Badeotitis: Nebezpečí z vody v uchu

Slunce svítí a my lidé opět hledáme blízkost voda - láká ke koupacím jezerům a moři. Ale pozor: koupání voda se může dostat do ucha a způsobit bathotitidu. „Badeotitis“ je název zánět externího zvukovod která se v létě vyskytuje častěji, zejména během koupací sezóny. Bolestivé zánět je způsobeno choroboplodné zárodky - většinou bakterie - který se při koupeli může dostat do ucha voda.

Nebezpečí: zánět zvukovodu

Zejména při častém a dlouhodobém pobytu v jezerech nebo v moři může na vnější straně stále zůstat voda zvukovod. V teplém a vlhkém prostředí úzkého zvukovodu (cesta od boltce k ušní bubínek), jsou podmínky optimální pro růst hub a bakterie.

Po několika hodinách to může být patrné jako svědění nebo bolest. Počáteční zánět může spontánně ustoupit, ale může se také zhoršit a vyvinout se do bolestivého středu ušní infekce. Jeden se počítá jako „badeotitida“ do zánětů vnějšího zvukovodu, v odborném jazyce „Otitis externa“.

Mezi příznaky bathotitidy patří:

  • Těžká bolest
  • Pocit tlaku
  • Výtok a svědění
  • Otok zvukovodu
  • Možná ztráta sluchu

Pokud se tyto příznaky objeví, je třeba vyhledat lékaře. Po důkladné anamnéze může lékař provést otoskopii, poté vyčistit zvukovod a v závislosti na patogenu lokální léčbu antibiotika or antimykotika.

Komplikace: infekce středního ucha

Patogeny se mohou dostat do střední ucho šířením choroboplodné zárodky a způsobit střed ušní infekce. Otitis media je zánět - obvykle velmi bolestivý - sliznic střední ucho, což je často doprovázeno tvorbou výpotků. Projevuje se bodnutím do ucha bolest, snížení sluchu, horečka stejně jako „klepání“ do ucha. Zimnice, závrať, zvracení, ztráta sluchu nebo chudý generál stav také uveďte zánět středního ucha.

V některých případech ušní bubínek praskne a krev a hnis vytékají z ucha. The bolest pak náhle ustoupí. U dospělých, prasknutí v ušní bubínek si nejčastěji všimne ztráta sluchu. Jestliže ušní infekce se často vyskytují v létě poté plavání, může to být známka perforace ušního bubínku, která dosud nebyla rozpoznána.

Otitis media je ošetřen lékařem antibiotika, které pacient musí užívat několik dní. Kromě toho se podávají nosní kapky s dekongestantem. Zvyšují odtok sekrece a tím přispívají k lepšímu větrání z střední ucho. Příjem léky proti bolesti a ozařování ucha červeným světlem nebo teplem podporuje léčbu. S těmito opatření, příznaky obvykle odezní během několika dnů.

Tipy pro zdravé koupání

  • Kdy plavánípři koupání nebo sprchování se může voda dostat do ucha. Ve vnějším zvukovodu je voda obvykle neškodná. Je důležité zajistit, aby ucho rychle vyschlo. Chcete-li to provést, nakloňte svůj hlava do strany, aby mohla vytéct voda. Pod uchem jednoduše přidržte ručník, který absorbuje vodu.
  • V žádném případě byste neměli používat bavlněné tampony: kůže změkčené vodou by se jinak poškodily.
  • Voda, která stojí ve zvukovodu velmi dlouho a změkčuje kůže může způsobit zánět. Zánět je patrný podle bolesti a měl by být léčen lékařsky!
  • Uši jsou chráněny koupací čepicí. Toto opatření je zvláště užitečné pro citlivé lidi.
  • Ti, kteří mají poškození ucha nebo právě podstoupili operaci čerstvého ucha, musí být opatrní, aby se jim nedostala voda do ucha. Nejlepší je zdržet se plavání a chvíli se koupat. Opatrnost je pak rovněž nutná při sprchování.