykle potřebují méně léků, aby se mohli pohybovat (téměř) bez bolesti.

Pro léčbu bolestí zad jsou v zásadě dostupné různé skupiny účinných látek. Jaký přípravek je v konkrétním případě nejvhodnější, záleží na druhu a závažnosti potíží:

 • Konvenční léky proti bolesti (analgetika), jako je ibuprofen nebo diklofenak
 • Některá antidepresiva, např. pro chronickou nespecifickou bolest zad, pokud má pacient současně deprese nebo poruchy spánku

Při nespecifických bolestech zad se nedoporučují myorelaxancia (svalová relaxancia).

Bylinné přípravky se používají i při bolestech zad. Například extrakty z vrbové kůry (kapsle, tablety atd.) údajně poskytují úlevu od chronických nespecifických bolestí zad – v kombinaci s aktivizujícími opatřeními, jako je pohybová terapie.

Domácí léky a tipy na nespecifické bolesti zad

 • Pracoviště šetrné k zádům: Pokud kvůli práci hodně sedíte, je důležité, aby bylo vaše pracoviště ergonomicky navrženo. To znamená, že například výška židle a stolu se přizpůsobí vašemu tělu tak, aby nedocházelo k napětí v oblasti krku a ramen nebo bolestem bederní páteře.
 • Sporty šetrné k zádům: Sporty zad se doporučují zejména při subakutních a chronických nespecifických bolestech zad. Nejedná se ani tak o konkrétní sporty, jako spíše o správnou tréninkovou dávku a techniku ​​tréninku – pak lze pozitivních účinků dosáhnout širokou škálou sportů na bolesti zad.
 • Odborné vedení: Nejlepší je vyhledat radu a vedení k tématu sport u sportovního lékaře nebo zkušeného trenéra, například v rámci školy zad.
 • Pijte dostatek tekutin: Zásobování meziobratlových plotének živinami funguje pouze s dostatkem tekutin. Jedině tak zůstanou malé tlumiče mezi obratli zdravé a elastické. Studie také ukazují, jak důležité je pít dostatek tekutin při bolestech zad.
 • Postoj: Psychický postoj má velký vliv na zdraví. I když bolesti zad mohou někdy dělat potíže, snažte se zůstat sebevědomí a pečujte také o své duševní zdraví.
 • Celostní cvičební metody: Jóga, Qi Gong a Tai Ji Quan mají také relaxační účinek. Tyto holistické cvičební metody jsou také vhodné pro prevenci lumbaga a vyklouznutí plotének.
 • Alexanderova technika a Feldenkraisova metoda: Obě metody jsou založeny na rekvalifikaci nezdravých pohybových vzorů a jsou další celostní možností pro bolestivé svalové napětí v důsledku nesprávných pohybových vzorů.

Léčivé rostliny, Homöopatie a CO.

Podpůrné jsou při bolestech zad také homeopatické a alternativní rostlinné přípravky, které pomáhají.

Léčivé rostliny

Existují kombinované přípravky jasanu a třesavého osika, které mohou zmírnit bolesti zad.

V případě nervového vypětí souvisejícího se stresem, které může být (částečně) zodpovědné za bolesti zad, pijí někteří lidé trpící bolestmi zad kozlíkový čaj. To prý uvolňuje mysl i svaly.

Aromaterapie, TCM a Ájurvéda

Odborníci na tradiční čínskou medicínu (TCM) vidí lumbago a sklouznuté ploténky jako slabost ledvinové čchi nebo ledvinového jangu. Snaží se proto posílit pacientovy ledviny akupunkturou a bylinnou léčbou. Využívají také akupunkturu a moxování (bodové zahřívání) meridiánu močového měchýře.

Bolest v kříži (lumbago) může být z pohledu ájurvédského odborníka vnímána jako nadbytek Váty. Úlevu mají poskytnout olejové masáže snižující Vátu a klystýry z bylinných olejů.

Homeopatie, Schuesslerovy soli a Bachova květová terapie

Pokud jde o Schuesslerovy soli, Ferrum phosphoricum D6 údajně zmírňuje akutní bolesti zad. Pro ty, kteří trpí lumbago častěji, někteří alternativní praktici nebo lékaři doporučují Calcium floratum D6. Pro výběr a dávkování léků je nejlepší poradit se s alternativním praktikem nebo lékařem se zkušenostmi v oboru Schuesslerových solí.

Pojem homeopatie, Schüsslerovy soli a Bachovy květy a jejich specifická účinnost jsou ve vědě kontroverzní a nejsou studiemi jednoznačně prokázány.

Bolest zad u dítěte

Lékaři u dětí nerozdělují bolesti zad na horní (šíji), střední (bolesti na hrudi) a dolní části zad (bolesti v kříži), protože pro mnohé z nich je obtížné provést přesnou místní klasifikaci. U těchto pacientů lékaři také rozlišují bolesti zad specifické a nespecifické, tedy zda je či není z konkrétní příčiny.

Na rozdíl od dospělých doporučuje směrnice o bolestech zad u dětí a mladistvých, aby ošetřující lékaři u rekurentních nebo chronických nespecifických bolestí zad primárně pokračovali v nelékařské léčbě. To zahrnuje různé přístupy, jako je fyzioterapie (včetně manuální terapie) a také psychologická podpora pro postižené děti a dospívající.

Kdy navštívit lékaře?

Bolest zad není vždy známkou více či méně závažného onemocnění, které vyžaduje návštěvu lékaře. Často jsou za tím relativně neškodné příčiny, například svalové napětí z nedostatku pohybu nebo nesprávného držení těla. Zejména v následujících případech je však pro jistotu důležité navštívit lékaře:

 • Pokud jsou bolesti zad atypické a například ne kvůli nesprávnému pohybu nebo těžkému zvedání.
 • Když se intenzita bolesti bolesti zad zvyšuje.

Který lékař je zodpovědný?

Dospělí s bolestmi zad by měli nejprve kontaktovat svého praktického lékaře. Poté vás v případě potřeby odkáže na příslušné specialisty, jako jsou ortopedi, radiologové nebo neurologové, a také terapeuty pro fyzioterapii, terapii bolesti nebo psychoterapii.

Jak lze diagnostikovat bolesti zad?

Pro objasnění bolestí zad s vámi lékař nejprve podrobně promluví, aby vám sebral anamnézu (anamnézu). Možné otázky jsou:

 • Kde se bolesti zad objevují?
 • Vyzařuje bolest zad do jiných oblastí těla (například směrem k bokům nebo dolů po noze)?
 • Jak dlouho trvala současná epizoda bolesti?
 • Vyskytly se předchozí epizody bolesti zad? Jaký byl průběh bolesti?
 • Jak se bolesti zad dosud léčily (léky, masáže atd.)? Byla opatření úspěšná? Objevily se vedlejší účinky?
 • Jaký je (denní) časový průběh bolesti zad? Jsou nejsilnější ráno?
 • Jak silné jsou vaše bolesti zad? Narušují každodenní činnosti?
 • Máte nějaké doprovodné obtíže nebo průvodní onemocnění psychického nebo fyzického charakteru?

Lékař se také ptá na případné psychosociální rizikové faktory, jako je stres, konflikty v práci nebo sklony k depresi. Tyto faktory mohou mít psychosomatické důsledky. Všechny tyto informace lze použít k posouzení, jak velké je riziko, že se vaše bolesti zad rozvinou v chronický stav.

Vyšetření u lékaře

 • Fyzikální vyšetření: Lékař hledá například nesprávné nebo ulevující držení těla. Ty často poskytují důležité vodítko k příčině stížností. Pokud je příčinou bolestí zad pásový opar (herpes zoster), lékař to pozná podle typické kožní vyrážky.
 • Ortopedické vyšetření: Je indikováno především k podrobnějšímu objasnění bolesti v kříži (lumbago).
 • Analýza moči: Analýza vzorku moči potvrdí nebo vyloučí podezření na onemocnění ledvin nebo akutní prostatitidu.
 • Gynekologické vyšetření: U těhotných žen lze pomocí tohoto vyšetření ověřit, zda bolest zad není příznakem porodu.
 • Elektroneurografie (ENG): Vyšetření nervového vedení v pažích a/nebo nohou může poskytnout důkaz o vyhřezlé ploténce.
 • Elektromyografie (EMG): Měření elektrické aktivity svalu se používá také k objasnění vyhřezlé ploténky jako možné příčiny bolestí zad.
 • Ultrazvukové vyšetření: Pokud bolest zad způsobuje zánět ledvinové pánvičky nebo ledvinové kameny, jistotu poskytuje ultrazvuk (sonografie).
 • Gastroskopie: Pokud má lékař podezření na onemocnění jícnu jako příčinu bolestí zad, provede gastroskopii.
 • RTG: Jednoduché rentgenové vyšetření poskytuje informace o různých možných příčinách bolestí zad, jako je zápal plic, pneumotorax, opotřebení páteře, zánět páteře (ankylozující spondylitida) nebo osteoporóza.
 • Magnetická rezonance (MRI): Toto vyšetření, známé také jako magnetická rezonance, umožňuje vyšetřit podezření na výhřez ploténky nebo zánět páteře (ankylozující spondylitidu).
 • Scintigrafie: Při tomto nukleárním lékařském vyšetření lékař zjišťuje stav aktivity různých tkání, jako je kostní tkáň (kostní scintigrafie: při podezření na ankylozující spondylitidu) nebo plicní tkáň (scintigrafie plic: při podezření na plicní embolii).
 • Ultrazvuk srdce: Echokardiografie je indikována, pokud se vyšetřující domnívá, že za bolest zad je zodpovědný srdeční sval nebo perikarditida.
 • Srdeční katetrizace: při podezření na anginu pectoris se zavede srdeční katetr.

Kdy jsou nutná vyšetření

Při prvotním hodnocení akutní a chronické bolesti zad lékaři obvykle upouštějí od radiologických vyšetření, aby nevzbudili u pacienta obavy, že za bolestí zad může být vážná příčina. V některých případech psychologický stres ze starostí o vážné onemocnění způsobí, že akutní bolest zad přejde do chronicity (chronifikace).

I další velmi specializovaná vyšetření, jako je srdeční katetrizace nebo scintigrafie, provádějí lékaři jen v určitých suspektních případech u pacientů s bolestmi zad.

Často kladené otázky o bolestech zad

Jaký je nejlepší lék na bolesti zad?

Co je nejčastější příčinou bolestí zad?

Nejčastější příčinou bolesti zad je svalové napětí. Často jsou způsobeny nesprávným držením těla nebo nedostatkem pohybu. Stres může také vést k bolestivému napětí v zádových svalech. Ve vzácných případech mohou bolesti zad způsobit onemocnění, jako je výhřez ploténky, artróza obratlových kloubů nebo osteoporóza.

Jaký lékař na bolesti zad?

Které léky proti bolesti pomáhají při bolestech zad?

Při bolestech zad pomáhají nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen, naproxen nebo diklofenak. Ulevují nejen od bolesti, ale mají i protizánětlivý účinek. Při velmi silných bolestech zad se předepisují tzv. opioidy jako tramadol, tilidin nebo ještě silnější látky.

Co dělá lékař při bolestech zad?

Co dělat při bolestech dolní části zad?

Pokud máte bolesti v kříži, měli byste se vyhnout těžkému nebo monotónnímu cvičení. Nicméně lehké cvičení je užitečné, jako je chůze nebo znak. Udržujte bolestivé místo v teple; tím se uvolní svaly. Při silné, náhlé nebo přetrvávající bolesti zad byste měli vždy vyhledat lékařskou pomoc.

Jak spát s bolestmi zad?

Co dělat při akutních bolestech zad?

Volně prodejné léky proti bolesti, jako je ibuprofen, naproxen nebo diklofenak, poskytují rychlou úlevu od akutní bolesti zad. To vám umožní pokračovat v snadném pohybu. Relaxační cvičení, lokální teplo nebo teplá koupel také často pomáhají, protože uvolňují svaly. Pokud je bolest velmi silná nebo trvalá, měli byste vyhledat lékařskou pomoc.