Trénink zad: Tipy pro silná záda

Co je trénink zad?

Pro vzpřímené držení těla jsou důležité pevné a zdravé zádové svaly. Podpírá trup a tím odlehčuje páteři a meziobratlovým ploténkám. Aktivní trénink zad zahrnuje různá cvičení na posílení zádových svalů a zmírnění a prevenci bolestí zad.

Kdy cvičit záda?

Trénink zad je užitečný jak pro prevenci potíží a onemocnění zad, tak pro rehabilitaci v případě spinálních syndromů, jako jsou vyhřezlé ploténky, vadné držení těla a po operacích. Cílem je optimalizovat sílu a kondici zádových svalů, zvýšit koordinaci a zlepšit povědomí o těle tak, aby chování přátelské k zádům bylo možné v každodenním životě.

Co děláte při tréninku zad?

S přizpůsobeným tréninkem zad můžete trénovat záda nejen v ortopedické praxi nebo na klinice, ale také v posilovně nebo doma. Existují různá cvičení, kterými lze dosáhnout různých cílů.

Jednoduchým mobilizačním cvikem pro ramena je například kroužení rameny se zvláštním důrazem na stažení ramen zpět dolů. Mobilizační cvičení lze provádět i jako rozcvičku na začátku tréninku nebo jako relaxační přestávku (například v práci).

Protahovací cviky jsou vhodné i pro zahřátí: Zádové a břišní svaly jsou udržovány uvolněné a pružné.

Kromě cviků na procvičování zad bez náčiní, jako je výše zmíněné kroužení ramen, existují i ​​cviky, které využívají pomůcky a náčiní jako cvičební míč, gumička, činky nebo veslařský trenažér.

Tip: Sestavit individuálně vhodný tréninkový plán vám může pomoci zkušený terapeut nebo sportovní lékař.

Jaká jsou rizika tréninku zad?

Co musím mít na paměti při tréninku zad?

Důležitá je především pravidelnost a správné provádění cviků.

Potíže se zády, jako je bolest a napětí, jsou v těhotenství častým problémem: rostoucí bříško posouvá těžiště těla dopředu, což zatěžuje záda. Správným tréninkem zad lze často obtíže zmírnit. Těhotné ženy by však měly trénink předem probrat s lékařem nebo fyzioterapeutem.