Orgán rovnováhy (vestibulární aparát): Jak to funguje

Co je orgán rovnováhy?

Pocit rovnováhy pochází z interakce orgánu rovnováhy ve vnitřním uchu s očima a centrálního zpracování informací v mozku.

Orgán rovnováhy (ucho) se skládá ze dvou různých systémů:

  • Statický systém reaguje na lineární pohyb a gravitaci.
  • Obloukový systém registruje rotační pohyby.

Statický systém

Funkce makulárního orgánu

Protože krystaly vápníku mají vyšší specifickou hmotnost než endolymfa, následují gravitaci a když stojíme vzpřímeně a držíme hlavu rovně, tlačí na smyslové řasinky makuly utriculus, které jsou horizontální. Táhnou za smyslové chloupky makuly vaku, které jsou svislé. To vytváří pocit vzpřímené, pravidelné polohy těla – smysl pro rovnováhu (ucho).

Tyto změny stavu se přenášejí do centrálního nervového systému, který pak vhodným způsobem reflexně koriguje stav napětí (tonusu) kosterního svalstva. Cílem je vždy vzpřímené držení těla, které by mělo zabránit pádu.

Oblouky

Přizpůsobení se různým změnám polohy

Práce orgánu rovnováhy – permanentní orientace v trojrozměrném prostoru – je velmi důležitá pro to, aby se dokázal rychle adaptovat na změny v držení těla. Interakce obou systémů vestibulárního orgánu (každý s pěti smyslovými koncovými body – dvěma makulárními orgány a třemi arkádami) umožňuje velmi přesně určit polohu a pohyby hlavy.

Jaké problémy může způsobit orgán rovnováhy?

Nejčastějším příznakem poruch orgánu rovnováhy je závratě spojená s nystagmem (třesem očí).

Když některý systém vestibulárního orgánu onemocní (zánět, nádor, Meniérova choroba atd.) nebo náhle selže, převažuje informace ze zdravé strany. Následkem je vestibulární nystagmus (oční třes) a vestibulární vertigo.

Při cestování nebo mořské nemoci se do mozku z orgánu rovnováhy dostávají různé informace o poloze těla, což způsobuje závratě a nevolnost.