Balanitida (zánět žaludu penisu): Léčba

Stručné shrnutí

 • Příčiny a rizikové faktory: Nadměrná nebo nedostatečná osobní hygiena a infekce, neobřezaní muži jsou postiženi častěji než muži obřezaní
 • Léčba: Většinou zevní terapie koupelemi nebo mastmi, někdy tabletami, výjimečně operace
 • Příznaky: Mezi nejčastější příznaky balanitidy patří bolest, svědění, vyrážky, výtok a další změny na žaludu penisu.
 • Trvání: Průběh onemocnění závisí na příčině, ale také na zdravotním stavu pacienta.
 • Diagnóza: Anamnéza a fyzikální vyšetření, je-li podezření na infekční balanitidu, výtěr žaludu a otvoru močové trubice k určení patogenu
 • Prevence: Vhodná intimní hygiena a ochrana před patogeny přenášenými při pohlavním styku

Co způsobuje balanitidu?

Existuje mnoho možných příčin rozvoje balanitidy. Často se jedná o kombinaci více příčin. Například mechanické podráždění často podporuje infekci. U třetiny všech pacientů není identifikována jasná příčina zánětu žaludu.

Příčiny balanitidy lze zhruba rozdělit na neinfekční a infekční příčiny. Zánět žaludu se však vyskytuje i v rámci jiných onemocnění.

Neinfekční příčiny balanitidy

Vysoká úroveň mechanického a chemického namáhání také někdy vyvolává balanitidu. To může být způsobeno například nadměrným mytím a dezinfekcí. V některých případech je balanitida také výsledkem podráždění nebo alergické reakce na léky, vůně nebo (latexové) kondomy.

Zánět žaludu z neinfekční příčiny lékaři označují také jako balanitis simplex (prostý zánět žaludu).

Infekční příčiny balanitidy

Dvě nejčastější příčiny infekční balanitidy jsou bakteriální a plísňové infekce.

Mezi bakteriální příčiny balanitidy patří infekce stafylokoky, enterokoky, streptokoky a Mycobacterium tuberculosis, původce tuberkulózy.

Bakterie Gardnerella vaginalis je také možnou příčinou balanitidy. Tento zárodek je často příčinou bakteriální vaginitidy (vaginózy). Během pohlavního styku je možné, že se bakterie přenesou do penisu a spustí zánět žaludu.

Balanitida způsobená kvasinkovými houbami je také známá jako candidomycetica balanitis. Stejně jako bakteriální infekce jsou plísňové infekce buď lokalizované nebo systémové (tj. ovlivňují i ​​zbytek těla).

Další houbovou infekcí, a to Malassezia furfur, je tzv. pityriasis versicolor. Tato forma kožní houby je v Evropě poměrně vzácná, ale v tropických oblastech běžná. Postihuje zejména záda, ramena, krk a hrudník, někdy i jiné části těla, jako je penis. Tato plísňová infekce se vyznačuje ostře ohraničenými, nahnědlými a šupinatými změnami.

Jiné plísňové infekce postihují penis ještě méně často. Jedná se především o plísně, které se usazují v tříslech a v průběhu času se nepřetržitě šíří do penisu.

Žaludek penisu se také častěji zanítí v souvislosti s pohlavně přenosnými chorobami. Zvláště pozoruhodné jsou zde infekce herpetickými viry a lidskými papilomaviry (HPV) – zejména typy 6 a 11. Zejména HPV vede k vleklé balanitidě, kterou není snadné překonat.

Dalšími možnými spouštěči jsou trichomonády, gonokoky (původce kapavky/kapavky), Treponema pallidum (původce syfilis) a Haemophilus ducreyi (původce ulcus molle).

Balanitida v kontextu jiných onemocnění

Různá kožní onemocnění podporují vznik balanitidy nebo ji dokonce spouštějí. Patří mezi ně seboroická dermatitida, psoriáza a autoimunitní onemocnění pemphigus vulgaris.

V rámci reaktivní nebo postinfekční artritidy (dříve Reiterova choroba), neinfekčního zánětu, se u zhruba čtvrtiny postižených rozvine balanitida. Toto onemocnění je charakterizováno třemi příznaky zánětu kloubů, uretritida a konjunktivitida. Obvykle se vyskytuje jeden až čtyři týdny po infekci močových cest nebo gastrointestinálního traktu a je také známá jako balanitis circinata.

Balanitis plasmacellularis zoon se vyskytuje u starších mužů nad 60 let. Příčina této formy zánětu žaludu není jasná. Vede k menšímu krvácení a ukládání hemosiderinu, proteinu pro zásobování železa. Kromě toho imunitní buňky infiltrují tkáň žaludu.

V ojedinělých případech vede zánět provazců pojivové tkáně k odumírání tkáně a spouští tak nebezpečnou balanitis gangraenosa. To vyžaduje okamžitou léčbu.

Balanitida v kontextu léčby rakoviny

Rizikové faktory pro balanitidu

Hlavním rizikovým faktorem balanitidy je nedostatečná intimní hygiena. Je důležité denně omývat penis a zejména žalud teplou vodou a odstraňovat smegma. Nečištění, ale i příliš agresivní čištění podporuje vznik balanitidy.

Stažená předkožka, kterou je obtížné nebo nemožné stáhnout (fimóza), také podporuje zánět žaludu, protože to usnadňuje patogenům přichycení se na žalud a jejich šíření. Z tohoto důvodu se zdá, že obřízka významně snižuje riziko balanitidy.

Statisticky mají lidé s určitými chorobami větší pravděpodobnost, že budou mít balanitidu než jinak zdraví lidé. To platí zejména pro lidi s diabetes mellitus. Cukr v moči diabetiků pravděpodobně podporuje rozvoj balanitidy. Pacienti s cukrovkou mají často jako příčinu balanitidy houbovou infekci.

Těžká obezita a chronická zánětlivá onemocnění střev Crohnova choroba a ulcerózní kolitida jsou rovněž považovány za rizikové faktory zánětu žaludu.

Léčba balanitidy

Pro léčbu samotné balanitidy je stejně důležité jako dobré osušení každodenní mytí genitální oblasti teplou vodou. Sedací koupele jsou dobrým domácím prostředkem pro podporu terapie.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu a nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Lokální léčba balanitidy

V případě infekčního zánětu žaludu většinou postačí léčba lokální (zevní) balanitidy. Proti bakteriím se obvykle předepisuje mast obsahující antibiotikum metronidazol. Má velmi široké spektrum účinku. Cotrimazol, který je účinný proti řadě plísní, se obvykle používá k léčbě plísní (např. candida balanitis). To obvykle stačí k poražení infekce.

Pokud po čtyřech týdnech antimykotické terapie nedojde k úspěchu, je vhodné diagnózu přehodnotit. V případě balanitidy neinfekční příčiny se obvykle nejprve zkouší lokální terapie kortizonovou mastí. Glukokortikoid kortizon zmírňuje zánět a tím obvykle výrazně zlepšuje příznaky. Je však třeba poznamenat, že symptomy rakoviny (prekancerózní stadia) se mohou také zlepšit při léčbě kortizonem a poté se po vysazení masti znovu objevit.

Léčba balanitidy pomocí tablet

V určitých situacích musí být léky užívány ve formě tablet. Týká se to například diabetes mellitus, těžkého alkoholismu, chemoterapie, AIDS a dlouhodobého užívání kortizonu. V těchto případech je také zvýšené riziko opakování infekce.

Chirurgie

V případě opakované balanitidy a stažené předkožky může lékař navrhnout jako možnost léčby obřízku. To zahrnuje chirurgické odstranění předkožky penisu. Obřezaní muži jsou obvykle méně náchylní k infekcím. Chirurgická intervence se často provádí, aby se zabránilo zúžení močové trubice, zejména v případech lichen sclerosus.

Léčba balanitidy pro děti

Pro děti existují speciální léčebná doporučení, která je třeba dodržovat. Rodiče nebo samotné dítě by měli důsledně provádět každodenní intimní hygienu se staženou předkožkou. Po konzultaci s pediatrem případně předepíše vhodnou mast.

Pokud je předkožka stažená, měla by být posunuta zpět, pokud vůbec, pouze po konzultaci s ošetřujícím lékařem. To je často velmi bolestivé a nepříjemné. Z tohoto důvodu se případ od případu zvažuje použití lokálního znecitlivění mastí nebo podání léků proti bolesti (případně i lokálně).

Hlavním příznakem balanitidy je více či méně bolestivě zarudlý a zanícený žalud. Obvykle jsou to však zanícené pouze horní vrstvy kůže a nikoli hluboká erektilní tkáň žaludu. Postižení často hlásí vyrážky (jako jsou červené skvrny nebo skvrny) a nejasné změny na žaludu. Dalším často zmiňovaným příznakem je, že žalud pálí nebo svědí.

Kromě červené vyrážky trpí postižení muži obvykle také výtokem z penisu. Tento výtok může mít různé barvy a zapáchající. Konzistence je často hnisavá. Stažení předkožky je obvykle obtížné a bolestivé.

K tomu však dochází i při otoku žaludu (edém). To činí močení obtížné a bolestivé. V závažných případech to někdy narušuje kontrolu proudu moči. Někdy je balanitida dokonce spojena s impotencí, i když jen dočasnou.

Nápověda k příčině balanitidy

Kromě toho existuje řada příznaků balanitidy, které již poskytují náznaky možného spouštěče. Některé jsou zde uvedeny jako příklady:

 • Při infekci herpes virem se tvoří velké množství seskupených puchýřů. Infekce je obvykle doprovázena horečkou a otokem tříselných lymfatických uzlin.
 • Infekce lidským papilomavirem (HPV) spouští kondylomy. Jedná se o květákové výrůstky, které se často nacházejí na bázi žaludu.
 • Infekce syfilisem vede k bolestivému vředu s tvrdým okrajem.
 • Zvýšené zarudnutí nebo bělavé zabarvení se svěděním jsou známkou plísňové infekce.
 • Balanitida v kontextu reaktivní nebo postinfekční artritidy je charakterizována zarudnutím s bílým okrajem a poškozením kůže na žaludu.
 • Balanitis plasmacellularis zoon je chronický zánět žaludu neznámé příčiny. Vyznačuje se hladkými, lakovitými a červenohnědými plochami.

Jak dlouho trvá balanitida?

Neléčená balanitida někdy stoupá podél močových cest. Možnými následky jsou infekce močových cest, zánět močového měchýře nebo prostaty. Infekce močových cest jsou u mužů vzácné a je třeba je léčit důsledněji než u žen.

Pokud se balanitida nezlepší – navzdory správné léčbě – může to znamenat maligní proces. V tomto případě by měla být provedena biopsie. Ve většině případů se jedná o prekurzor rakoviny (erythroplasia Queyrat), která se v některých případech vyvine v karcinom.

U pacientů s oslabeným imunitním systémem by měla být infekční balanitida zvláště pečlivě sledována. Na jedné straně se infekce snadno rozšíří a zasáhne další části těla. Na druhé straně může být balanitida prvním příznakem existující infekce v těle.

Infekce u oslabeného imunitního systému mají navíc často mnohem závažnější průběh než u zdravých lidí a hrozí vážné poškození kůže s krvácením. Přetrvávající plísňová balanitida proto u některých imunokompromitovaných pacientů vede k bolestivým zánětům cév.

Ve vzácných případech má balanitida za následek zúžení předkožky (fimóza).

Co je balanitida?

Balanitida je nejčastější u neobřezaných mužů a vyskytuje se téměř stejně často ve všech věkových skupinách, včetně kojenců a malých dětí. Četnost různých příčin zánětu žaludu se však liší v závislosti na věku.

Celkově se odhaduje, že balanitidou každý rok trpí tři až jedenáct procent všech mužů. Většina studií o zánětu žaludu však zkoumala pouze děti a sexuálně aktivní muže.

Balanitida: vyšetření a diagnostika

Kterého lékaře byste měli navštívit, pokud máte balanitidu? Dospělí muži by měli při podezření na zánět žaludu navštívit urologa. Prvním krokem při diagnostice balanitidy je podrobná diskuse s pacientem za účelem odebrání anamnézy. Lékař bude klást otázky jako např

 • Jak intenzivně se věnujete intimní hygieně?
 • Všimli jste si nějakých změn na žaludu nebo penisu?
 • Trpíte bolestí nebo svěděním v žaludu nebo v jeho okolí?
 • Máte problémy s močením nebo pohlavním stykem?
 • Máte nějaké známé kožní onemocnění nebo jiná onemocnění?

Jak je popsáno v části symptomů, mnoho příčin balanitidy lze identifikovat typickými viditelnými změnami na žaludu penisu, jako jsou seskupené puchýře v případě herpetické infekce.

Pokud je podezření na infekční zánět žaludu penisu, měl by být přesto odebrán stěr z žaludu a vstupu do močové trubice ke stanovení patogenu. Tento tampon se zkoumá pod mikroskopem. V některých případech jsou různé bakterie nebo houby identifikovány pomocí speciálních skvrn. Pokud lékař použije kulturu k pěstování existujících patogenů, lze je identifikovat ještě lépe.

Ve velmi vzácných případech, zejména u určitých typů plísní, se krev pacientů s balanitidou vyšetřuje na patogen nebo protilátky proti patogenu. Krevní test je však obvykle vyhrazen pro nejasné a těžké případy.

Malý vzorek tkáně (biopsie) je zvažován v případě nejasné a komplikované balanitidy. V případě infekční balanitidy jsou však nálezy biopsie většinou nespecifické. V nejistých případech se biopsie primárně používá k vyšetření podezření na nádor nebo kožní onemocnění.

Pokud se vyskytnou problémy s močením, lékař vyšetří otvor močové trubice na známky zánětu. Zeptá se pacienta, zda se předkožka při močení „nafukuje“. Pokud se prokáže postižení močových cest, lékař provede ultrazvukové vyšetření močového měchýře, aby zjistil, zda není překážkou v toku moči.

Je možné, že balanitida může být spuštěna z několika příčin současně. To znamená, že další vyšetřování může být nutné i po zjištění domnělé příčiny. Není například nepravděpodobné, že kromě bradavice způsobené lidským papilomavirem existuje další infekce.

Varovnými příznaky komplikovaného průběhu balanitidy jsou

 • Příznaky otravy krve (sepse)
 • Špatně kontrolovaný diabetes mellitus
 • Neschopnost stáhnout předkožku
 • Blokády během močení

Balanitida: prevence

Balanitida je často způsobena příliš agresivní nebo nedostatečnou intimní hygienou. Pro snížení rizika balanitidy je proto důležitá vhodná intimní hygiena. Některým rizikovým faktorům, jako je chronické zánětlivé onemocnění střev, nelze zabránit. Je však možné předcházet infekcím v oblasti genitálií, které zvyšují riziko balanitidy.